15 вересня 2015 рокусправа № 337/3044/15-а(2-а/337/83/2015)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі № 337/3044/15-а(2-а/337/83/2015) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.06.2015 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що їй з 28.01.2011р.відповідачем призначено пенсію як державному службовцю на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії відповідачем не були враховані інші виплати, які входили до складу заробітної плати для призначення пенсії, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати. У зв'язку з цим вона 22.04.2015р. звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру призначеної пенсії, однак листом від 30.04.2015р. їй в цьому було відмовлено. Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки до заробітної плати, з якої вираховується пенсія, включаються усі види виплат, з яких сплачено збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії вказаних сум інших виплат, що входили до складу заробітної плати для призначення пенсії, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.- збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вказаних виплат з 28.01.2011р.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя щодо відмови позивачу включенні в розрахунок пенсії як державному службовцю сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпуску та грошової винагороди державному службовцю, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01,01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу 01.05.2015 року перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю із розрахунку 85% суми заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпуску та грошової винагороди державному службовцю, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації які виплачувались позивачу, повинні враховуватись під час обчислення пенсії. Судом першої інстанції зазначено, що посилання відповідачів на відсутність законодавчо урегульованого питання щодо включення матеріальних допомог у структуру заробітної плати є таким, що не відповідає дійсності. Суд першої інстанції звертав увагу, що всі суми заробітку з яких сплачено стразові внески до пенсійного фонду є сумами, які визнаються як складові заробітної плати працівника у тому числі і державного службовця.
Матеріалами справи встановлено, що 28.01.2011р. позивачу призначена пенсія як державному службовцю із розрахунку 85% заробітної плати.
22.04.2015р. позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок 28.01.2011р. розміру пенсії з урахуванням інших виплат, що входять до складу заробітної плати для призначення пенсії, з яких нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011р. - збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не були враховані при визначенні розміру при призначенні пенсії, а саме, суму матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань і індексації заробітної плати, надавши довідку Запорізької міської ради про складові заробітної плати останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу. Форма якої затверджена постановою Правління ФУ №501 від 14.02.2011.
З вказаної довідки вбачається, що до складу заробітної плати позивачки в період листопад 2005р. - січень 2011р. входили наступні складові: надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексація, а також інші виплати (матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагороду державному службовцю).
Відповідно до ч.2 ст.33, ч.1 ст.35 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Частиною 1 ст.1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим і Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.
Колегія суддів розглянувши норми, що регулюють спірні правовідносини, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації виплачені до заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при перерахунку пенсій.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Колегія суддів зазначає, що звернувшись з заявою 23.05.2014 року про перерахунок пенсії позивач має право на такий перерахунок з 01.06.2014 року відповідно до пенсійного законодавства.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16 червня 2015 року у справі № 337/3044/15-а(2-а/337/83/2015) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський