26 серпня 2011 р. м. Вінниця Справа № 2а/0270/3754/11
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Вільчинського Олександра Ванадійовича, розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи
за позовом: Державної податкової інспекції у Тульчинському районі
до: Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах"
про: припинення юридичної особи
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Тульчинському районі (далі - позивач) із адміністративним позовом до Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" (далі - відповідач) про припинення юридичної особи.
Тульчинський районний підрозділ Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" понад рік не подавав податкову звітність до державної податкової служби, що є підставою для припинення юридичної особи.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження, оскільки в силу пункту 3 частини 1 статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи фізичних осіб-підприємців, у випадках передбачених законом, застосовується скорочене провадження.
Ухвалу про відкриття скороченого провадження від 11.08.2011року відповідач отримав 25.08.2011р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи (а.с.18)
Однак, позиція відповідача щодо позову не відома, оскільки він станом на день розгляду справи не надав суду заперечення на позов чи заяву про визнання позову.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі - суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку письмового провадження, з огляду на наступне.
Тульчинський районний підрозділ Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" здійснює свою діяльність на підстав свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, виданого Тульчинською районною державною адміністрацією 18.09.2006р., ідентифікаційний код 34465047, місцезнаходження: вул. Фурманова, 3, м. Тульчин, Вінницька область (а.с.4)
Відповідно до довідки управління статистики у Тульчинському районі, дана юридична особа включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (керівник - ОСОБА_1) (а.с.5).
Вказане підприємство як платник податків взяте на облік в ДПІ у Тульчинському районі.
У відповідності до довідки, виданої ДПІ у Тульчинському районі від 04.08.2011р. останню фінансову звітність відповідач подав до органу державної податкової служби 10.05.2010р. (а.с.14).
Крім того, відповідно до довідки № 862 від 08.08.2011р. даний суб'єкт господарювання немає заборгованості з податків і зборів (а.с.15).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 8 ст. 19 Господарського кодексу України усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Відповідно до пп.16.1.3. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
За п.49.1. ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Так, п.49.18 ст.49 Податкового Кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем
звітного (податкового) року;
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним;
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи те, що відповідач не подавав до ДПІ у Тульчинському районі податкову звітність понад один рік, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах"
Відповідно до положень п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до частини першої ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. В абзаці другому частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційної комісії, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в складі: голови комісії - ОСОБА_1 - керівника Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" та Державної податкової інспекції у Тульчинському районі, а також зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. З урахуванням чого рішення суду після набрання законної сили слід направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При винесенні рішення суд також враховує те, що відповідачем не надано доказів в спростування позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають (ч. 4 ст.94 КАС України).
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу -Тульчинський районний підрозділ Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" (юридична адреса: вул. Фурманова, 3, м. Тульчин, Вінницька область).
Створити ліквідаційну комісію в складі: голови комісії - ОСОБА_1 - керівника Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" та Державної податкової інспекції у Тульчинському районі.
Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що Тульчинський районний підрозділ Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" перебуває в процесі припинення.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Тульчинського районного підрозділу Вінницького обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені чач. 1, 2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV. Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Копію постанови після набрання законної сили направити державному реєстратору Тульчинської районної державної адміністрації для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Постанова підлягає негайному виконанню.
Порядок і строки апеляційного оскарження постанови визначені ст.ст. 183-2, 186 КАС України. Набрання судовим рішенням законної сили визначено ст. 254 КАС України.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович