про забезпечення адміністративного позову
Справа № 819/286/14-a
13 лютого 2014 року
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді:Ходачкевич Н.І.розглянувши в письмовому провадженні клопотання про забезпечення позову в адміністративній справі за позовною заявою Прокурора Теребовлянського району до Теребовлянської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення №415,416 від 12.02.2014р.
Прокурор Теребовлянського району звернувся із адміністративним позовом до Теребовлянської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення від 12.02.2014р. №415,416.
Ухвалою суду від 13.02.2014 р. у даній справі відкрито провадження.
У даному адміністративному позові прокурором подано клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оспорюваних рішень.
Дане клопотання обгрунтовується тим, що внаслідок прийняття рішення Теребовлянської районної ради від 12.02.2014 р. № 415 «Про звіт голови Теребовлянської районної державної адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Теребовлянського району на 2013р. № 416 "Про недовіру голові Теребовлянської районної державної адміністрації Бігуляку Степану Пилиповичу" існує очевидна небезпека заподіяння шкоди інтересам держави, дані рішення можуть викликати суспільний резонанс, підірвати авторитет органів місцевого самоврядування та влади.
У зв"язку з обгрунтованістю та терміновістю клопотання про забезпечення позову розглядається судом на підставі ч.1 ст.118 КАС України негайно без повідомлення відповілача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши обґрунтованість доводів позивача, забезпечення збалансованості інтересів сторін, суд вважає, що подане позивачем клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що при розгляді клопотання про забезпечення позову не вирішується питання про законність або обґрунтованість позовних вимог по суті.
Відповідно до ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно, подання адміністративного позову або відкриття провадження в адміністративній справі саме по собі не зупиняє дії рішення суб'єкта владних повноважень. Зупинити дію цього рішення чи окремих його положень на час провадження в адміністративній справі може лише суд у порядку забезпечення адміністративного позову.
За правилами ч. 1 зазначеної статті, підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:
1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;
3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;
4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно із приписами ч. 3, 4 ст. 117 КАС України, для забезпечення адміністративного позову суд може:
1) зупинити дію всього рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;
2) заборонити вчиняти певні дії.
Відповідно до поданої позовної заяви та доданих до неї документів, відповідачем прийнято рішення від 12.02.2014 р. № 415 «Про звіт голови Теребовлянської районної державної адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Теребовлянського району на 2013р. № 416 "Про недовіру голові Теребовлянської районної державної адміністрації Бігуляку Степану Пилиповичу"
Згідно п. п. 28-29 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон), виключно на пленарних засіданнях районних, обласних рад вирішуються питання заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень; прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації).
Згідно ч. З ст. 59 цього ж Закону, рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього ж Закону.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 72 цього ж Закону, районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь.
Якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.
Порядок призначення на посади голів місцевих державних адміністрацій та припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій визначені ст. ст. 8, 9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Згідно ст. 8 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України на строк повноважень Президента України.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України у разі, порушення ними Конституції України, втрати громадянства, виявлення факту подвійного громадянства, визнання судом недієздатним, виїзду на проживання в іншу країну; набрання законної сили обвинувальним вироком суду; порушення вимог несумісності; висловлення недовіри двома третинами від складу відповідної ради; подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням.
Повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі: прийняття відставки голови відповідної обласної державної адміністрації; подання Прем'єр-міністра України з підстав, передбачених законодавством про державну службу; висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради; з інших підстав, передбачених цим та іншими законами України; з ініціативи Президента України.
Повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються також у разі їх смерті.
Ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначає, що перший заступник та заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням з головою обласної державної адміністрації.
Перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.
Вищенаведене свідчить що внаслідок прийняття рішень Теребовлянської районної ради від 12.02.2014 р. № 415 «Про звіт голови Теребовлянської районної державної адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Теребовлянського району на 2013р. № 416 "Про недовіру голові Теребовлянської районної державної адміністрації Бігуляку Степану Пилиповичу" існує очевидна небезпека заподіяння шкоди інтересам держави.
При вирішенні питання щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд оцінив, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти, та дійшов висновку, що вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваних рішень від 12.02.2014 р. № 415 «Про звіт голови Теребовлянської районної державної адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Теребовлянського району на 2013р. № 416 "Про недовіру голові Теребовлянської районної державної адміністрації Бігуляку Степану Пилиповичу"- буде мати наслідком збереження існуючого становища сторін до розгляду справи по суті.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи обставини, якими обґрунтовано заявлене клопотання, та норми чинного законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що вжиття заходів забезпечення позову в порядку та спосіб, про який просить позивач, здійснюється з метою запобігання заподіяння шкоди інтересам держави та спрямоване на запобігання підриву авторитету органів місцевого самоврядування.
За наведених обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову у спосіб обраний позивачем, у зв'язку з чим клопотання позивача слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 160 КАС України, -
1. Клопотання задовольнити.
2. Зупинити дію рішення Теребовлянської районної ради від 12.02.2014 р. № 415 «Про звіт голови Теребовлянської районної державної адміністрації про виконання програми економічного і соціального розвитку Теребовлянського району на 2013р. № 416 "Про недовіру голові Теребовлянської районної державної адміністрації Бігуляку Степану Пилиповичу"
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Оскарження ухвали не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.