Справа № 2а-3864/2009 року
12 березня 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Закаблук О.В.,
при секретарі Кузьмінській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 м.Біла Церква справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі, про визнання бездіяльності протиправною, зобов»язання перерахунку та виплати щомісячної державної допомоги,-
Позивач звернувся до суду з названим позовом, мотивуючи тим, що відповідач, управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі безпідставно не нараховує йому доплати до пенсії як дитині війни згідно вимог ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму допомоги до пенсії з 01.01.2008 року до 01.11.2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що становить 1057грн..
В судовому засіданні позивач позов уточнив та підтримав, просить задовольнити його в повному обсязі, суду показав, що відповідач порушує вимоги закону, а саме , вимоги ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, повинна бути підвищена на 30% мінімальної пенсії за віком, яка щорічно встановлюється законом України „Про державний бюджет України”. Позивачу виплачується пенсія за віком та він являється дитиною війни.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року його пенсійне забезпечення як дитини війни повинне бути збільшене відповідачем на 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлюється законами „Про державний бюджет України” кожний рік. Він звертався до відповідача з вимогою щодо перерахунку пенсійного забезпечення згідно Закону, однак відповідач безпідставно не нараховує йому державну соціальну допомогу, доплату до пенсійного забезпечення, посилаючись на те, що йому не повинно нараховуватись соціальна допомога, як дитині війни в більшому розмірі, хоча рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, права, які надані йому Конституцією та Законами на отримання належної доплати до пенсійного забезпечення, підтверджені, а тому просить зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачені суми до пенсії з 1 січня 2008 року, в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком та нараховувати в подальшому вказану додаткову пенсію, зазначає, що перерахунок доплати до пенсійного забезпечення йому проводився в меншому розмірі, а тому порушено його Конституційні права як громадянина України на отримання встановленого законом належного пенсійного забезпечення та просить зобов»язати відповідача нараховувати щомісячну соціальну допомогу відповідно до вимог Закону.
Відповідачі, попереджені належним чином про часі і місце розгляду справи, до суду не з»явились, надали суду письмові заперечення стосовно позову, просять справу розглянути в їх відсутність, а тому суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних доказів, у відсутність представника відповідача.
Як вбачається з письмових заперечень відповідача, які приєднані до матеріалів справи, відповідачі позов не визнають, просять залишити його без задоволення, зазначили, що позивач ОСОБА_1. не має права на перерахунок та отримання названої щомісячної державної допомоги у більшому розмірі, визнають, що позивач являється дитиною війни, отримує підвищення до пенсії як дитина війни згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та…»у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни. Зазначають, що згідно п.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, а тому застосовувати зазначену норму при розрахунку доплати до пенсії позивача згідно іншого закону підстав немає. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» врегульоване питання доплати до пенсії згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Просять розглядати позовні вимоги в межах річного строку, тобто застосувати наслідки пропуску строків звернення до адміністративного суду, які встановлені ст.99 Кас України в один рік.
Суд, заслухавши позивача, оглянувши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, прийшов до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1. підлягають до задоволення частково по таким підставам.
Як встановлено в судовому засіданні, не заперечується сторонами, позивач ОСОБА_1. являється дитиною війни, отримує пенсійне забезпечення за віком згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» від відповідача, що підтверджується пенсійним посвідченням позивача та не заперечується відповідачем.
Відповідачі, управління пенсійного фонду України у Білоцерківському районі всупереч вимог закону, протиправно не нараховували позивачу підвищення до пенсії згідно вимог ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2008 року по час розгляду справи судом в розмірі мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і який визначається Законами України «Про державний бюджет України» на відповідний вік, чим порушено право позивача на належне пенсійне забезпечення, а тому позов підлягає до задоволення в частині зобов”язання відповідача проведення перерахунку та виплати доплати до пенсійного забезпечення.
Позивач за захистом своїх порушених прав звернувся до суду 17.12.2008 року, що вбачається з дати підписання позовної заяви, відповідачі наполягають на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до суду, який встановлений ст.99 Кас України в один рік.
Суд вважає, що позовні вимоги щодо перерахунку та виплати доплати до пенсійного забезпечення позивача слід задовольнити в межах заявлених та уточнених позовних вимог - з 01.01.2008 року , строки звернення до суду з адміністративним позовом позивачем не пропущені, а тому посилання відповідача в своїх запереченнях на необхідність застосування наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду, які встановлені ст.99 Кас України в один рік безпідставні, до уваги судом не приймаються.
Позов підлягає до задоволення на підставі ст.6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року, відповідно до якої встановлена державна соціальна підтримка дітей війни у вигляді щомісячного підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.7 названого Закону Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія за віком визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та…» встановлено прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність в розмірі з 01.01.2008 року -470 грн.,з 01.04.2008 року-481 грн., відповідачем проведено нарахування доплати до пенсійного забезпечення позивача в розмірі 10% від прожиткового мінімуму згідно змін, які внесені названим законом «Про державний бюджет України на 2008 рік…», і яким було допущено звуження обсягу та змісту прав позивача в 2008 році, що підтверджується рішенням Конституційного суду України
№ 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, а тому суд вважає, що при визначення розміру підвищення до пенсійного забезпечення позивача відповідач повинен виходити з розміру прожиткового мінімуму для, особи, яка втратила працездатність, позовні вимоги щодо перерахунку доплати до пенсійного забезпечення позивачу як дитині війни підлягають до задоволення за період з 01.01.2008 року в межах заявлених позовних вимог.
Водночас суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов»язання відповідача в подальшому проводити нарахування доплати до пенсійного забезпечення згідно вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» заявлені передчасно та необґрунтовано, суперечать вимогам норм Законів, Конституції, згідно яких відповідачі вже зобов»язані при здійсненні своїх владних управлінських функцій в сфері нарахування та виплати пенсійного забезпечення керуватись вимогами закону, а тому позов слід задовольнити частково.
Суд не приймає до уваги посилання відповідачів на те, що перерахунок державної соціальної допомоги позивачці не може бути здійснений в зв”язку зі змінами, які внесені до тексту ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік…», так як рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) окремих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 роз'яснено, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний суд дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а тому вказане не може обмежувати реалізацію права позивача на соціальний захист як дитини війни, обмежувати конституційне право громадян на достатній життєвий рівень, звуження змісту і обсягу цього права шляхом внесення змін до чинних законів не припускається згідно ст.22 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а тому бездіяльність відповідача в частині не нарахування позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни згідно вимог Закону слід визнати неправомірною, позов слід задовольнити в межах позовних вимог, за 2008 рік з врахуванням посилань позивача на порушення щодо нього вимог Закону відповідачем в 2008 році.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст.19,22,113 Конституції України, ст.6,7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ст.28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік…», ст. ст. 6,9,17,89,99,100,158-163,185,186 КАС України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі щодо не нарахування ОСОБА_1. щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі провести перерахунок та виплату щомісячного підвищення до пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно вимог ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», який встановлений виходячи з розміру прожиткового мінімуму на особу, яка втратила працездатність ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» за період з 01.01.2008 року щомісячно до 31.12.2008 року.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 20 днів з дня подачів 10 денний строк з часу отримання копії постанови, заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Закаблук О.В.