79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
24.09.2015р. Справа№ 914/2264/15
За позовом: Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАМ ЛТД”, м. Львів
про: зобов'язання повернути об'єкт оренди (виселення),
Суддя Король М.Р.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - представник (довіреність від 23.07.15р.);
від відповідача: ОСОБА_2 - керівник
В судовому засіданні 24.09.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору:
позов заявлено Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (м. Львів) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАМ ЛТД” (м. Львів) про зобов'язання повернути об'єкт оренди (виселення).
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач займає приміщення після припинення дії договору оренди.
Ухвалою суду від 13.07.15 року порушено провадження у справі. Розгляд судової справи призначено на 30.07.15р. Вимоги до сторін висвітлено в зазначеній ухвалі, в тому числі визнано обов'язковою участь повноважних представників сторін в судове засідання.
Представник позивача в судове засідання 30.07.2015р. з'явився, позовні вимоги підтримав, через відділ обліку та документального забезпечення суду подав заяву (вх. №3339/15) про продовження строку розгляду спору.
Керівник відповідача в судове засідання з'явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. №31635/15), котрий подав через відділ обліку та документального забезпечення суду.
Строк розгляду спору продовжено та розгляд справи відкладено на 17.09.2015 року.
Представник позивача в судове засідання 17.09.2015р. з'явився, позовні вимоги підтримав, вимог ухвали суду від 13.07.2015 року не виконав.
Керівник відповідача в судове засідання з'явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, вимоги ухвали суду від 13.07.2015 року виконав частково.
В судовому засіданні оголошено перерву до 24.09.2015 року.
Представник позивача в судове засідання 24.09.2015р. з'явився, позовні вимоги підтримав.
Керівник відповідача в судове засідання з'явився, проти позову заперечив, для долучення до матеріалів справи подав додаткові документи (вх. №40832/15 від 24.09.2015 року).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
24 березня 2008 року між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВАМ ЛТД» (Орендар) укладено Договір оренди №Ш-6094-8 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) (далі по тексту - Договір), відповідно до п.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (об'єкт оренди), що знаходиться на балансі Середньої школи №38 (Балансоутримувач). Об'єктом оренди є приміщення, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Порічкова, 4-а, загальною площею 66,3 кв.м., у тому числі підвал, перший поверх та антресоль з індексом приміщень 1-6, відповідно до даних паспорта ЛОДК БТІ та ЕО від 13.03.2001 року.
Згідно п.4.1 Договору, термін договору оренди визначений на 1 рік з 24.03.2008 року до 24.03.2009 року.
Пунктом 4.3 Договору визначено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов Договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.
Позивач стверджує, що надіслав Орендарю повідомлення від 02.04.2013 року №2302-вих-1115 про припинення договірних стосунків у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди та необхідності повернення об'єкта оренди Балансоутримувачу протягом 15 днів.
Оскільки на даний час об'єкт оренди не повернуто, позивач звернувся до суду із позовом про зобов'язання повернути об'єкт оренди (виселення).
Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правовідносини, що стосуються оренди комунального майна, до якого відноситься об'єкт оренди за договором оренди від 24.03.2008 р., врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.
Відповідно до пункту 6 статті 283 Господарського кодексу України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Положенням ч. 2 ст. 291 Господарського кодексу України передбачено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічну норму містить ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Статтею 17 вказаного Закону унормовано, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди упродовж одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Зміст вищенаведеної статті Закону сторонами відображено і погоджено ними у п. 4.3. Договору оренди.
Згідно із ст.764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Згідно з ч.1 статті 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні» від 15.12.2009р. термін договорів оренди державного та комунального майна для суб'єктів малого підприємництва, укладених до набрання чинності цим Законом, вважати продовженим до п'яти років з дня укладення, якщо орендар не пропонує менший термін.
Згідно ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
У п.4.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду №12 від 29.05.2013 р. «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» зазначено, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні» передбачено, що термін договорів оренди державного та комунального майна для суб'єктів малого підприємництва, укладених до набрання чинності цим Законом, слід вважати продовженим до п'яти років з дня укладення, якщо орендар не пропонує менший термін. Обов'язковість виконання зазначеного законодавчого припису не ставиться у залежність від намірів орендодавця використовувати майно для власних потреб або від будь-яких інших обставин, за винятком пропонування орендарем меншого, ніж п'ять років, строку продовження договорів оренди державного та комунального майна. Оскільки зазначена норма надає орендарю право продовжувати орендні відносини на строк до п'яти років, то визначення конкретного строку, на який продовжується строк договору, повинно бути здійснено шляхом внесення змін до договору. У зв'язку з цим орендар має право звернутися з відповідним позовом до суду на підставі пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні» в будь-який час до припинення дії договору оренди.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради №4124 від 20.11.2014 року «Про впорядкування договірних відносин» слід вважати чинними договори оренди, укладені між управлінням комунальної власності та орендарями, які отримали повідомлення про їх припинення у зв'язку з закінченням терміну дії до 01.01.2014, однак станом на 20.12.2014 не виселені із орендованих приміщень, продовжують належним чином виконувати договірні зобов'язання і не мають заборгованості з орендної плати.
Позивач наполягає, що договірні відносини між сторонами припинені у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди №Ш-6094-8 від 24.03.2008 р., про що надіслано Відповідачу повідомлення від 02.04.2013 р. №2302-вих-1115, згідно списку №730 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, переданих в 79006, відправник адміністративно господарське управління, вул. пл.. Ринок, буд. 1 від 03.04.2013 р.
Постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 р. затверджено Правила надання послуг поштового зв'язку, пунктами 66-68 яких передбачено, що у разі відправляння згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список. Кількість поштових відправлень, поштових переказів одного виду та категорії, що включається до одного списку, кількість примірників списків та необхідність подання їх в електронному вигляді визначається оператором поштового зв'язку. До списку включаються поштові відправлення, поштові перекази, згруповані за способом пересилання. Список засвідчується підписом відправника. Якщо відправником є юридична особа, список згрупованих внутрішніх рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей засвідчується підписом відповідального працівника цієї особи, список згрупованих внутрішніх листів та бандеролей з оголошеною цінністю, посилок, прямих контейнерів, поштових переказів - підписами керівника та головного бухгалтера. Підписи скріплюються відповідними печатками. Про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів видається один розрахунковий документ на один список. Один примірник списку видається відправникові.
Відповідно до п.3.8.1.1 Порядку пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» №211 від 12.05.2006 р. внутрішні реєстровані поштові відправлення, кількість яких складає п'ять і більше, що подаються до об'єкта поштового зв'язку одним відправником (далі - згруповані поштові відправлення), приймаються для пересилання разом із списками ф. 103, які оформляються відповідно до вимог пунктів 85, 86 Правил надання послуг поштового зв'язку.
Приймаючи поштові відправлення за списками ф. 103, працівник поштового зв'язку перевіряє правильність їх оформлення, заповнення списку. Поіменно звіряє поштові відправлення із записами в списках, правильність маси, суми плати, зазначеної проти кожного поштового відправлення, загального підсумку плати, наявність підписів керівника, головного бухгалтера, відбитка печатки підприємства, а також тотожність усіх примірників. Якщо список ф. 103 складено на двох і більше аркушах, працівник поштового зв'язку ставить на них відбиток календарного штемпеля дня приймання поштових відправлень, а на останньому, крім того, розписується (п. 3.8.2.1. Порядку).
Згідно з п.3.8.2.3 Порядку на прийняті згруповані поштові відправлення за списками ф. 103, складеними однією юридичною особою, видається один розрахунковий документ, або на кожний список - окремі розрахункові документи. При прийманні рекомендованих відправлень в касовому чеку (розрахунковій квитанції) зазначаються: номер списку, найменування відправника, вид поштових відправлень, їхня кількість, форма оплати, сума плати за пересилання. Розрахунковий документ разом із копією списку ф. 103 видається відправнику.
Позивачем долучено до матеріалів справи копію списку згрупованих поштових відправлень №730, форми 103, на суму 136,44 грн., в т.ч. ПДВ 22,74 грн. на загальну кількість - 23 рекомендованих листа. У графі «Прийняв» - підпис працівника поштового зв'язку та вказано, що «по списку прийнято 23 (двадцять три) р.л.». Список міститься на 3 аркушах, однак відбиток календарного штемпеля є тільки на останньому аркуші, що є порушенням п. 3.8.2.1. Порядку.
У відповідності до ст. 141-143 Правил надання послуг поштового зв'язку, - інформація про поштові відправлення надається протягом шести місяців з дня прийняття для пересилання поштового відправлення, в зв'язку з чим одержати інформацію в незацікавленої особи (поштового відділення) про надіслання кореспонденції Відповідачу в 2013 р. неможливо.
Позивачем не доведено належними та допустимими доказами в розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України вчинення дій щодо припинення договірних відносин та виселення із спірного приміщення Відповідача починаючи з 02.04.2013 р. (дата повідомлення) по 09.07.2015 р. (дата позовної заяви), а також не спростовано того, що Відповідачем сплачується орендна плата.
Таким чином, Договір оренди № Ш-6094-8 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 24.03.2008 р. вважається пролонгованим на наступний термін в силу вимог ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 4.3.Договору.
Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає позовні вимоги про зобов'язання повернути об'єкт оренди (виселення) безпідставними, необгрунтованими, не доведеними належними доказами та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процессу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судовий збір покладається на позивача у відповідності до ст. 49 ГПК України.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Повне рішення складено 29.09.2015 р.
Суддя Король М.Р.