Копія:
04 травня 2011 р. справа № 2a-1870/2026/11
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора міста Суми до ОСОБА_1 міської ради, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення,-
Прокурор міста Суми звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 міської ради про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради №4202-МР від 28.07.2010року "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4М.". Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 міською радою прийняте рішення №4202-МР від 28.07.2010року, яким надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_4 для ведення городництва за адресою: м. Суми, вул. Київська, 1, орієнтовною площею 0,0700га за рахунок земель житлової та громадської забудови ОСОБА_1 міської ради. Позивач зазначає, що вказане рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до генерального плану м. Суми земельна ділянка по вул. Київська, 1 в м. Суми, щодо якої надано дозвіл на розробку проекту землеустрою її відведення, знаходиться на території багатоквартирної житлової забудови, а тому не може бути надана для ведення городництва без внесення відповідних змін до генерального плану м. Суми.
Відповідач ОСОБА_1 міська рада, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що опротестоване рішення прийняте ОСОБА_1 міською радою у відповідності до вимог діючого законодавства. Відповідач вважає, що оскаржуване рішення не є підставою для надання земельної ділянки в оренду, а лише надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення. Тому твердження позивача про порушення ОСОБА_1 міською радою вимог законодавства є безпідставним. Виключно на стадії розроблення і погодження проекту відведення земельної ділянки визначається відповідність цільового призначення генеральному плану міста, оскільки саме на цій стадії робиться (надається) висновок управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради щодо відповідності надання земельної ділянки за цільовим (функціональним) використанням Генеральному плану міста Суми /а.с.27/.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з"явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином /а.с.15а/. В письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без її участі /а.с.17/. Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного. В судовому засіданні було встановлено, що 28.07.2010року ОСОБА_1 міською радою прийнято рішення №4202-МР "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 " /а.с.7/. 16.02.2011року прокурором м. Суми внесений протест про скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 28.07.2010року № 4202-МР "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 "/а.с.5-6/.
З матеріалів справи вбачається, що 24.03.2011року на 6 сесії ОСОБА_1 міської ради 6 скликання депутати розглянули проекти рішень щодо протестів прокурора м. Суми та відхилити протест прокурора м.Суми від 16.02.2011року №107/574 вих.11 /а.с.8-10/. Згідно ст.21 Закону України "Про прокуратуру" протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Рішенням ОСОБА_1 міської ради №4202-МР від 28.07.2010року надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_4 для ведення городництва за адресою: м. Суми, вул. Київська, 1, орієнтовною площею 0,0700га за рахунок земель житлової та громадської забудови ОСОБА_1 міської ради /а.с.7/.
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Згідно вказаної норми закону третя особа ОСОБА_4 подала визначений перелік документів для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Посилання ОСОБА_1 міської ради на те, що на стадії розроблення і погодження проекту відведення земельної ділянки визначається відповідність цільового призначення генеральному плану міста, оскільки саме на цій стадії робиться (надається) висновок управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради щодо відповідності надання земельної ділянки за цільовим (функціональним ) використанням генеральному плану міста Суми, є безпідставним.
Так, відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, діючим законодавством передбачено, що при прийнятті рішення про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орган місцевого самоврядування повинен перевірити відповідність місця розташування об"єкта вимогам законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 міська рада при прийнятті рішення "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4М." не виконала вказаних вимог закону і не перевірила відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, генеральному плану м. Суми та іншої містобудівної документації.
Крім того, згідно ст. 3 Закону України "Про планування і забудову", який діяв на час виникнення спірних правовідносин, рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури.
Згідно генерального плану м.Суми земельна ділянка по вул. Київська, 1, відносно якої ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо її відведення в оренду для ведення городництва, знаходиться на території багатоквартирної житлової забудови.
Тобто спірна земельна ділянка не може бути надана в оренду для ведення городництва без внесення відповідних змін до генерального плану м. Суми.
Отже, суд погоджується з висновком прокурора про незаконність рішення ОСОБА_1 міської ради №4202-МР від 28.07.2010року "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4М.". Таким чином, необхідно визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_1 міської ради №4202-МР від 28.07.2010року "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4М.".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов прокурора міста Суми до ОСОБА_1 міської ради про визнання незаконним та скасування рішення -задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_1 міської ради №4202-МР від 28.07.2010року "Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4М."
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 10 травня 2011року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар