"20" серпня 2015 р.справа № 331/3477/15-а(2-а/331/65/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя на постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 26 травня 2015 року по справі №331/3477/15-а(2-а/331/65/15) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії, з урахуванням «інших виплат»: матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди у розмірі 90% заробітної плати.
Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 26 травня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову. Апелянт посилається на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань і виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати носять разовий характер та не є складовою заробітної плати, а сам факт утримання із даних виплат збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, ОСОБА_2 вийшла на пенсію державного службовця 02 серпня 2006 року з посади заступника начальника відділу фінансового забезпечення апарату обласної державної адміністрації. Позивач 28 квітня 2015 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Запоріжжя із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Листом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Запоріжжя від 12 травня 2015 року №48/ш-9 ОСОБА_2 відмовлено та роз'яснено, що проводити перерахунок її пенсії не має законних підстав, оскільки такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, не належить до складових заробітної плати державного службовця.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця входять усі без винятку виплати, з яких справляється збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, такі виплати мають бути враховані на підставі відповідних довідок.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував інші виплати, то зазначені виплати повинні бути враховані і при обчисленні пенсії державного службовця.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Згідно абзацу 4 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, передбачені законодавством, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Із змісту статті 40 вказаного Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Отже, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 має бути проведений із розрахунку 90% суми її заробітної плати, оскільки пенсія була призначена у серпні 2006 року, тобто до внесення змін до ст.37 Закону України «Про державну службу». Посилання, відповідача на те, що при перерахунку пенсії позивача необхідно застосовувати у розмірі 70% від суми заробітної плати є необгрунтованими, оскільки зміни внесені до Закону України «Про державну службу» 01.04.2014 року підлягають застосуванню при призначенні пенсії.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо того, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітку середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, сум індексації заробітної плати та грошової винагороди в зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 26 травня 2015 року по справі №331/3477/15-а(2-а/331/65/15) - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та відповідно до частини 9 статті183-2 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко