ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
27 січня 2012 року № 2а-1133/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт»про стягнення штрафу в розмірі 3400,00грн., -
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт» про стягнення штрафу в розмірі 3400,00грн.
Стаття 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) передбачає, що суддя, вирішуючи питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі, з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, її подано без додержання вказаних вимог.
Так, до позовної заяви позивачем не додано доказів сплати судового збору, натомість, у позовній заяві міститься посилання про наявність пільг щодо його сплати у зв'язку з тим, що Держфінпослуг виступає в якості позивача, представляючи інтереси держави. Кошти від сплати (стягнення) штрафних санкцій з фінансових установ перераховуються на рахунок Державного бюджету України через місцеві відділення Державного казначейства. Таким чином, на думку представника Держфінпослуг, звільняється від сплати судового збору за подачу адміністративного позову до суду про примусове стягнення з фінансових установ штрафів на користь держави.
Законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір»від 08.07.2011 року №3674-VI.
Статтею п'ятою Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, серед переліку якого Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відсутня. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Суд звертає увагу, що згідно пп.1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності з 01.11.2011року за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Згідно ж ч.1 ст. 4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно листа Головного управління Державного казначейства України у місті Києві від 28.10.2011 року №06-04/5655-29475 з 01 листопада 2011 року встановлені наступні реквізити для зарахування судового збору в Печерському районі міста Києва: отримувач коштів -УДК у Печерському районі, код отримувача (код ЄДРПОУ) -26077922, рахунок отримувача -31214206700007, банк отримувача - ГУ ДКУ у місті Києві, код банку отримувача -820019, код класифікації доходів бюджету -22030001.
Відповідно до ч.2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Так, позивачем не додано копію припису від 07.10.2011 року №41/3/2_11/188-СК, про який зазначено в супровідному листі №12457/41-8 та не надано докази надсилання на адресу відповідача ОСОБА_1 про порушення законів та інших нормативно-правових актів Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Зеніт»від 29.09.2011 року №41/3/2_11/188-СК.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Зазначені недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду документів, не доданих до неї, з додержанням всіх вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовну заяву Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України слід залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків до 10 лютого 2012 року.
Згідно з частиною 2 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позовну заяву Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України залишити без руху.
2.Встановити позивачу строк до 10 лютого 2012 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
4.Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Катющенко