27 серпня 2015 року Справа № 808/3055/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
08.06.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про стягнення коштів 1451,03 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 01.09.2013 по 20.10.2013 у розмірі 1451,03 грн.
27.08.2015 представник відповідача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився. Про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Судова повістка про виклик направлялась відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але була повернута суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Статус безробітного громадянину ОСОБА_1 як застрахованій особі з призначенням виплати допомоги по безробіттю з урахування страхового стажу був наданий наказом № НТ130514 від 14.05.2013 з 21.05.2013 по 15.05.2014.
Наказом від 21.10.2013 № НТ131021 виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 припинено, у зв'язку з поданням безробітною письмової заяви про відмову від послуг центру зайнятості, відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області, згідно довідки від 02.04.2015 за № 04-21/26-3 при зустрічної звірки в Правобережному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку за коштами, виділеними згідно кошторисів на 2011-2015 роки, затвердженими Запорізьким обласним центром зайнятості встановила шляхом звіряння даних отриманих на запит від УПСЗН по Ленінському району випадок одночасного отримання ОСОБА_1 допомоги по безробіттю та допомоги на догляд за інвалідом 2 групи внаслідок психічного розладу з 01.09.2013 по 28.02.2014.
За результатами розслідування даного випадку спеціалістами Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя, на підставі відповіді № 01-35/3143 від 24.04.2015 Управління праці та соціального захисту населення по Ленінському району на запит Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя № 01-21/992 від 03.04.2015 складений акт № 122В від 24.04.2015, згідно якого ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення по Ленінському району призначено допомогу на догляд за інвалідом 2 групи внаслідок психічного розладу з 01.09.2013 по 28.02.2014.
Згідно ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать:
непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом І групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;
батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
особа, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.
Згідно ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, згідно ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 з 01.09.2013 відноситься до категорії зайнятого населення.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Даний факт відповідачем приховано.
У зв'язку з тим, що безробітна ОСОБА_1 не повідомила Правобережний районний центр зайнятості м. Запоріжжя про вищеназвані обставини, то вона зобов'язана відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» повернути суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1451,03 грн. за зазначений період.
Згідно з п. 7 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 № 307, рішення про повернення коштів особою оформлюється наказом. Наказ про порушення гр. ОСОБА_1 законодавства та повернення отриманих нею коштів був виданий 27.04.2015 за № 145-о. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно отримані кошти.
28.04.2015 відповідачу направлений лист № 01-19/1233 від 27.04.2015 з пропозицією про повернення неправомірно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 1451,03 грн. в добровільному порядку у 15-денний строк з моменту отримання листа.
Пропозиція про добровільне відшкодування коштів відповідачем залишена без задоволення, на час розгляду справи кошти у добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до розрахунку, наданого Правобережним районним центром зайнятості м. Запоріжжя за період перебування на обліку з 01.09.2013 по 20.10.2013 відповідачу було виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 1451,03 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
1.Адміністративного позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) допомогу по безробіттю у розмірі 1451,03 грн. (одна тисяча чотириста п'ятдесят одна гривня 03 копійки) на р/р 37178001004259, ЄДРПОУ 35628345, МФО 813015, Банк: УДКСу Хортицькому районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.В.Калашник