ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" червня 2011 р. справа № 2a-1422/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.,
з участю секретаря Надраги Л.Я.,
прокурора Савчук Л.Є.,
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області до ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»про стягнення заборгованості в сумі 37032, 62 грн., -
Стрийський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області звернувся в суд із адміністративним позовом до ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»про стягнення заборгованості в сумі 37032, 62 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відокремленим підрозділом -Сколівським військовим лісгоспом ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»в порушення податкового законодавства не сплачено збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду на суму 36764, 79 грн.; комунального податку в сумі 267, 83 грн., розрахунки сплати яких подавалися до податкових органів Сколівським військовим лісгоспом. Загальна сума несплаченого податкового боргу становить 37032, 62 грн.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити з врахуванням часткової сплати відповідачем боргу.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду. Позивач подав клопотання про розгляд справи у відсутності його представника.
Представники відповідача в судовому засіданні з приводу такої суми заборгованості заперечили, а також заперечили щодо нарахованого розміру пені, так як згідно бухгалтерських документів про суму боргу її розмір є незрозумілим.
Заслухавши пояснення прокурора, представників відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, а відповідач - неможливість добровільного погашення боргу, суд встановив наступне.
ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 22.10.2008 року, як правонаступника ДП «Івано-Франківський лісопромкомбінат Міноборони України». В склад цього підприємства без права юридичної особи, як структурний підрозділ, входить Сколівський військовий лісгосп. Вказані факти підтверджуються копією витягу з ЄДР станом на 12.04.2011 року, виданого Державним реєстратором Стрийської райдержадміністрації Львівської області.
Стаття 4 Закону України «Про систему оподаткування»(чинного до 01.01.2011 року) визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
У відповідності з пунктами 2, 3 частини 1 статті 9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Самостійному визначенню платником податку підлягають суми такого податкового зобов'язання як збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного та місцевого значень.
Згідно Порядку справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1012 від 6 липня 1998 року, збір за спеціальне використання лісових ресурсів справляється з лісокористувачів, визначених статтею 9 Лісового кодексу України, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду.
В пункті 7-1 Порядку зазначено, що розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем розташування земельних ділянок лісового фонду, крім лісокористувачів, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 8 цього Порядку. Збір сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми, зазначеної в дозволі, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем розташування земельних ділянок лісового фонду, крім лісокористувачів, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 8 цього Порядку.
Пунктом 8 вказаного Порядку визначено, що збори за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення в розмірі 80 відсотків зараховуються до державного бюджету і 20 відсотків - відповідно до бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням лісових ресурсів у межах лімітів (дозволів). Збори за використання лісових ресурсів місцевого значення та користування земельними ділянками лісового фонду для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт зараховуються відповідно до бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням лісових ресурсів.
Контроль за обчисленням та своєчасним внесенням до бюджетів збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду здійснюють державні податкові органи (пункт 9 Порядку).
З матеріалів справи вбачається, що Сколівський військовий лісгосп за 2008 та 2009 роки подавав позивачу розрахунки збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду (а.с.13-17). Однак, визначена сума цього податкового зобов'язання у встановлені строки не сплачена, внаслідок чого утворилася заборгованість за 2009 рік в сумі 36764, 79 грн.
Згідно копії платіжного доручення № 130 від 29.03.2011 року Сколівський військовий лісгосп сплатив 4000 грн. боргу за вказаним платежем, а його сума зарахована в сплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення.
За таких обставин сума податкового боргу за вказаним платежем становить 32764, 79 грн., в тому числі пеня в розмірі 268, 72 грн.
Представниками відповідача заперечувався розмір пені по даному платежу, так як при її обчисленні відбулося подвійне застосування 120% річних облікової ставки НБУ. Однак, суд вважає таке посилання безпідставним, оскільки розмір пені -268, 72 грн. обчислено у відповідності до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного до 01.01.2011 року).
Сколівський військовий лісгосп ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»є також платником комунального податку.
Комунальний податок, як вид місцевого податку, справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств.
Згідно з ст. 22 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»№ 56-93 від 20.05.1993 року (чинного до 01.01.2011 року) відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства.
Сколівський військовий лісгосп своєчасно розрахував сплату комунального податку та надав позивачу податковий розрахунок, про що свідчать його копії за 1-3 квартали 2009 року, 2009 рік, а також 1-3 квартали 2010 року, але несвоєчасно сплатив його до місцевого бюджету, внаслідок чого утворилася заборгованість на загальну суму 267, 83 грн.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинний до 01.01.2011 року) - спеціальний закон з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Всі узгодженні суми податкових зобов'язань, як самостійно задекларованих, так і нарахованих контролюючим органом, відповідно до п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», боржник зобов'язаний був сплатити в бюджет протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку для подання відповідної податкової декларації або протягом 10 календарних днів з дня отримання податкового повідомлення рішення.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем виставлялося та направлялося боржнику податкове повідомлення-рішення № 0000061503/0 від 26.01.2011 року про накладення штрафу за затримку на 90 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання -комунального податку в розмірі 43, 40 грн. (а.с.21).
Оскільки процедура апеляційного узгодження податкового зобов'язання не була порушена, то сума вказаного податкового зобов'язання, у відповідності до пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є узгодженою.
Підсумовуючи вищезазначене, податковий борг Сколівського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»станом на 09.02.2011 року перед бюджетом становить 33032, 62 грн., в тому числі: збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення -32764, 79 грн., комунальний податок - 267, 83 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в сумі 33032, 62 грн., оскільки Сколівський військовий лісгосп є його структурним підрозділом без права юридичної особи, а тому не може самостійно відповідати за виконання податкових зобов'язань.
Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок визначено в статті 67 Конституції України, в якій вказано, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України (чинного з 01.01.2011 року) контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Згідно пункту 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
З врахуванням наведеного суд вважає, що адміністративний позов є підставним і таким, що підлягає до часткового задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат» в дохід бюджету податковий борг в сумі 33032 (тридцять три тисячі тридцять дві) грн. 62 коп.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано
Суддя /підпис/ ОСОБА_3
Постанова складена в повному обсязі 04.07.2011 року.