Справа № 2-а/1970/3900/11
"28" грудня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Кременецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів на суму 3859,74 грн., -
Кременецький районний центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач або Кременецький РЦЗ) звернувся до адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач) про стягнення коштів на суму 3859,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, як застрахована особа, в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» подавав неправдиві відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг та одночасно незаконно отримала в період з 18.03.2011 року по 10.10.2011 року допомогу по безробіттю на суму 4937,74 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів вказаних у позовній заяві, просив позов задовольнити. Зазначив, що відповідач при зверненні до Кременецького РЦЗ за сприянням у працевлаштуванні, у заяві вказала, що вона є безробітною, як суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрована. Внаслідок чого їй було надано статус безробітної 18.03.2011 року та виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 4937,74 грн. Відповідач на час подання адміністративного позову частково сплатила заборгованість на суму 1078 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився повторно. Про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення судової повістки за адресою, внесеною до державного реєстру. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Кременецьким районним центром зайнятості 18.03.2011 року надано відповідачеві статус безробітного та в наслідок чого, виплачено допомогу по безробіттю відповідно до ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»(затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307) за період з 18.03.2011 року по 10.10.2011 року на суму 4937,74 грн.
Згідно з вимогами п. б) ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 за № 232/16248 передбачено, що обмін інформацією здійснюється між центрами зайнятості та державними реєстраторами.
Розслідуванням страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована, як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа з 09.01.2008 року. За результатами проведеного розслідування складений акт № 62 від 21.10.2011 року (а.с. 7).
Факт наявності державної реєстрації ОСОБА_2, як фізичної-особи підприємця, під час її звернення до центру зайнятості за наданням статусу безробітної та у подальшому при отриманні спірної допомоги, підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6). Згідно вказаної довідки, реєстрація відповідача підприємцем здійснена 09.01.2008 року, станом на 18.03.2011 року не припинена у встановленому порядку.
Наказом Кременецького РЦЗ № НТ 111101 від 01.11.2011 року вказано повернути виплачені ОСОБА_2 з 18.03.2011 року по 10.10.2011 року кошти.
Суд зазначає, що Наказ № НТ 111101 у встановленому Законом порядку не скасований та є чинний на час розгляду справи.
Відповідно до п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03. 2009 за № 232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно абзацу чотирнадцятого п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, зокрема, з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітного.
У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Тобто відповідач, на виконання своїх обов'язків, була зобов'язана при поданні заяви від 18.03.2011 року повідомити Кременецький районний центр зайнятості про те, що вона зареєстрована, як суб'єкт підприємницької діяльності з 09.01.2008 року.
Судом встановлено, що відповідачем внаслідок не виконання своїх обов'язків, надано Кременецькому районному центру зайнятості недостовірні дані при отриманні статусу безробітного про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг а саме: відповідач не повідомив, що під час перебування на обліку як безробітний та отримання допомоги по безробіттю був зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Таким чином, враховуючи положення ст.ст. 1, 2 Закону України «Про зайнятість населення, відповідач на момент звернення до центру зайнятості не підпадав під визначення категорії безробітній та права на отримання допомоги по безробіттю не мав.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що оскільки при наданні статусу безробітного відповідач не повідомила центр зайнятості про факт реєстрації її, як фізичної особи - підприємця, то вона не могла бути визнана безробітною, а відповідно, отримувала допомогу по безробіттю з 18.03.2011 року по 10.10.2011 року на суму 4937,74 грн. безпідставно та незаконно.
Кременецьким РЦЗ на адресу відповідача направлено претензію від 03.11.2011 року № 04 з вимогами про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю на суму 4937,74 грн.
03 листопада 2011 року відповідачем на рахунок Кременецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття перераховані кошти в розмірі 1078 грн.
Враховуючи те, що 03.11.2011 року відповідачем добровільно сплачено частину боргу в розмірі 1078 грн., сума боргу станом на день подання позовної заяви становить 3859,74 грн.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані належним чином відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати по справі згідно ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2, 69, 70, 71, 94, 122, 128, 160-163, КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ін. код НОМЕР_1) на користь Кременецького районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 3859,74 грн. (три тисячі вісімсот п'ятдесят девять гривень 74 копійки) незаконно отриманої допомоги по безробіттю на р/р 37179300901316, УДКУ у Тернопільській області, ЄДРПОУ 21134325.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, визначені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.