Постанова від 13.03.2009 по справі 2-а-3856/2009

Справа № 2-а-3856/2009 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Закаблук О.В.

при секретарі судового засідання - Кузьмінській В.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, про визнання дій неправомірними, зобов»язання перерахунку та виплати суми щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2008 рік,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії і згідно законодавства має право на щорічну грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, розмір якої визначається на момент виплати, але відповідачем виплачено вказану допомогу за 2008 рік у значно нижчому розмірі. Оскільки відповідач відмовляється провести доплату вказаної грошової допомоги, то позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради доплатити недоотриману суму одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2625 грн.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив та підтримав позовні вимоги, суду показав, що має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, яке має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді спорів, які виникли у зв»язку з застосуванням положень законів, які визнані неконституційними, визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» в частині внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачу відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги 07.11.2008 року, згідно вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік…» в розмірах, які встановлені постановою Кабінету Міністрів України всупереч вимогам закону в сумі 100 грн., тоді як сума нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення відповідно до ст.59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» повинна була становити 2725грн., вираховуватись з розміру мінімальної заробітної плати в 545 грн., а тому сума недоплати становить 2625 грн., а тому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення згідно вимог Закону, позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника, подав до суду письмові заперечення, в яких позов не визнав та вказав, що виплата вказаної допомоги на оздоровлення позивачу проведена у розмірах, визначених постановою КМ України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», управління соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів, діє в межах наданих йому асигнувань і не може виходити за межі бюджетних призначень, визначених Державним бюджетом України, а тому підстав для нарахування та виплати позивачу допомоги в розмірах, які встановлені законом, не було. Просять відмовити в задоволенні позову, так як нарахування та виплата допомоги на оздоровлення було проведено позивачу в розмірі 100грн., правомірно.

Заслухавши пояснення позивача, оглянувши та дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку що позов підлягає задоволенню по таким підставам.

Згідно ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Даний спір за участю Управління соціального захисту населення як суб'єкта владних повноважень ( п.7 ч.1 ст.3 КАС України) є публічно - правовим і його вирішення згідно д.1 ч.1 ст.17 КАС України належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки УСЗН як суб'єкт владних повноважень реалізовувало у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством управлінські функції щодо соціального захисту населення.

Судом встановлено, і це не заперечується відповідачем, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має посвідчення 2 категорії, та перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - п»ять мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

Судом встановлено, що щорічну одноразову допомогу на оздоровлення позивач отримав 07.11.2008 року в розмірі 100 грн., що підтверджено довідкою центру поштового зв»язку №1 позивача від 24.12.2008 року № 12/413.

Зазначена допомога на оздоровлення виплачена позивачу в тому розмірі, який встановлено постановою КМ України від 12.07.2005 року за № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 152 Конституції України нормативні акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік…», в т.ч. внесення змін до ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині того, що розміри щорічної допомоги на оздоровлення визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто при виплаті одноразової щорічної допомоги на оздоровлення розмір грошової допомоги на оздоровлення слід визначати згідно вимог ст.48 Закону.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Ст.162 ч.2 КАС України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити пенні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.

Позивач просить суд зобов»язати відповідача донарахувати та виплатити на її користь недоплачену суму одноразової допомоги на оздоровлення виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме за 2008 рік - 545 грн.

Законом України "Про державний бюджет на 2008рік…", ст.59 встановлено розміри мінімальної заробітної плати з 01 січня 2008 року - 515 грн., з 01квітня 2008 року-525 грн., з 1.10.2008 року- 545 грн., позивачу проведено виплата допомоги на оздоровлення 07.11.2008 року, а тому вимоги позивача в частині зобов»язання перерахунку допомоги на оздоровлення виходячи з розміру 545 грн. правомірні, позов підлягає до задоволення.

Таким чином судом встановлено, що відповідач правомірно, як розпорядник бюджетних коштів нарахував на час дії Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» грошову допомогу на оздоровлення позивача за 2008 рік, однак всупереч вимогам Закону, рішенню Конституційного Суду України, які мають переважну силу над Постановами Кабінету Міністрів, не перерахував та не виплатив позивачу допомогу на оздоровлення за 2008 рік в повному обсязі після рішення Конституційного Суду України, чим своєю бездіяльністю допустив звуження обсягу та змісту прав та свобод позивача, які гарантовані Конституцією України на отримання належного, встановленого Законом, соціального грошового забезпечення, а тому суд вважає таку бездіяльність Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради неправомірною, позов слід задовольнити, зобов"язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2625грн. /545 грн. - мінімальна заробітна плата на момент виплати допомоги х 5 = 2725 грн. за мінусом 100 грн. виплаченої допомоги/.

Крім цього, суд вважає безпідставними посилання відповідача в запереченнях проти позовних вимог щодо неможливості реалізації вимог Закону у зв"язку з відсутністю змін в Законі України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" як на підставу відмови в задоволенні вимог позивача, так як вважає, що бездіяльність суб"єкта владних повноважень щодо внесення змін в Закон, положення якого визнані неконституційними, відсутність грошових коштів у відповідача не являється підставою для порушення закону, обмеження Конституційних прав людини в частині нарахування і виплати передбачених Законом соціальних допомог і виплат.

Позивач звільнений від сплати держмита на користь держави на підставі ст.4 Декрету КМ України "Про державне мито".

Керуючись ст.ст.19, 46, 95, 113,152 Конституції України, ст.48, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік…", ст.ст.2, 3, 6,9, 17,89,158-163, 185, 186 КАС України,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради в частині неперерахунку та невиплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік ОСОБА_1 в розмірі передбаченому ст.48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірною.

Зобов"язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2625 грн.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: Закаблук О.В.