м. Миколаїв
29.09.2015 р. № 814/2465/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, в. Дзержинського, 12/9, Первомайськ, Миколаївська область, 55200
доПервомайської районої державної адміністрації, вул. Чкалова, 12, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
третя особаОСОБА_2, Іванівка, Первомайський район, Миколаївська область, 55272
провизнання незаконним та скасування розпорядження від 27.02.15 р. № 41-р,
ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивач, ОСОБА_1О.), посилаючись на незаконність оспорюваного рішення суб'єкта владних повноважень, звернулася до суду з позовом до Первомайської районної державної адміністрації у Миколаївській області (далі по тексту також - відповідач, Первомайська РДА) про скасування розпорядження Первомайської РДА №41-р від 27.02.2015 року, яким було визнано таким, що втратило чинність Розпорядження Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 08.09.2011року № 385-р про затвердження проекту землеустрою щодо загальної площі земельних ділянок 49,0610 га та передання їх в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що оскаржуване розпорядження Первомайської РДА є протиправним, оскільки винесено з порушенням вимог діючого законодавства та є таким, що порушує права позивача.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмові заперечення, згідно яких вважає позовні вимоги необґрунтованими а оспорюване рішення правомірним.
Третя особа підтримала позицію відповідача.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Розпорядженням Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 23.05.2011року №210-р (далі по тексту також - розпорядження №210-р) ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради загальною площею 55,00 га терміном на 49 років із земель запасу сільськогосподарського призначення (далі по тексту також - проект землеустрою). Реалізуючи розпорядження №210-р, в липні 2011 року на замовлення позивачки Миколаївською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу в межах території Грушівської сільської ради.
Розпорядженням Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 08.09.2011року №385-р (далі по тексту також - розпорядження №385-р) даний проект землеустрою щодо загальної площі земельних ділянок 49,0610га затверджено та прийнято рішення про передачу земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради. Також ОСОБА_1 зобов'язано замовити виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яку подати на затвердження.
Під час розроблення проекту землеустрою було визначено кадастрові номери земельним ділянкам - 4825480800:05:000:0117(площа 15,3142га), 4825480800:05:000:0118 (площа 18,4491га), 4825480800:05:000:0119 (площа 15,2977га), які сформовано 22.07.2011 року. Обмінний файл прийнято Миколаївською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру" 09.08.2011 року за №15840.
Рішенням IX сесії шостого скликання Первомайської районної ради Миколаївської області від 22.11.2011 року №10 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок загальною площею 49,0610га для передачі в оренду терміном на 49 років в сумі 122809,51 грн.
Розпорядженням Первомайської РДА від 27.02.2015 року за №41-р (далі по тексту також - розпорядження №41-р) визнано таким, що втратило чинність Розпорядження Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 08.09.2011 року №385-р про затвердження проекту землеустрою щодо загальної площі земельних ділянок 49,0610 га та передання їх в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради. Підставою скасування розпорядження №385-р вказано порушення термінів, зазначених у п.5 цього розпорядження (в місячний термін не було вжито заходів щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та не зареєстровано договір оренди).
Суд погоджується з позицією позивача про те, що спірне розпорядження №41-р від 27.02.2015 року суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України та ст.7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (далі по тексту також - Закон) органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.43 Закону, Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономним, неефективним за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Отже, у випадку встановлення районною державною адміністрацією порушень при прийнятті власних розпоряджень, останні підлягають саме скасуванню, а не визнанню такими, що втратили чинність.
Повноваженнями щодо скасування таких рішень наділені лише державні адміністрації вищого рівня або суд.
Таким чином, прийняте 27.02.2015 розпорядження про втрату чинності іншого рішення райдержадміністрації є по суті скасуванням акта адміністрації, що суперечить положенням ст. 43 Закону.
Суд також погоджується з аргументами позивача про протиправність спірного розпорядження, оскільки розпорядженням №385 не передбачалося втрата ним чинності в разі порушення місячного терміну, наданого для відведення земельних ділянок та укладення договорів оренди. Так само не передбачено і законодавством втрату чинності розпорядження РДА на цій підставі.
Судження відповідача та третьої особи про порушення терміну (визначеного розпорядженням №385-р) для реєстрації договору оренди земельної ділянки в даному випадку не має правового значення, оскільки реєстрація договору можлива тільки після його укладення, яке передбачає волевиявлення всіх сторін по угоді.
Доводи третьої особи про невідповідність кадастрових номерів земельних ділянок, що надавались позивачці, фактичним номерам земельних ділянок, що виділені третій особі, також не є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки порушення відповідним органом процедури присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, а також помилки при реєстрації кадастрових номерів земельних ділянок не змінює реальне знаходження земельних ділянок та сутності спірних правовідносин .
Крім того, фактичне часткове виконання розпорядження №385-р, яке пов'язане з реалізацією певних суб'єктних прав та охоронюваних законом інтересів і є ненормативним актом індивідуальної дії, що застосовується одноразово і після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання, вказує на те, що розпорядження №385-р, як таке що виконане, не може бути скасоване або визнано нечинним за рішенням органу, яким воно прийнято (як таке, що вичерпало свою дію його виконанням), що є також самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідачем не доведено правомірності прийняття оскаржуваного розпорядження №41-р про втрату чинності розпорядження Первомайської райдержадміністрації від 27.02.2015 № 41-р, яким було визнано таким, що втратило чинність Розпорядження Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 08.09.2011року № 385-р про затвердження проекту землеустрою щодо загальної площі земельних ділянок 49,0610га та передання їх в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради, а тому дане розпорядження підлягає скасуванню.
Таким чином, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, діяв не в спосіб, що передбачений законами України, без дотримання принципу рівності перед законом та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії.
Вищенаведене в сукупності є підставою для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Скасувати розпорядження Первомайської районної державної адміністрації у Миколаївській області №41-р від 27.02.2015 року, яким було визнано таким, що втратило чинність Розпорядження Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області від 08.09.2011року № 385-р «Про затвердження проекту землеустрою щодо загальної площі земельних ділянок 49,0610 га та передання їх в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби в межах території Грушівської сільської ради».
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Желєзний