Ухвала від 23.09.2015 по справі 337/3066/15-а92-а/337/85/2015)

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2015 р.справа № 337/3066/15-а 92-а/337/85/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя

на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі №337/3066/15-а; провадження №2-а/337/85/2015

за позовом до про ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Хортицького районного суду м. Запоріжжя з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмовити здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням вказаних сум, з яких сплачено внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати відповідача здійснити їй такий перерахунок пенсії із розрахунку 86% заробітної плати з 25.05.2015р.

Позивач, посилаючись на доводи, викладені у позові, зазначив, що відмова органу пенсійного фонду України є протиправною.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі №337/3066/15-а; провадження №2-а/337/85/2015 позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2015р. перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю із розрахунку 86% суми заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В іншій частині позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції обґрунтована, зокрема, тим, що дії відповідача щодо відмови провести позивачу перерахунок її пенсії, призначеної як державному службовцю, з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є протиправними, оскільки вчинені не на підставі Закону, і такими, що порушують законне право позивачки на отримання пенсії більшого розміру.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі №337/3066/15-а; провадження №2-а/337/85/2015 та відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційних вимог відповідач, зокрема, зазначив, що висновок суду про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії державного службовця із розрахунку 86% всієї заробітної плати прямо суперечить положення статті 37 Закону України «Про державну службу».

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, 25.05.2015р. позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням інших виплат, що входять до складу заробітної плати для призначення пенсії, з яких нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не були враховані при визначенні розміру при призначенні пенсії, а саме, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, надавши довідку Запорізького обласного центру зайнятості №38 від 14.05.2015р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форма якої затверджена постановою Правління ФУ №5-1 віл 14.02.2011р.

З вказаної довідки вбачається, що до складу заробітної плати позивачки в період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. входили наступні складові: надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також інші виплати (матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода державному службовцю).

З розшифровки графи «інші виплати» вбачається, що за вказаний період сума індексації складає 205,77 грн., сума матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань - 6088,18грн., компенсації за невикористану відпустку - 852,24грн.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Сума заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 10035,00грн.

Листом УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя від 02.06.2015р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

У відповідності до ст.35 Закону України «Про державну службу», державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою КМУ від 03. 05.1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» встановлено, що керівникам надано право в межах встановленого фонду право надавати працівникам матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати.

Згідно ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Однак ст.33 Закону України 2Про державну службу» визначає умови оплати праці держаних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до п.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування2 нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу) .

Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, Верховний Суд України в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Посилання відповідача на норми Закону України «Про державну службу» в редакції, що набрала чинності з 01.04.2015 року, не приймаються судом, виходячи з принципу дії Законів у часі, закріпленого ст. 58 Конституції України.

Виходячи з названих норм слід дійти висновку, що зміни законодавства, в тому числі щодо скасування норм, за якими призначено пенсію, не можуть бути підставою для відмови у виправленні помилки, допущеної при застосуванні законодавства під час її призначення.

За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.198,200,205,206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя - залишити без задоволення.

Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі №337/3066/15-а; провадження №2-а/337/85/2015 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили відповідно до ч.5 ст.254 КАС України та не підлягає оскарженню..

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко