"30" вересня 2015 р.Справа № 916/2918/15
За позовом: Прокурора Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області;
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МОЛОКОЗАВОД"
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Оборотова О.Ю.
За участю представників:
Від прокуратури: Москаленко - ОСОБА_2 - посвідчення № 031417 від 19.01.2015р.
від позивача: ОСОБА_3 - довіреність від 28.07.2015р.;
від відповідача: - ОСОБА_4 - довіреність від 23.05.2015; ОСОБА_5 08.05.2015р.
Суть спору: Прокурор Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "МОЛОКОЗАВОД", в якій просить внести зміни до договору від 01.06.2006р. оернди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення площею 4,287га, яка знаходиться в курортній зоні «Катранка» в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області та передана для обслуговування бази відпочинку «Мрія», зареєстрованому в Татарбунарському відділенні Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.08.2006р. за №040653500039, а саме:
- викласти п.5. Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 196 077,12грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.09.2014р. № В-Н-842, складеного відділом Держземагенства у Татарбунарському районі".
- викласти п.9. Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій сумі у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 155 882,31 грн. на рік, згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради № 577-VI від 28.11.2013р. „Про затвердження ставок оренди землі комунальної власності в межах с. Лиман на 2014 рік”, з щорічним корегуванням орендної плати за землю згідно рішення сесії”.
- доповнити договір п. 10.1 у наступній редакції: «Самостійно, щороку обчислювати суму орендної плати станом на 1 січня, з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки і не пізніше 20 лютого поточного року подавати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, визначеному Податковим кодексом України (з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель у разі введення її в дію)».
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.07.2015р. порушено провадження у справі №916/2918/15.
29.07.2015р. до господарського суду Одеської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить суд у задволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.
17.08.2015р. до господарського суду Одеської області від позивача надійшла заява про продовження строку розгляду справи на 15 днів.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.08.2015р. продовжено строк розгляду справи на п'ятнадцять днів до 30.09.2015р.
30.09.2015р. до господарського суду Одеської області від прокуратури Татарбунарського району Одеської області надійшли письмові пояснення.
30.09.2015р. до господарського суду Одеської області від відповідача надійшли письмові пояснення.
У судовому засіданні 30.09.2015р. після виходу судді з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.
01.06.2006р. на підставі рішення ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району № 465-ХХІV від 23.02.2006р. між ОСОБА_1 сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Молокозавод” був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення площею 4,287 га, яка знаходиться в курортній зоні „Катранка” в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області та передана для обслуговування бази відпочинку „Мрія”, договір зареєстрований в Татарбунарському відділенні Одеської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.08.2006 за №040653500039).
Відповідно до п. 8 Договору від 23.02.2006р., договір укладено на 49 років.
21.01.2008р. між сторонами було укладено додаткову угоду про внесення змін у договір оренди землі від 01.06.2006 року.
Відповідно до п. 9 договору від 23.02.2006р., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі за 1 га., з щорічним корегуванням орендної плати за землі згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради з послідуючим інформуванням орендаря.
Відповідно до п. 10а договору від 23.02.2006р., передбачено, що згідно ст. 24 ЗУ „Про оренду землі” при проведенні експертної грошової оцінки земель орендна плата має бути переглянута згідно з діючим законодавством.
Пунктом 1 додаткової угоди від 21.01.2008р. до договору оренди землі від 01.06.2006р. передбачено внесення змін до п. 9 договору, а саме: орендна плата за земельні ділянки комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 83868,51 грн., що складає 6,655% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради з послідуючим інформуванням орендаря.
Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Одже, зміна граничного розміру останньої є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору п. 9, що тягне обов'язкове внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
14.02.2013р. ОСОБА_1 сільською радою Татарбунарського району прийнято рішення „Про проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села ОСОБА_1, ОСОБА_1 сільської ради” № 464-VI. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 сільської ради ДП „Одеський науково- дослідний та проектний інститут землеустрою” розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області.
12.07.2013р. ОСОБА_1 сільською радою Татарбунарського району прийнято рішення № 525-VІ „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області”, яка, з урахуванням вимог Податкового кодексу України, була введена в дію з 01.01.2014р.
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради № 577-VІ від 28.11.2013р. затверджені фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки на території ОСОБА_1 сільської ради .
