про повернення позовної заяви
м. Вінниця
01 жовтня 2015 р. Справа № 802/3663/15-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дмитришена Руслана Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Гайсинської районної державної адміністрації
до: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницька обласна державна адміністрація
про: скасування постанови
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Гайсинської районної державної адміністрації до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницька обласна державна адміністрація про скасування постанови.
Ухвалою суду від 16.09.2015 позовну заяву залишено без руху та надано п'ятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків шляхом надання суду відповідних доказів щодо сплати судового збору у розмірі, передбаченому Законом України "Про судовий збір", та додатків долучених до позовної заяви для відповідача та третьої особи.
30.09.2015 на виконання вимог ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2015 про залишення позовної заяви без руху від Гайсинської районної державної адміністрації надійшла заява про звільнення від сплати судового збору.
Зі змісту вказаної заяви слідує, що Гайсинська районна державна адміністрація, посилаючись на відсутність фінансування з Державного бюджету, просить звільнити сплату судового збору та прийняти до розгляду адміністративний позов.
Ознайомившись із вказаною заявою, приходжу до висновку, що останньою вимоги ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2015 про залишення позовної заяви без руху не усунуто, а тому позовна заява підлягає поверненню позивачу з огляду на таке.
Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Аналогічна норма міститься й у статті 10 КАС України.
Згідно частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З даної норми видно, що єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.
Обмежене фінансування або ж несвоєчасне перерахування коштів з державного бюджету бюджетній установі, яка діє як суб'єкт владних повноважень, не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору.
Слід також зазначити, що Закон України "Про судовий збір", зокрема стаття п'ята, наводить перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору при звернені до суду.
Вказана норма не наділила Гайсинську районну державну адміністрацію пільгами щодо сплати судового збору в частині звільнення від такого.
За наведених обставин, приходжу до висновку, що клопотання необгрунтоване, підстави для звільнення від сплати судового збору відсутні.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху вона повертається позивачеві.
Зважаючи на викладене, враховуючи, що позивачем не виконано вимоги ухвали про усунення недоліків позовної заяви в частині сплати судового збору остання, разом із усіма доданими до неї матеріалами підлягає поверненню.
Разом з тим, слід звернути увагу на ч. 6 ст. 108 КАС України, в якій зазначено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 18, п. 1 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 165, 186, 254 КАС України,
1. Відмовити в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
2. Позовну заяву Гайсинської районної державної адміністрації до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницька обласна державна адміністрація про скасування постанови разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: