Копія:
10 травня 2011 р. справа № 2a-1870/1721/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області про визнання дій неправомірними дій щодо відмови в проведенні реєстрації транспортного засобу автомобіля марки ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, 1979 року випуску та про зобов"язання ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області провести державну реєстрацію вказаного транспортного засобу. Свої вимоги мотивує тим, що 02.12.10 р. на прилюдних торгах він придбав автомобіль ГАЗ 66-01, 1979 р.в., без реєстраційного номеру. На підставі протоколу про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого рухомого майна від 02.12.10 р. державним виконавцем ВДВС Глухівського МРУЮ 10.12.2010 р. було видано акт про реалізацію автомобіля для проведення державної реєстрації. Але відповідач безпідставно відмовляє йому в реєстрації вказаного автомобіля.
ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що процедура державної реєстрації транспортних засобів встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. №1388, якою передбачений перелік документів, необхідний для реєстрації. В порушення вказаних вимог позивач не надав реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Також в акті державного виконавця не зазначено ідентифікаційних номерів складових частин автомобіля.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовних вимог не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25.06.09 р. № 3-1422/2009 ОСОБА_5 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.351 Митного кодексу України, в тому числі був конфіскований на користь держави автомобіль ГАЗ 66-01, 1979 року випуску, без реєстраційного номера, технічний паспорт на зазначений транспортний засіб також був відсутній.
Виконуючи постанову суду товариством «Торговий дім «Укрспецреалізація»02.12.2010р. на прилюдних торгах було реалізовано автомобіль ГАЗ 66-01, 1979 р.в., без реєстраційного номеру, власником якого став позивач ОСОБА_3
Кошти від реалізації автомобіля були перераховані на користь держави згідно платіжного доручення № 2984 від 10.12.10 р. ВДВС Глухівського МРУЮ.
На підставі протоколу про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого рухомого майна від 02.12.10 р. № 0-19028 старшим державним виконавцем ВДВС Глухівського МРУЮ - ОСОБА_6 для подальшої державної реєстрації 10.12.2010 р. було видано акт про реалізацію транспортного засобу - автомобіля ГАЗ 66-01.
Отже позивач ОСОБА_3 є власником транспортного засобу - автомобіля марки ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, колір - зелений, 1979 року випуску, без реєстраційного номеру, на підставі акту про реалізацію транспортного засобу від 10.12.2010 р. та посвідченого нотаріально свідоцтва № 905 від 11.03.2011 р.
Відповідно до вимог ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державній реєстрації та обліку підлягають призначенні для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про дорожній рух»до компетенції Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху належить визначення порядку здійснення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів проведення їх державного технічного огляду.
Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року (в редакції постанови №1371 від 23.12.2009 року) затверджено «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»(далі -Порядок)
Згідно ч. 7 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух»власники транспортних засоби зобов»язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяті діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно п.8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно п. 11 Порядку державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, модель ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію, транспортного засобу або технічного паспорта (у разі їх наявності) з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985, про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
До документів, що необхідні для проведення державної реєстрації конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, або таких, що визнані в установленому порядку безхазяйними, або які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, також подається висновок щодо результатів перевірки технічного стану транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованої систем при МВС або іншого підприємства, установи та організації, визначеної Кабінетом Міністрів України, та документ про оцінку його вартості.
Державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів за винятком транспортних засобів,_ які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 15.03.2011 р. звернувся до відповідача із відповідною заявою, в якій просив провести державну реєстрацію транспортного засобу марки ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, колір - зелений, 1979 року випуску, який був придбаний ним на прилюдних торгах без реєстраційного номера.
До заяви позивачем були додані наступні документи:
- копія паспорта серії МА № 623854, виданий Ковпаківським РВСМУУМВС України в Сумській обл. 01.03.1999 р.
- постанова Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25.06.2009р. ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, колір - зелений, 1979 року випуску, без реєстраційного номеру, на підставі акта про реалізацію транспортного засобу від 10.12.2010 р. та посвідченого нотаріально свідоцтва № 905 від 11.03.2011 р. (копія свідоцтва додається).
ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області від 19.03.2011року №10/287 позивачу відмовлено в реєстрації автомобіля марки ГАЗ 66-01.
На думку суду, відмова у реєстрації автомобіля є не обґрунтованою, так як підставою відмови в реєстрації у листі безпідставно зазначено відсутність необхідних для реєстрації документів, у тому числі документів про внесення податків і зборів що передбачені законодавством під час імпорту транспортних засобів. З матеріалів справи вбачається, що спірний автомобіль не ввозився на митну територію України без сплати податків і зборів. Згідно листа ОСОБА_4 державтоінспекції УМВС України в Чернігівській області вказаний автомобіль був знятий з обліку у зв»язку з вибраковкою за заявою власника автомобіля ОСОБА_7 від 05.04.2007року.
Тобто позивач не повинен був надавати документів про внесення податків і зборів що передбачені законодавством під час імпорту транспортних засобів, а тому підстави відмови позивачу у реєстрації автомобіля є не обґрунтованими.
Отже відповідачем не виконані в повній мірі вимоги законодавства при розгляді заяви позивача.
Що стосується вимог позивача про зобов»язання ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області провести державну реєстрацію вказаного транспортного засобу на ім»я позивача, то вказані вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998року (в редакції постанови №1371 від 23.12.2009 року), якою затверджено «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»проведення державної реєстрації транспортних засобів є виключною компетенцією органів ДАІ.
Тому суд своїм рішенням не може зареєструвати транспортний засіб за конкретною особою. До компетенції адміністративного суду належить зобов”язання ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_3 про реєстрацію автомобіля у відповідності до чинного законодавства.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області щодо відмови в проведенні реєстрації транспортного засобу автомобіля марки ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, 1979 року випуску та зобов'язати ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_3 про реєстрацію вказаного автомобіля.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області щодо відмови в проведенні реєстрації транспортного засобу автомобіля марки ГАЗ 66-01, номер шасі 0173818, номер двигуна НОМЕР_1, 1979 року випуску та зобов'язати ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_3 про реєстрацію вказаного автомобіля.
В задоволенні позовних вимог в частині зобов"язання ОСОБА_4 Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області провести державну реєстрацію вказаного транспортного засобу - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 13 травня 2011року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар