про залишення позовної заяви без руху
16 серпня 2011 р. Справа № 2а/0270/3840/11
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Державної податкової інспекції у м. Вінниці
до: Приватного підприємства" Вікшил"
про: припинення( скасування) юридичної особи
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у м. Вінниці до Приватного підприємства" Вікшил" про припинення( скасування) юридичної особи.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено право на звернення до адміністративного суду. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Пунктом четвертим частини першої статті 106 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. А відповідно до частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Також ч.3 ст.106 КАС України визначає, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом про припинення юридичної особи - Приватного підприємства "Вікшил". В обґрунтування своїх вимог податковий орган посилається на статтю 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Також зазначив, що скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи є по суті одне і те ж саме правове поняття, оскільки утворює один правовий інститут- скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання.
Крім того, позивач просить припинити юридичну особу ПП " Вікшил", і як підставу для задоволення позову зазначає обставину, що відповідач відсутній за своєю юридичною адресою.
Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Тобто законодавцем визначено дві самостійні підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Як вбачається із матеріалів справи, відомості в Єдиному державному реєстрі щодо відсутності юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням відсутні
Враховуючи те, що в даній категорії справ, відповідно до пункту третього частини першої статті 183-2 КАС України, застосовується скорочене провадження, що позбавляє можливості суд уточнити позовні вимоги позивача, з'ясувати обставини та витребувати додаткові докази по справі, вважаю за необхідне запропонувати ДПІ у м. Вінниці уточнити свої позовні вимоги, шляхом зазначення підстав звернення до суду, з посиланням на норми закону, та підтвердження їх доказами.
Крім того, в порушення вимог п.3 ч.2 ст.106 КАС України в матеріалах справи відсутній доказ надіслання відповідачу адміністративного позову та доданих до неї документів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріали позовної заяви слід залишити без руху та надати позивачу строк для виконання зазначених в ухвалі недоліків, оскільки суд позбавлений можливості вирішити питання щодо відкриття провадження.
За правилами визначеними частиною 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 КАС України, -
1. Позовну заяву Державної податкової інспекції у м. Вінниці до Приватного підприємства" Вікшил" про припинення( скасування) юридичної особи залишити без руху
2. Надати Державній податковій інспекції у м.Вінниці 5-денний термін, з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення зазначених у її мотивувальній частині недоліків, шляхом зазначення підстав звернення до суду, з посиланням на норми закону, та підтвердження їх доказами та доказ надіслання відповідачу адміністративного позову та доданих до неї документів.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ ОСОБА_1
Копія вірна
Суддя
Секретар