01 липня 2015 рокусправа № 389/73/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Знамянської Другої селищної ради Кіровоградської області на постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18 лютого 2015 року у справі №2-а/389/2/15 (389/73/15-а) за позовом ОСОБА_1 до Знамянської Другої селищної ради Кіровоградської області, третя особа - Приватне підприємство "Каунас" про визнання протиправною бездіяльності, відшкодування моральної шкоди та публічне вибачення, -
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням збільшених позовних вимог просив: визнати протиправною бездіяльність Знам'янської Другої селищної ради, яка полягала у не передачі йому земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 смт. Знам'янка Друга Знам'янського району Кіровоградської області, площею 0,0796 га з кадастровим номером НОМЕР_1 із земель житлової та громадської забудови Знам'янської Другої селищної ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; зобов'язати голову Знам'янської Другої селищної ради Знам'янського району Кіровоградської області Філіпенка Сергія Івановича, винести на розгляд чергової сесії Знам'янської Другої селищної ради Знам'янського району Кіровоградської області питання щодо передачі йому, відповідно до ч.2 ст.118 Земельного кодексу України, у приватну власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 смт. Знам'янка Друга Знам'янського району Кіровоградської області площею 0,0796 га з кадастровим номером НОМЕР_1 із земель житлової та громадської забудови Знам'янської Другої селищної ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; стягнути з Знам'янської Другої селищної ради Знам'янського району Кіровоградської області на його користь моральну шкоду в розмірі вартості виготовлення технічної документації із землеустрою, що складає 2000 грн.; зобов'язати Знам'янську Другу селищну раду Знам'янського району Кіровоградської області публічно вибачитися перед ним через газету Знам'янські вісті.
Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18 лютого 2015 року даний позов задоволено частково. Зобов'язано Знам'янську Другу селищну раду Кіровоградської області винести на розгляд чергової сесії Знам'янської Другої селищної ради Кіровоградської області питання щодо передачі ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 смт. Знам'янка Друга Знам'янського району Кіровоградської області площею 0,0796 га з кадастровим номером НОМЕР_1 із земель житлової та громадської забудови Знам'янської Другої селищної ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвали нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача щодо доводів апеляційної скарги заперечив та просив залишити без змін постанову суду першої інстанції.
Інші сторони в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши доводи представника позивача, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність наданням їм юридичної оцінки судом першої інстанції, судова колегія виходить з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем, 1 серпня 2014 року подано селищному голові Знамянської Другої селищної ради заяву про надання дозволу на замовлення складання технічної документації землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибну ділянку) за адресою: АДРЕСА_1 смт. Знам'янка Друга Знам'янського району Кіровоградської області, площею 0,0796 га із земель житлової та громадської забудови, що належить йому на праві приватної власності на житловий будинок
Рішенням сесії Знамянської другої селищної ради від 9 вересня 2014 року №341 «Про врегулювання земельних відносин», ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення такої технічної документації із землеустрою.
07 жовтня 2014 року, вищеназвана земельна ділянка зареєстрована Управлінням держземагенства у Знам'янському районі з кадастровим номером НОМЕР_1.
4 листопада 2014 року, позивач звернувся до селищної ради з заявою про затвердження розробленої та погодженої у встановленому порядку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0796 га по АДРЕСА_1 смт. Знам'янка Друга Знам'янського району Кіровоградської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Однак, листом від 18 листопада 2014 року за вх.135/02-22 виконком Знам'янської ради повідомив ОСОБА_1 про те, що питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки розглядатись не може, оскільки межі земельної ділянки не погоджено з суміжними власниками.
Позивач 27 листопада 2014 року повторно звернувся до селищної ради з заявою щодо передачі йому у власність земельної ділянки, на що отримав відповідь, з якої вбачається, що його первинна заява розглянута по суті, а повторне звернення від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше звернення вирішено по суті, не передбачене чинним законодавством.
Вирішуючи спірні правовідносини та задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з протиправної бездіяльності Знам'янської Другої селищної ради щодо не передачі ОСОБА_1 у приватну власність спірну земельну ділянку, оскільки межові знаки не встановлюються на бажання власника (користувача) у разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними споруда і рубежами тощо).
Колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з фактичних обставин справи, погоджується з такими висновками суду та вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Так, стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
У відповідності до статті 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами. Підстави набуття прав на землю визначені розділом IV Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України до повноваження сільських, селищних, міських рад віднесено передання земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України унормовано, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.5 ст.55 Закону України «Про землеустрій» у разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися. (аналогічні норми закріплені у ч.4 п.3.8 Інструкції «Про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками»).
А відтак, аналізуючи наведені норми та враховуючи той факт, що межі земельної ділянки, яка має бути передана у власність ОСОБА_1, збігаються з існуючими упродовж багатьох років парканом, при цьому, спір між користувачами сусідніх ділянок виник не з приводу меж земельних ділянок, а з приводу невиконання добросусідства, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в частині зобов'язання Знам'янської Другої селищної ради Кіровоградської області винести на розгляд чергової сесії питання щодо передачі ОСОБА_1 у приватну власність спірної земельної ділянки.
У задоволенні решти позовних вимог, суд першої істанції цілком правомірно відмовив з огляду на їх безпідставність.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують.
За таких обставин, підстав для скасування оскаржуваного судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Знамянської Другої селищної ради Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18 лютого 2015 року у справі №2-а/389/2/15 (389/73/15-а) - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай