Постанова від 01.10.2015 по справі 808/8252/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2015 року Справа № 808/8252/15

22 год.14 хв. м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бойченко Ю.П., суддів Нестеренко Л.О., Семененко М.О. за участю секретаря судового засідання Яланської В.А.

та представників

позивача: ОСОБА_1;

відповідача: ОСОБА_2;

третьої особи 1 ОСОБА_3, ОСОБА_4;

третьої особи 2 ОСОБА_5;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Запорізької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч»

до Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області

треті особи 1. Запорізька міська організація політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП»

2. Запорізька міська організація партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність»

3. Запорізька міська організація Радикальної партії ОСОБА_7

про скасування рішень,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

30 вересня 2015 року о 23 год.30 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 53 від 29 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», а саме: кандидатів згідно додатку № 1 до цієї постанови;

- визнати протиправною та скасувати постанову Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 55 від 29 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність», а саме: кандидатів згідно додатку № 1 до цієї постанови;

- визнати протиправною та скасувати постанову Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 58 від 29 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації Радикальної партії ОСОБА_7, а саме: кандидатів згідно додатку № 1 до цієї постанови.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 30 вересня 2015 року при ознайомленні з документами, на підставі яких приймалися оспорювані рішення, виявлено, що копії паспортів кандидатів в депутати від Запорізької міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», Запорізької міської організації партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність», Запорізької міської організації Радикальної партії ОСОБА_7 не засвідчені в установленому законодавством України порядку. Вважає, що вказана обставина є порушенням вимог ст.ст. 25, 38, 98 Закону України «Про місцеві вибори» та є підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати міської ради.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2015 року відкрито провадження у справі, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено: Запорізьку міську організацію політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП», Запорізьку міську організацію партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність» та Запорізьку міську організацію Радикальної партії ОСОБА_7.

Справу призначено до судового розгляду, у складі колегії: головуючого судді Бойченко Ю.П., суддів Нестеренко Л.О., Семененко М.О., на 01 жовтня 2015 року о 15 год.30 хв.

01 жовтня 2015 року до суду надійшло клопотання про відкликання позовної заяви в частині вимог про визнання протиправною та скасування постанови Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 58 від 29 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації Радикальної партії ОСОБА_7, а саме: кандидатів згідно додатку № 1 до цієї постанови.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2015 року клопотання задоволено, позовну заяву в частині вимог про визнання протиправною та скасування постанови Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області №58 від 29 вересня 2015 року про реєстрацію кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації Радикальної партії ОСОБА_7, а саме: кандидатів згідно додатку №1 до цієї постанови, залишено без розгляду.

Розгляд справи здійснювався за позовними вимогами про визнання протиправними та скасування постанов Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 53 та № 55 від 29 вересня 2015 року.

Представник позивача, в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив в повному обсязі. Вважає, що Запорізька міська виборча комісія при прийнятті спірних рішень діяла у відповідності до приписів Закону України «Про місцеві вибори» та в межах наданих законом повноважень. Зауважив, що застосування аналогії закону щодо спірних правовідносин є недоречним, оскільки вони чітко врегульовані діючим законодавством.

Представники третьої особи 1 у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечили, зазначили, що місцева організація політичної партія позбавлена можливості завіряти копію паспорта, оскільки надавати копії паспорта може лише його власник, так як вилучення паспорта у громадянина заборонено нормами діючого законодавства. Крім того, зауважують, що відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» відповідач не має повноважень перевіряти відповідність поданих ксерокопій паспорта оригіналам, у зв'язку з чим вважають оспорювані рішення правомірними.

Представник третьої особи 2 у судовому засіданні не погодився з заявленими позовними вимогами. Вважає їх безпідставними та, крім іншого, зазначає, що діючим законодавством прямо заборонено засвідчення вірності копій паспорта.

Представники третьої особи 3 до початку розгляду справи по суті покинули залу судового засідання, участі в розгляді справи не приймав.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у розгляді справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

29 вересня 2015 року о 18 год.38 хв. Запорізькою міською виборчою комісією Запорізької області прийнято постанову №53 «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП». Пунктом першим вказаної постанови зареєстровано кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП» згідно з додатком №1.

Також 29 вересня 2015 року о 18 год.40 хв. Запорізькою міською виборчою комісією Запорізької області прийнята постанова №55 «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність». Пунктом першим вказаної постанови зареєстровано кандидатів у депутати Запорізької міської ради від Запорізької міської організації партії «ОСОБА_6 Порошенка «Солідарність» згідно з додатком №1.

Вищезазначені рішення прийнято відповідачем на підставі поданих документів, серед яких також містяться ксерокопії паспортів кандидатів у депутати Запорізької міської ради, які жодним чином не засвідчені, що сторонами не заперечується.

Вважаючи, що подані кандидатами в депутати для реєстрації копії паспортів мають бути завірені належним чином, а також, що подання неналежним чином завірених копій паспортів є підставою для прийняття відповідачем рішення про відмову в реєстрації, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-VІІІ (далі - Закон України «Про місцеві вибори»).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

З пояснень представника позивача, наданих в судовому засіданні, вбачається, що фактично він вважає, що не врегулювання питання необхідності обов'язкового засвідчення копій паспортів кандидатів в депутати в Законі України «Про місцеві вибори», є прогалиною в законодавстві, яка має компенсуватися аналогією закону.

При цьому, представник позивача посилається на норми статей 22, 23, 27, 36, 38, 39, 40, 66, 75, 80, 85 та 98 згаданого Закону, якими врегульовано необхідність належного засвідчення копій документів, що подаються, та право територіальної виборчої комісії вимагати подання оригіналів документів у певних випадках.

Суд зазначає, що застосування аналогії закону здійснюється у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини.

Однак, в даних спірних правовідносинах питання умов реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі чітко врегульовані нормами статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», та визначають, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Таким чином, за наявності чітко встановлених законом вимог до оформлення документів, які подаються місцевою організацією партії для реєстрації кандидатів у депутатах на місцевих виборах, аналогія закону не може бути застосована.

Норма абз. 2 ч. 1 ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» передбачає обов'язок подання ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, що на думку суду не підлягає довільному тлумаченню.

Суд критично відноситься до посилань представника позивача на Закон України «Про нотаріат», Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Типову інструкцію з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади та Національний стандарт України «Вимоги до оформлення документів» ДСТУ 4163-2003, оскільки зазначені нормативно-правові акти визначають процедуру завірення копій документів, та жодним чином не врегульовують питання наявності обов'язку щодо здійснення засвідчення визначених документів у випадку подання їх для реєстрації кандидатом у депутати на місцевих виборах.

Крім іншого, суд вважає хибними посилання представника позивача на необхідність засвідчення копій паспортів кандидатів місцевою організацією партії, яка їх висуває, оскільки пунктом 3 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 04.08.1983 №9779-Х «Про порядок видачі і засвідчення підприємствами, установами й організаціями копій документів, що стосуються прав громадян», який є чинним, передбачено, що засвідчення вірності, крім іншого, копії паспорта забороняється.

Перелік обставин, які зумовлюють відмову в реєстрації кандидата в депутати встановлений в ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Вказані підстави є вичерпними і не підлягають розширеному тлумаченню, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати Запорізької міської ради від третіх осіб за тих обставин, на які посилається позивач.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті спірних рішень діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст.3 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, справляється судовий збір.

Розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Згідно з п.2 ч.3 ст. 6 даного Закону у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі станом на 01.01.2015 становив 1218,00 грн.

Відтак судовий збір в даній справі складає 2 436,00 грн., який позивачем при зверненні до суду не сплачено, а отже, відповідно до ч.9 ст.172 КАС України підлягає стягненню з позивача.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 158 - 163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Запорізької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» відмовити.

Стягнути з Запорізької міської організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2 436,00 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість грн.. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя Ю.П. Бойченко

Суддя Л.О. Нестеренко

Суддя М.О. Семененко