"11" вересня 2015 р.справа № 335/7335/15-а провадження №2-а/335/170/2015
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12 серпня 2015 року по справі №335/7335/15-а (провадження №2-а/335/170/2015) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії позивачу усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати;
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії позивачу матеріальні допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати;
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з дня її призначення - 28.03.2011 року виходячи з 87% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових, зазначених у довідці від 01.07.2015 року №21.
В обґрунтуванні заявлених вимог позивач посилалась на те, що їй призначена пенсія без урахування вказаних виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, і які увійшли до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12 серпня 2015 року
позов задоволено, а саме:
визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги ні вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які враховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, включивши до вже нарахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 21 від 01.07.2015 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, виходячи із розміру 87% заробітної плати державного службовця, починаючи з 01 липня 2015 року, з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та
ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що включення будь-яких інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям чинне законодавство не передбачає. Крім цього, відповідач вказує на те, що судом першої інстанції не прийнято до уваги той факт, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Як зазначає відповідач, суд, зобов'язуючи управління здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2015р., посилається на норми Закону України «Про державну службу», які з 01.06.2015 року не діють. Також, відповідач вказує на те, що судом першої інстанції під час винесення рішення невірно вирішено питання застосування відсотка від розміру заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця при перерахунку пенсії. Так, Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII«Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ч.1.ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» де зазначено,що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми її заробітної плати,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 28.03.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу».
01.07.2015р. позивачка звернулась до Пенсійного фонду з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До вказаної заяви позивачкою додана довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №21 від 01.07.2015р. (а.с.10), в якій зазначено про отримання позивачкою за час роботи інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідачем відмовлено у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи тим, що для включення до складових заробітної плати для обчислення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, немає законних підстав, оскільки відповідний розрахунок чинним законодавством не передбачено. Крім цього, як вказує УПФУ у Листі, з 01.06.2015 року згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VII, раніше призначені пенсії на умовах Закону України «Про державну службу», не перераховуються.
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, мають бути враховані при розрахунку пенсії, оскільки на них нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
У частині першій ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України (постанова від 16.09.2014р. у справі №21-314а14), рішення якого, відповідно до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для виконання усіма судами України.
Таким чином, позивач має право на врахування при розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Колегія суддів, вважає необгрунтованими посилання УПФУ на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, з огляду на наступне.
Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже, вказаною нормою права визначено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, у відповідності до Закону України "Про державну службу".
У спірному випадку не йдеться про призначення або перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про державну службу". Так, підстави для призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, визначено ст.37-1 Закону України "Про державну службу". В той же час, вказана норма права не передбачає такої підстави для перерахунку, як не включення при розрахунку пенсії видів виплат (доходів) державного службовця. У спірному випадку перерахунок пенсії має бути здійснений з огляду на положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи заявника апеляційної скарги щодо невірного вирішення судом першої інстанції питання застосування відсотка від розміру заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця позивачу під час перерахунку пенсії, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена із розрахунку 87% від середньомісячного заробітку, що підтверджується протоколом №822505 від 21.04.2011р. (копія міститься в матеріалах справи, а.с.13).
З огляду на встановлені фактичні обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №76-VIII зміни до статті 37 Закону №3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що відповідач повинен зробити перерахунок пенсії позивачу, виходячи з розміру 87% від суми заробітної плати, виходячи з положень ст. 37 Закону "Про державну службу", в редакції яка була чинна саме на час призначення пенсії позивачу.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя залишити без задоволення, а постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12 серпня 2015 року по справі №335/7335/15-а (провадження №2-а/335/170/2015) - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.1832 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк