Справа № 819/1438/13-a
12 червня 2013 року
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі Кульчицькому Н.
за участі представника позивача: Бойко В.Р.
відповідача: Гаврішка Д.В.
від третьої особи: Гаврішка В.Р.
за результатами розгляду клопотання начальника Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку полковник Зозуляк М.А. про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Об'єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон» та кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору начальник Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку полковник Зозуляк М.А. про скасування рішення, суд
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору подала клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Дане клопотання обґрунтовує тим, що спірні правовідносини є житловими правовідносинами і регулюються Житловим кодексом, а житлова комісія не є суб'єктом владних повноважень, відтак дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивач подав письмові заперечення на клопотання третьої особи, справу просить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суд, заслухавши пояснення представників, проаналізувавши матеріали справи, вважає, що дане клопотання не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 8.1 розділу VIII Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.11 №737 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.01.12 за №24/20337, житлові комісії у Збройних Силах України створюються з метою зарахування (зняття) військовослужбовців на облік (з обліку), осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі звільнених у запас або у відставку, що залишаються перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти під час проходження військової служби; ведення обліку зазначених осіб; контролю за розподілом жилих приміщень та надходженням житла, його обліком і погодженням розподілу відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до п. п. 8.6, 8.7 наведеної Інструкції, на житлові комісії (об'єднані житлові комісії) органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій ЗС України покладаються такі завдання: розгляд рапортів військовослужбовців та заяв осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов; перевірка житлових умов; погодження списків розподілу жилої площі, яка надається для постійного проживання; розгляд заяв, скарг та пропозицій, прийняття рішень зі спірних питань, які виникли під час роботи житлових комісій військових частин, закладів, установ та організацій, і прийом відвідувачів з житлових питань; надання звіту про виконану роботу не менше двох разів на рік загальним зборам військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби, та Радам офіцерів органів військового управління.
Житлові комісії у ЗС України підзвітні загальним зборам військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби, гарнізонів, органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.
Окрім цього, як зазначено в п. 8.11 Інструкції, житлова комісія військової частини наділена повноваженнями приймати рішення щодо: зарахування військовослужбовців на облік, зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов; внесення змін до облікових даних військовослужбовців чи осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на квартирному обліку у зв'язку зі зміною їх сімейного стану, набуття ними права на пільги для отримання житла; погодження розподілу жилої площі, яка надається для постійного проживання; перенесення черговості надання жилого приміщення на рік, якщо військовослужбовець чи особа, звільнена з військової служби, відмовиться від виділеного жилого приміщення, що відповідає встановленим вимогам та розміру; скликання позачергових загальних зборів військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби, у зв'язку з: саморозпуском житлової комісії, оголошенням недовіри та виключенням члена (членів) комісії зі складу житлової комісії; ініціюванням проведення довиборів члена (членів) житлової комісії. Отже, об'єднана житлова комісія Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку являється суб'єктом владних повноважень, відповідно до п.7 ч.1 ст. 3 КАС України, і може бути відповідачем в публічно-правових спорах.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Вищиго адміністративного суду від 20.05.2013р. №8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», з огляду на положення частини другої ст.. 17 КАС України, спори, в яких урегулювані нормативно визначеною процедурою управлінські дії суб'єкта владних повноважень, пов'язані з реалізацією житлових прав фізичних осіб (щодо обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нагляду і контролю за забезпеченням реалізації права громадян України на житло, додержання правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків тощо), є публічно-правовими і розглядаються за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст.157 КАС України, суд
Відмовити у клопотанні про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Об'єднаної житлової комісії Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку, військового представництва заводу «Оріон» та кафедри медицини катастроф і військової медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору начальник Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку полковник Зозуляк М.А. про скасування рішення.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.