Постанова від 10.03.2009 по справі 2-а-3589/2009

Справа № 2-а-3589/2009 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Закаблук О.В.,

при секретарі судового засідання Кузьмінській В.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 3 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської райдержадміністрації, про визнання дій неправомірними, зобов'язання відповідача провести донарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є учасником бойових дій і згідно законодавства має право на щорічну одноразову грошову допомогу до «5 травня» в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, але відповідачем їй виплачено вказану допомогу в 2008 році в розмірі 310 грн. Оскільки відповідач відмовляється провести їй доплату вказаної грошової допомоги, то позивачка просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати перерахувати та виплатити суми недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2008 рік виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком в розмірі 2095 грн.

В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги, суду показала, що мінімальна пенсія за віком з 1 квітня 2008 року становила 481 грн., а тому згідно з статтею 13 ч.5 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” відповідач повинен був виплатити позивачці 2405грн, однак виплатив 310 грн., чим порушив права позивачки на отримання належної, встановленої законом допомоги до 5 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Просить позов задовольнити, визнати дії відповідача неправомірними та зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської райдержадміністрації провести донарахування та виплатити заборговані грошові кошти.

Представники відповідача, попереджені належним чином про час і місце розгляду справи, до суду не з”явились, надали суду письмове клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника та письмові заперечення, а тому суд вважає розглянути справу у відсутність відповідача.

Як вбачається з письмових заперечень, позивачу як учаснику бойових дій було проведено виплату одноразової грошової допомоги в розмірах, передбачених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік та постанови КМ України від 12.03.2008 року за № 183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зазначають, що управління соціального захисту населення виплату зазначеної допомоги провело до рішення Конституційного суду № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, яке не має зворотної сили, а тому вимоги позивача не підлягають до задоволення.

Заслухавши пояснення позивачки, оглянувши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково по таким підставам .

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 користується пільгами, встановленими для ветеранів війни - учасників бойових дій, що стверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1

Відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком.

В судовому засіданні також встановлено, що розміри щорічної допомоги для відповідної категорії громадян, на яких розповсюджується дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, встановлюються також Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», а саме: інвалідам I групи - 500 гривень, інвалідам II групи - 400 гривень, інвалідам III групи - 350 гривень; учасникам бойових дій ... - 310 гривень; учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 65 гривень.

Вказані суми були позивачкою отримані в повному обсязі, на що вона сама вказує в позовній заяві, не заперечується відповідачем.

В підтвердження позовних вимог позивачка посилається на те, що права та пільги учасників бойових дій, до яких належить і вона, встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, крім того, рішенням Конституційного Суду України, яке має преюдиціальне значення для вирішення спорів, визнавались неконституційними положення статей Законів України Про Державний бюджет України щодо розмірів разової грошової допомоги ветеранам війни.

За п.1 постанови КМ України від 18.02.2004 року № 177 “Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, у розмірах, установлених законом про Державний бюджет на відповідний рік, і для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.

Ст. 22 Загальної декларації прав людини передбачено, що кожна людина має право на соціальне забезпечення, здійснення необхідних для підтримання її гідності, вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль та відповідно до структури і ресурсів кожної держави.

Згідно ст.64 Конституції України зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеження прав і свобод і може мати місце лише в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Що стосується зазначених вище Законів “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про Державний бюджет України на 2008 рік…”, то вони є актами рівної юридичної сили, а діюче законодавство не містить норм, які б встановлювали залежність одних законів від інших.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яке має преюдиційне значення, п.21 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”, визнаний таким, що не відповідає Конституції України, а тому суд вважає, що право позивачки на отримання належної грошової допомоги до 5 Травня згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” обмежене Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», так як звужено зміст названого закону, при визначенні розміру допомоги позивачці застосуванню не підлягає, а тому суд вважає що при нарахуванні допомоги до 5 травня позивачці відповідач повинен був керуватись вимогами саме Закону України „Про статус ветеранів війни...”, який постійно діючий, тоді як Закони України „Про державний бюджет” приймаються періодично, діють протягом бюджетного періоду, а тому позовні вимоги слід задовольнити.

Суд вважає, що на час нарахування та виплати грошової допомоги позивачу відповідач діяв правомірно, згідно вимог діючого на час виплати законодавства, так як виплата проведена до прийняття рішення Конституційним судом, однак неправомірно відмовив позивачці в проведенні перерахунку та доплати допомоги після рішення Конституційного Суду України, а тому вимоги позивача в частині визнання дій Управління соціального захисту населення неправомірними підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 152 Конституції України нормативні акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення.

Таким чином, з врахуванням всього наведеного, суд вважає вимоги позивачки про визнання дій відповідача неправомірними, зобов»язання перерахування та виплати на її користь недоплачених сум грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік в сумі 2095 грн. підлягають задоволенню з врахуванням виплаченої суми позивачці в розмірі 310грн, що не заперечується сторонами.

А тому керуючись ст.ст.8,64 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст.ст. 6, 17, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської райдержадміністрації в частині відмови в перерахунку та доплати одноразової грошової допомоги до 5 Травня ОСОБА_1- неправомірними.

Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської райдержадміністрації провести перерахунок щорічної допомоги до 5 травня за 2008 рік та виплатити 2095 грн. на користь ОСОБА_1.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: Закаблук О.В.