про залишення позовної заяви без руху
20 травня 2011 р. Справа № 2а/0270/2359/11 м. Вінниця
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління МВС України на Південно - Західній залізниці
про: стягнення невиплаченої заробітної плати за роботу понад встановлений законом робочий час
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління МВС України на Південно - Західній залізниці про стягнення невиплаченої заробітної плати за роботу понад встановлений законом робочий час.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
При цьому адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви (в тому числі і шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом), яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Так, відповідно до ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Судовий збір - це різновид обов'язкового платежу до Державного бюджету України, який сплачується при зверненні до суду.
В адміністративному судочинстві судовий збір належить сплачувати при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою, заявою про перегляд судових рішень Верховним Судом України, заявою про перегляд справи за ново виявленими обставинами (ч. 1 ст. 89 КАС України).
На даний час, порядок сплати судового збору визначається пункту 3 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, згідно з яким, до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується в порядку, встановленому законодавством для державного мита.
Розмір судового збору за подання адміністративного позову фізичною чи юридичною особою, суб'єктом владних повноважень судовий збір становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3 грн. 40 коп. (підпункт "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 року №138).
Проте, якщо одночасно заявлено майнові вимоги про стягнення грошових коштів, то розмір судового збору щодо таких вимог становить один відсоток від розміру таких вимог, але не більше ніж 1700 грн.
При цьому, судовий збір має бути сплачено за позовні вимоги як негрошового, так і грошового характеру.
Судовий збір сплачується через установи банків у готівковій або безготівковій формі шляхом перерахування коштів на відповідний рахунок органів державного казначейства. Реквізитами рахунку для подання позовної заяви, зокрема, до Вінницького окружного адміністративного суду є: одержувач - місцевий бюджет м. Вінниці, код платежу 22090100, код ЗКПО 34701167; банк одержувач -ГУ УДК у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 31412537700002.
В поданій позовній заяві мають місце позовні вимоги, майнового (стягнення з відповідача - Управління МВС України на Південно - Західній залізниці на користь ОСОБА_1 невиплаченої заробітної плати за роботу понад установлений законом робочий час в сумі 54720 грн. тощо). При цьому позивачем квитанцією № 47 від 17.05.2011 року оплачено судовий збір лише за вимоги негрошового характеру. Доказів оплати судового збору за майновою вимогою чи доказів звільнення від такої сплати позивачем не додано.
Таким чином, як вбачається з наведених обставин, а також обставин несплати ОСОБА_1 судового збору (за майновою вимогою), вимоги статті 106 КАС України ним недотриманні.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що на підтвердження своїх вимог позивач додав до позовної заяви окремі світлокопії документів (копію паспорта громадянина України, трудової книжки БТ-ІІ №7097141, звернення ОСОБА_1 до начальника УМВС України на Південно - Західній залізниці б/н і б/д, листа Управління МВС на Південно - Західній залізниці від 28.02.2011 року №37/5-О-36 тощо), які не засвідчені належним чином - відсутній запис "З оригіналом згідно", підпис, посада, прізвище, ініціали особи, яка засвідчує копію, дата засвідчення, скріплені печаткою.
Враховуючи, що додані до позовної заяви документи належним чином не засвідчені, вони не можуть бути доказами по справі.
Крім того, позивачеві необхідно конкретизувати зміст позовних вимог, в частини непогодження з рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача щодо невиплати йому компенсації за несення служби понад встановлений законодавством робочий час протягом 2008, 2009 та 2010 років і викласти обставин, якими він їх обґрунтовує, зазначивши при цьому, які конкретно права, свободи та його інтереси порушені саме відповідачем у сфері публічно правових відносин, в чому це порушення виразилось і у який спосіб воно повинно бути усунено ( ч.3 ст.105 КАС України).
Відповідно до п.5 ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
На підставі вимог ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позові позивач просить захистити його права з 2008 року та в подальшому, тобто позовні вимоги заявлені за межами строку звернення до суду. Заява про поновлення строку для звернення з адміністративним позовом до суду позивачем не подавалась. Окрім того, позивач не зазначив обставин коли йому стало відомо або коли він повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Із тексту позовної заяви, залишається не зрозумілим чи звертався позивач за вказаною компенсацією у 2008, 2009 та 2010 році.
На ряду з цим, в позовній заяві повинен зазначатися зміст вимог згідно ст.105 КАС України.
Позивач просить стягнути з Управління МВС України на Південно - Західній залізниці на його користь невиплачену заробітну плату за роботу понад установлений законом робочий час в сумі 54720 грн., однак згідно ч.4 ст.105 КАС України вимога про стягнення може бути пред'явлена тільки щодо стягнення коштів на відшкодування шкоди.
Відповідно до ч.4 ст.105 КАС України позов може містити :
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача -суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих частин; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Таким чином, з урахуванням викладеного, є необхідним привести вимоги позовної заяви у відповідність до положень ст.105 КАС України.
З огляду на усе вищезгадане, суд дійшов висновку, що у поданій позивачем позовній заяві мають місце окремі недоліки, а тому з метою додержання ст. 107 КАС України та для вирішення питання про відкриття провадження у справі зазначені обставини потребують попереднього з'ясування.
Стаття 106 КАС України не містить виключень і поширюється на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання її положень свідчить про її невідповідність вимогам Закону.
Способом усунення зазначених недоліків є подання до суду нової редакції позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст. 106 КАС України з урахуванням висловлених вище недоліків.
Для виконання ухвали та усунення недоліків позивачеві слід надати час, зокрема п'ятиденний термін з моменту її отримання. Роз'яснити, що відповідно до ст. 108 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду. Позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Керуючись ст.ст. 106, 108, 165 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління МВС України на Південно - Західній залізниці про стягнення невиплаченої заробітної плати за роботу понад встановлений законом робочий час залишити без руху.
2. Позивачу надати п'ятиденний термін з моменту отримання ухвали для усунення зазначених у її мотивувальній частині недоліків шляхом надання суду: доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі за майновою вимогою чи доказів звільнення від такої сплати, а також шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст. 106 КАС України з урахуванням недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, позовна заява буде повернута позивачу.
4. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Чернюк Алла Юріївна