Копія
23 вересня 2015 р. Справа №818/2945/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2945/15 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 14.07.2015 № 7777-328/29-15-СГ, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту.
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту та прийняти рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він звертався до відповідача із заявою про надання в оренду земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, на яку отримав відповідь, що бажане місце розташування земельної ділянки, що планується до відведення, суперечить формуванню раціональної системи землеволодіння, а тому немає правових підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Позивач вважає таку відповідь неправомірно, оскільки відповідач зазначив підставу відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, як порушення формування раціональної системи землеволодіння, хоча такої підстави для відмови ч.7ст.118 Земельного кодексу України не передбачено.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у письмових запереченнях зазначив, що відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розміщеної без доступу до земель загального користування (існуючих), що відображено на наданому позивачем картографічному матеріалі для інших земельних ділянок, що плануються до відведення, суперечить формуванню раціональної системи землеволодіння. Згідно інформаційної довідки Відділу Держземагентства у Кролевецькому районі Сумської області від 01.12.2014 року №22-28-0.2-2156/2-14 встановлено, що згідно переліку особливо цінних груп ґрунтів, затвердженого наказом Держкомзему України від 06.10.2003 року №245, землі агровиробничих груп з шифром 40 г, 29 г відносяться до особливо цінних земель (а.с.25-27,39-44) .
Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель, яка розташована на території Алтинської сільської ради Кролевецького району за межами населеного пункту.
ГУ Держгеокадастру у Сумській області прийняло рішення, викладене у листі від 14.07.2015 за № 7777-328/29-15-СГ, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.14).
Своє рішення відповідач мотивував тим, що відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розміщеної без доступу до земель загального користування (існуючих), що відображено на наданому позивачем картографічному матеріалі для інших земельних ділянок, що плануються до відведення, суперечить формуванню раціональної системи землеволодіння (а.с.14).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 наказ Держземагентства України № 328 від 15.10.2014, яким введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 (протокол засідання №2) "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" №2/1, начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.
Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 вказаного рішення колегії Держземагентства України, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
Отже, управлінням Держгеокадастру в областях надано право відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання лише у разі надходження вмотивованого заперечення з посиланням на норми ст.ст. 118 та 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 8 Закону України "Про землеустрій", регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у межах повноважень, встановлених законом.
Частиною 4 статті 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини 2 ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Пунктом 7 статті 118 Земельного кодексу України визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а саме: підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Всупереч вищевказаним нормам законодавства, які визначають вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, ГУ Держгеокадастру у Сумській області неправомірно листом від 14.07.2015 за №7777-328/29-15-СГ відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, мотивувавши свою відмову не нормами Земельного кодексу України та документально підтвердженими фактами, а думкою про невідповідність формуванню раціональної системи землеволодіння, що не може бути нормативною базою для відмови у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідача не обґрунтував яким чином заява позивача на намір отримати земельну ділянку суперечить формуванню раціональної системи землекористування.
У письмових запереченнях відповідача наголошував на тому, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність також слугувало те, що дані землі відносяться до особливо цінних земель. Разом з тим, жодний нормативний акт, що регулює земельні відносини не містить заборони на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки такої категорії.
Разом з тим, в матеріалах справи наявний лист-відповідь Алтинівської сільської ради на запит позивача про відсутність на території земель Алтинівської сільської ради Кролевецького району заповідних зон та заповідників (а.с.24).
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
ГУ Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірність свого рішення щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ГУ Держгеокадастру у Сумській області не було розглянуте у відповідності до вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування відмови відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, а також зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача та прийняти по цій заяві рішення згідно вимог ст. 118 Земельного кодексу України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 14.07.2015 року № 7777-328/29-15-СГ, у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області та прийняти рішення відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 28.09.2015.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов