Справа № 819/291/14-a
25 лютого 2014 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі: Цимбал А.
за участю представника відповідача: Вітра В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи до Департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання вимоги протиправною, -
Тернопільська обласна дитячо-юнацька спортивна школа звернулась до суду із адміністративним позовом до Департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання вимоги департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації зазначену в листі від 08.10.2013 року № 06/5541-10 про надання інформації щодо спорів і судових рішень (про стягнення коштів, арешт, відчуження, стягнення нерухомого майна.) .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 08.10.2013 року Департамент освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації звернувся з інформаційним запитом за № 06/5541-10 про надання інформації щодо спорів і судових рішень до Директорів ПТНЗ, керівників закладів і установ обласного підпорядкування, яким зобов"язано подати інформацію про судові рішення та триваючі спори за поточний рік у всіх інстанціях (апеляція, касація), про стягнення коштів, арешт, відчуження, стягнення нерухомого майна. Проте даний запит суперечить вимогам законодавства, оскільки департамент освіти і науки облдержадміністрації не може втручатись в господарську діяльність, управління майном органів місцевого самоврядування, Міністерства освіти і науки України, що передбачено статтею 36 Закону України „Про місцеві державні адміністрації", пунктом 20 статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування". Відповідно до Положення про департамент освіти і науки облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 08 квітня 2013 року №134-од, департаменту надані повноваження в галузі освіти. Загальноосвітні, позашкільні, вищі навчальні заклади обласного підпорядкування знаходяться в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, власником яких є Тернопільська обласна рада. Тернопільська обласна дитячо-юнацька спортивна школа є об'єктом спільної власності Тернопільської обласної ради, тому повноваження щодо управління майном належить виключно до її повноважень.
Представник позивача в судове засідання не зявився, але подав заяву про розгляд справи без участі їхнього представника.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав та надав пояснення в яких вказав, що 08.10.2013 року Департамент освіти і науки ОДА отримав лист прокуратури Тернопільської області про надання інформації про судові спори (рішення) про стягнення коштів, арешт, відчуження нерухомого майна за участю дитячих, освітніх закладів. На виконання листа прокуратури Тернопільської області від 07.10.2013 року № 08-439 вих-13, департамент направляв інформацію отриману від навчальних закладів до прокуратури Тернопільської області про судові рішення щодо відчуження, стягнення майна .
Листом від 05.11.13р. за №06/568010, департамент надав інформацію про судові рішення поданих навчальними закладами та проінформував прокуратуру, що з метою своєчасного реагування на лист прокуратури та дотримання вимог законодавства, департамент зобов'язав керівників навчальних закладів надавати інформацію про судові рішення безпосередньо до прокуратури Тернопільської області. Однак враховуючи вимоги законодавства департамент освіти і науки облдержадміністрації не може втручатись в господарську діяльність, управління майном органів місцевого самоврядування, Міністерства освіти і науки України, що передбачено статтею 36 Закону України „Про місцеві державні адміністрації", пунктом 20 статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування". Відповідно до Положення про департамент освіти і науки облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 08 квітня 2013 року №134-од, департаменту надані повноваження в галузі освіти. Відповідно до листа МОН України від 28.12.2012 р. № 1/9-936 департамент освіти і науки облдержадміністрації збирає статистичні дані згідно з Планом статистичних робіт по закладах і установах на 2013 рік, де не передбачено збирання інформацій про судові рішення . Рішення судів у справах за участю державних професійно-технічних та обласних комунальних закладів не відносяться до баз даних департаменту, документів (розпорядження, інструкції, накази), які видає департамент освіти і науки облдержадміністрації.
Загальноосвітні, позашкільні, вищі навчальні заклади обласного підпорядкування знаходяться в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, власником яких є Тернопільська обласна рада. Тому повноваження щодо управління майном належить виключно до її повноважень. Крім того, враховуючи вимоги ст.ст.20, 36-1 ЗУ «Про прокуратуру» витребовувати судові рішення (постанови) прокуратура може безпосередньо в судах або від навчальних закладів, установ.
Заслухавши в судовому засіданні представника відповідача розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
08.10.2013 року Департамент освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації звернувся з інформаційним запитом за № 06/5541-10 про надання інформації щодо спорів і судових рішень до Директорів ПТНЗ, керівників закладів і установ обласного підпорядкування, яким зобов"язано подати інформацію про судові рішення та триваючі спори за поточний рік у всіх інстанціях (апеляція, касація), про стягнення коштів, арешт, відчуження, стягнення нерухомого майна.
Департамент освіти і науки Тернопільської обласної держадміністрації діє відповідно до Закону України „Про місцеві державні адміністрації", Положення про департамент освіти і науки облдержадміністрації.
Відповідно до Положення про департамент освіти і науки облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 08 квітня 2013 року №134-од, департаменту надані повноваження в галузі освіти.
Відповідно до листа МОН України від 28.12.2012 р. № 1/9-936 департамент освіти і науки облдержадміністрації збирає статистичні дані згідно з Планом статистичних робіт по закладах і установах на 2013 рік, де не передбачено збирання інформацій про судові рішення. Рішення судів у справах за участю державних професійно-технічних та обласних комунальних закладів не відносяться до баз даних департаменту, документів (розпорядження, інструкції, накази), які видає департамент освіти і науки облдержадміністрації.
Загальноосвітні, позашкільні, вищі навчальні заклади обласного підпорядкування знаходяться в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, власником яких є Тернопільська обласна рада. На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що повноваження щодо управління майном належить виключно до повноважень Тернопільської обласної ради. Крім того, враховуючи вимоги пункту 3 статті 20 Закону України «Про прокуратуру» при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право витребовувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військових частин, державних підприємств, установ та організацій рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти і документиодержувати інформацію про стан законності і заходи щодо її забезпечення, мати доступ до відповідних інформаційних баз даних державних органів»
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено: «з метою вирішення питання про наявність підстав для ініціювання перегляду судових рішень у справі, розглянутій без участі прокурора, вступ у розгляд справи за позовом (заявою, поданням) іншої особи прокурор має право знайомитися з матеріалами справи в суді, робити виписки з неї, отримувати копії документів, що знаходяться у справі». Отже відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» витребовувати судові рішення (постанови) прокуратура може безпосередньо в судах або від навчальних закладів, установ.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов задовольнити.
2.Визнати вимогу департамента освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації від 08.10.2013р. №06/5541-10 про надання інформації щодо спорів і судових рішень протиправною.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 03.03.2014р.
Суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.