Справа № 2а/2570/6237/2011
13 грудня 2011 р. суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Д'яков В.І., перевіривши матеріали адміністративного позову Українського товариства мисливців і рибалок, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чернігівська обласна організація УТМР, Корюківське мисливсько-рибальське підприємство до Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання рішення протиправним,-
встановив:
Українське товариство мисливців і рибалок, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чернігівська обласна організація УТМР, Корюківське мисливсько-рибальське підприємство звернулись до суду з адміністративним позовом до Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним рішення відповідача від 12 жовтня 2011 року №387 яким скасовано попереднє розпорядження Корюківської районної державної адміністрації від 15 вересня 2010 року №350 «Про видачу свідоцтва на право власності» Корюківського мисливсько-рибальського підприємства Корюківської районної організації УТМР на нерухоме майно - гідротехнічні споруди №№ 1-Ю Н на ставках урочища Ветреч, яке знаходиться за адресою: вул. П.Лісового, 43, в с. Береч, Корюківського району, Чернігівської області.
Відповідно до частини 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позовна заява подається представником з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Відповідно до частини 2 статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду (витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копія статуту, копія наказу).
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
До заяви про забезпечення позову додається документ про сплату судового збору.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674 визначено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру до адміністративного суду становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви про забезпечення позову справляється судовий збір в розмірі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, при отриманні позовної зави з'ясовано, що вона не відповідає вищевикладеним вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: відсутній документ, що стверджує займану посаду ОСОБА_1 (витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, станом на день подання адміністративного позову, копія статуту, копія наказу), відсутній документ про сплату судового збору за подання адміністративного позову - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, відсутній документ про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову - 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.
Тому позовна заява має бути залишена без руху та встановлено 5-ти денний строк з дня отримання ухвали для усунення вказаних недоліків.
На підставі наведеного та керуючись статтями 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Українського товариства мисливців і рибалок, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чернігівська обласна організація УТМР, Корюківське мисливсько-рибальське підприємство до Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання рішення протиправним, - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-ти денний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків поданого адміністративного позову шляхом подання до суду документів що стверджують займану посаду ОСОБА_1 ( витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, станом на день подання адміністративного позову, копія статуту, копія наказу) та документів про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову та адміністративного позову відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про судовий збір».
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде вважатися такою, що не подана до суду, та повернута позивачу.
Ухвалу про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис ОСОБА_2