Справа № 2а-4101/2009 року
13 березня 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Закаблук О.В.,
при секретарі судового засідання - Кузьмінській В.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, про визнання дій неправомірними, зобов»язання перерахунку та виплати суми щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2008 рік,-
Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи від наслідків аварії на ЧАЕС і згідно законодавства має право на щорічну грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, розмір якої визначається на момент виплати, але відповідачем виплачено вказану допомогу за 2008 рік у значно нижчому розмірі. Оскільки відповідач відмовляється провести доплату вказаної грошової допомоги, то позивачка просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради доплатити недоотриману суму одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2605 грн.
В судовому засіданні позивачка уточнила та підтримала позовні вимоги, суду показала, що має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, яке має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді спорів, які виникли у зв»язку з застосуванням положень законів, які визнані неконституційними, визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» в частині внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачці відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги 07.11.2008року, згідно вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік…» в розмірах, які встановлені постановою Кабінету Міністрів України всупереч вимогам закону в сумі 120 грн., тоді як сума нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення відповідно до ст.59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» повинна була становити 2725 грн., вираховуватись з розміру мінімальної заробітної плати в 545 грн., а тому сума недоплати становить 2605 грн., а тому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення згідно вимог Закону, позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника, подав до суду письмові заперечення, в яких позов не визнав та вказав, що виплата вказаної допомоги на оздоровлення позивачці проведена у розмірах, визначених постановою КМ України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», управління соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів, діє в межах наданих йому асигнувань і не може виходити за межі бюджетних призначень, визначених Державним бюджетом України, а тому підстав для нарахування та виплати позивачці допомоги в розмірах, які встановлені законом, не було. Просять відмовити в задоволенні позову, так як нарахування допомоги на оздоровлення було проведено позивачці в розмірі 120грн., до рішення Конституційного Суду України, яке не має зворотної сили, правомірно.
Заслухавши пояснення позивачки, оглянувши та дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку що позов підлягає задоволенню по таким підставам.
Згідно ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Даний спір за участю Управління соціального захисту населення як суб'єкта владних повноважень ( п.7 ч.1 ст.3 КАС України) є публічно - правовим і його вирішення згідно д.1 ч.1 ст.17 КАС України належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки УСЗН як суб'єкт владних повноважень реалізовувало у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством управлінські функції щодо соціального захисту населення.
Судом встановлено, і це не заперечується відповідачем, що позивачка є інвалідом
2 групи,захворювання якої пов»язане з наслідками аварії на ЧАЕС, має посвідчення 1 категорії, та перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи від наслідків аварії на ЧАЕС - п»ять мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Судом встановлено, що щорічну одноразову допомогу на оздоровлення позивачка отримала 07.11.2008 року в розмірі 120 грн., що підтверджено довідкою центру поштового зв»язку №1 №12/317 від 09.12.2008 року позивачки.
Зазначена допомога на оздоровлення виплачена позивачці в тому розмірі, який встановлено постановою КМ України від 12.07.2005 року за № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 152 Конституції України нормативні акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік…», в т.ч. внесення змін до ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині того, що розміри щорічної допомоги на оздоровлення визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто при виплаті одноразової щорічної допомоги на оздоровлення розмір грошової допомоги на оздоровлення слід визначати згідно вимог ст.48 Закону.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Ст.162 ч.2 КАС України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити пенні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.
Позивачка просить суд зобов»язати відповідача донарахувати та виплатити на її користь недоплачену суму одноразової допомоги на оздоровлення виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме за 2008 рік - 545 грн.
Законом України "Про державний бюджет на 2008рік…", ст.59 встановлено розміри мінімальної заробітної плати з 01 січня 2008 року - 515 грн., з 1 квітня- 525 грн., з 1 жовтня -545 грн., з 1 грудня- 605 грн.. Позивачці проведено нарахування та виплата допомоги на оздоровлення 07.11.2008 року, а тому вимоги позивачки в частині зобов»язання перерахунку допомоги на оздоровлення виходячи з розміру 545 грн. правомірні.
Таким чином судом встановлено, що відповідач як розпорядник бюджетних коштів нарахував та виплатив на час дії Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» грошову допомогу на оздоровлення позивачки за 2008 рік, діяв всупереч вимогам Закону, рішенню Конституційного Суду України, які мають переважну силу над Постановами Кабінету Міністрів, не виплатив позивачці допомогу на оздоровлення за 2008 рік в повному обсязі після рішення Конституційного Суду України, чим своїми діями допустив звуження обсягу та змісту прав та свобод позивачки, які гарантовані Конституцією України на отримання належного, встановленого Законом, соціального грошового забезпечення, а тому суд вважає такі дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради неправомірними, позов слід задовольнити, зобов"язати відповідача провести нарахування та виплату позивачці недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2605грн. /545 грн. - мінімальна заробітна плата на момент виплати допомоги х 5 = 2725 грн. за мінусом 120 грн. виплаченої допомоги/.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) окремих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 роз'яснено, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний суд дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а тому вказане не може обмежувати реалізацію права позивача на належний соціальний захист, обмежувати конституційне право громадян на достатній життєвий рівень, звуження змісту і обсягу цього права шляхом внесення змін до чинних законів не припускається згідно ст.22 Конституції України, а тому суд вважає безпідставними посилання відповідача в запереченнях проти позовних вимог щодо неможливості реалізації вимог Закону у зв"язку з відсутністю змін в Законі України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" як на підставу відмови в задоволенні вимог позивачки, так як вважає, що бездіяльність суб"єкта владних повноважень щодо внесення змін в Закон, положення якого визнані неконституційними, відсутність грошових коштів у відповідача не являється підставою для порушення закону, обмеження Конституційних прав людини в частині нарахування і виплати передбачених Законом соціальних допомог і виплат.
Позивачка звільнена від сплати держмита на користь держави на підставі ст.4 Декрету КМ України "Про державне мито".
Керуючись ст.ст.19, 46, 95, 113,152 Конституції України, ст.48, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік…", ст.ст.2, 3, 6,9, 17,89,158-163, 185, 186 КАС України,суд -
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради в частині нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік ОСОБА_1 в розмірі передбаченому ст.48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.
Зобов"язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2605 грн.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Закаблук О.В.