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданого відділом Держземагентства в Татарбунарському районі грошова оцінка вказаної земельної ділянки на теперішній час становить 5 196 077,12 грн.
Прокуратурою зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки та розмір орендної плати, встановлені в договорі оренди землі від 01.06.2006р. та додатковій угоді від 21.01.2008р., не відповідає діючій нормативній оцінці земель села ОСОБА_1 станом у на 01.01.2014р. У договір оренди земельної несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного площею 4,287 га, яка знаходиться в курортній зоні „Катранка” в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району та передана для обслуговування бази відпочинку „Мрія”.
08.08.2014р. та 25.09.2014р. ТОВ „Молокозавод” направлено пропозиції про укладення угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Відповідь від ТОВ „Молокозавод” надійшла на лист від 25.09.2014р., згідно якої ТОВ „Молокозавод” не згодно з пропозиціями ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району.
Враховуючи вищевикладене, прокурор Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "МОЛОКОЗАВОД", в якій просить внести зміни до договору від 01.06.2006р. оернди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення площею 4,287га, яка знаходиться в курортній зоні «Катранка» в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області та передана для обслуговування бази відпочинку «Мрія», зареєстрованому в Татарбунарському відділенні Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.08.2006р. за №040653500039, а саме: - викласти п.5. Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 196 077,12грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.09.2014р. № В-Н-842, складеного відділом Держземагенства у Татарбунарському районі". -викласти п.9. Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій сумі у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 155 882,31 грн. на рік, згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради № 577-VI від 28.11.2013р. „Про затвердження ставок оренди землі комунальної власності в межах с. Лиман на 2014 рік”, з щорічним корегуванням орендної плати за землю згідно рішення сесії”. - доповнити договір п. 10.1 у наступній редакції: «Самостійно, щороку обчислювати суму орендної плати станом на 1 січня, з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки і не пізніше 20 лютого поточного року подавати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, визначеному Податковим кодексом України (з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель у разі введення її в дію)».
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
01.06.2006р. на підставі рішення ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району № 465-ХХІV від 23.02.2006р. між ОСОБА_1 сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Молокозавод” був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення площею 4,287 га, яка знаходиться в курортній зоні „Катранка” в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області та передана для обслуговування бази відпочинку „Мрія”, договір зареєстрований в Татарбунарському відділенні Одеської регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.08.2006 за №040653500039).
Відповідно до п. 10а договору від 23.02.2006р., передбачено, що згідно ст. 24 ЗУ „Про оренду землі” при проведенні експертної грошової оцінки земель орендна плата має бути переглянута згідно з діючим законодавством.
Пунктом 1 додаткової угоди від 21.01.2008р. до договору оренди землі від 01.06.2006р. передбачено внесення змін до п. 9 договору, а саме: орендна плата за земельні ділянки комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 83868,51 грн., що складає 6,655% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради з послідуючим інформуванням орендаря.
Відповідно до п. п. 288.5.1. п. 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. ст. 272, 273, 276 цього Кодексу.
Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому зміна граничного розміру останньої є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (п. 9), що тягне обов'язкове внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
Відповідно до ст. 18 Закону України „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про оцінку земель” за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 23 Закону України „Про оцінку земель” встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
14.02.2013р. ОСОБА_1 сільською радою Татарбунарського району прийнято рішення „Про проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села ОСОБА_1, ОСОБА_1 сільської ради” № 464-VI. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 сільської ради ДП „Одеський науково- дослідний та проектний інститут землеустрою” розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області.
12.07.2013р. ОСОБА_1 сільською радою Татарбунарського району прийнято рішення № 525-VІ „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області”, яка, з урахуванням вимог Податкового кодексу України, була введена в дію з 01.01.2014р.
В газеті „Татарбунарський вісник” від 21.12.2013р. № 97-98 начальником відділу Держземагентства у Татарбунарському районі Одеської області було опубліковано статтю „Нормативно-грошова оцінка земель оновлена” в якій вказувалось, що в Татарбунарському районі на 100 відсотків завершено оновлення нормативно-грошової оцінки земель усіх населених пунктів відповідно до статті 13 Закону України «Про оцінку земель», яка вступить в силу з 2014 року, у зв'язку з чим підприємствам та установам необхідно отримання витяг з технічної документації для перерахування орендної плати.
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради № 577-VІ від 28.11.2013р. затверджені фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки на території ОСОБА_1 сільської ради .
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданого відділом Держземагентства в Татарбунарському районі грошова оцінка вказаної земельної ділянки на теперішній час становить 5 196 077,12 грн.
Статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в такій самій формі, що й сам договір.
Відповідно до частини 3 статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Вищий господарський суд України узагальнюючи судову практику розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами 01.01.2010р. зазначив, що згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому, в разі прийнятті відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
В пункті 2.18 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” від 17.05.2011 № 6 із змінами зазначено, що вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини 1 статті 626 ПК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення змін до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
Статтею 30 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 21 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Стаття 23 Закону України „Про оренду землі” встановлює, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Частиною 4 ст. 188 ГК України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно з статтею 121 Конституції України держава покладає на прокуратуру представництво інтересів держави у суді, а пред'явлення прокурором позовів регламентується статтею 2, 29 ГПК України, статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин» із змінами, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та
юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Відповідно до статті 14 Конституції України, частини 1 статті 148 Господарського кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та об'єктом права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, шо представляють спільні інтереси територіальних громад сіл. селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” ОСОБА_1 сільська рада є представницьким виборним органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
За вимогами пункту 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно до статті 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є поряд з іншим земля й природні ресурси, що є у власності територіальних громад.
Відповідно до статті 143 основного Закону України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Таким чином, відмова відповідача від внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати землі завдає шкоди комунальній власності територіальної громади села ОСОБА_1, власником та розпорядником якої є ОСОБА_1 сільська рада.
Підставою для набуття територіальною громадою в особі ОСОБА_1 сільської ради права комунальної власності на землю є безоплатна передача їй землі державою. Оскільки право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів, кожне порушення закону щодо безпідставного заволодіння комунальною власністю є порушенням державних інтересів.
Згідно до статті 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
У даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є ОСОБА_1 сільська рада, оскільки згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування” до виключної компетенції сільський, селищних та міських рад відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.
Враховуючи вищенаведене, суд проаналізувавши норми чинного законодавства, яким регулюються орендні правовідносини сторін, затвердження нових фіксованих відсотків при визначені орендної плати відповідача істотною обставиною, що тягне за собою необхідність зміни розрахунку орендної плати за договором оренди землі від 23.02.2006р., та дійшов висновку про правомірність заявлених прокурором позовних вимог.
29.07.2015р. до господарського суду Одеської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить суд у задволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.
Суд вважає, доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву недоведеними та необгрунтованими.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд задовольняє заявлені прокурором Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області позовні вимоги.
Відповідно до приписів статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в сумі 1 218,00 грн. слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 50, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору від 01.06.2006р. оернди земельної ділянки несільськогосподарського призначення - землі рекреаційного призначення площею 4,287га, яка знаходиться в курортній зоні «Катранка» в межах села ОСОБА_1 сільської ради Татарбунарського району Одеської області та передана для обслуговування бази відпочинку «Мрія», зареєстрованому в Татарбунарському відділенні Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.08.2006р. за №040653500039, а саме:
- викласти п.5. Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 196 077,12грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.09.2014р. № В-Н-842, складеного відділом Держземагенства у Татарбунарському районі".
- викласти п.9. Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій сумі у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 155 882,31 грн. на рік, згідно рішення сесії ОСОБА_1 сільської ради № 577-VI від 28.11.2013р. „Про затвердження ставок оренди землі комунальної власності в межах с. Лиман на 2014 рік”, з щорічним корегуванням орендної плати за землю згідно рішення сесії”.
- доповнити договір п. 10.1 у наступній редакції: «Самостійно, щороку обчислювати суму орендної плати станом на 1 січня, з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки і не пізніше 20 лютого поточного року подавати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, визначеному Податковим кодексом України (з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель у разі введення її в дію)».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МОЛОКОЗАВОД" (68400, Одеська обл, м. Арциз, пров. Заводський, 18, код ЄДРПОУ 31292740) до державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач УК у м. Одесі/Приморський район, код ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача ГУДКС України в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) - 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 05 жовтня 2015 р.
Суддя О.Ю. Оборотова