Ухвала від 28.09.2015 по справі 907/54/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

28 вересня 2015 р. Справа № 907/54/14

Розглянувши матеріали справи

За позовом Державного територіально - галузевого об'єднання „Львівська залізниця", м. Львів.

до відповідача 1 Лазещинської сільської ради Рахівського району, с. Лазещина Рахівського району

до відповідача 2 Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Лазещина Рахівського району

про визнання незаконним та скасування рішення Лазещинської сільської ради від 24.08.2003 року „Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення"; визнання недійсним договору купівлі - продажу земельної ділянки від 26.12.2003 року; скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку; усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

Головуючий суддя Якимчук Л.М.

За участю представників сторін:

від позивача - Ярема А.М., довіреність від 02.01.2015 №НЮ-51;

від відповідача 1 - не з'явився.

від відповідача 2 - ОСОБА_3, довіреність від 15.02.2014.

СУТЬ СПОРУ :

Позивач, Державне територіально - галузеве об'єднання „Львівська залізниця", м. Львів, звернувся з позовом до суду до відповідача 1, Лазещинської сільської ради Рахівського району, с. Лазещина Рахівського району, до відповідача 2, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Лазещина Рахівського району, про визнання незаконним та скасування рішення Лазещинської сільської ради від 24.08.2003 „Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення"; визнання недійсним договору купівлі - продажу земельної ділянки від 26.12.2003; скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку; усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

ВСТАНОВИВ:

Позивач в обгрунтуванння позовних вимог посилається на те, що спірна земельна ділянка, яка передана відповідачу 2 - ФОП ОСОБА_1 у власність на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 26.12.2003 (Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЗК №058625, відноситься до земель залізничного транспорту (смуга відведення залізниць).

Відповідачі проти зазначеного заперечують.

Представник відповідача 2 подав до суду клопотання про призначення інженерно - технічної експертизи, зокрема, земельно - технічної експертизи у зв'язку з необхідністю роз'яснення питань, які потребують спеціальних знань, а саме підтвердження факту накладки меж земельної ділянки, яка перебуває у користуванні Державного територіально - галузевого об'єднання „Львівська залізниця із земельною ділянкою ФОП ОСОБА_1, а також встановлення площі накладки спірної земельної ділянки.

Представник позивача проти задоволення такого клопотання не заперечив.

Заслухавши доводи представників сторін, вивчивши матеріали справи та розглянувши клопотання, суд дійшов висновку про необхідність проведення такої експертизи з наступним обґрунтуванням.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Статтею 41 Господарського процесуального кодексу України також визначено, що експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань.

Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

У даному випадку є потреба у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, зокрема, встановлення факту приналежності спірної земельної ділянки до земель залізничного транспорту (смуги відведення залізниці).

Враховуючи те, що встановлення цього факту має значення для даного спору та стосується предмету доказування, не може бути здійснено судом та потребує спеціальних знань, суд призначає експертизу у відповідності до вказаних норм права.

Згідно п. 1.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №4 „Про деякі питання практики призначення судової експертизи", до актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи у судовому процесі відноситься Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.2004 №144/5), з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, також затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України.

Інструкцією про порядок призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень визначено, що одним з видів експертиз є інженерно-технічна експертиза, яка включає земельно - технічну. (пункт 1.2.2).

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють, зокрема, державні спеціалізовані установи, тому проведення судової інженерно-технічної (земельно - технічної) експертизи суд доручає Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, проти чого сторони не заперечували у судовому засіданні.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України про призначення судової експертизи виноситься ухвала, яка повинна містити перелік питань, що потребують висновку судового експерта.

Враховуючи вимоги Закону України „Про судову експертизу", встановлений згаданою Інструкцією орієнтовний перелік питань, що ставляться при проведенні даного виду експертиз, а також необхідність у даній справі підтвердження факту накладки меж земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ФОП ОСОБА_1 Державного територіально - галузевого об'єднання „Львівська залізниця" із земельною ділянкою ФОП ОСОБА_1, а також встановлення площі накладки спірної земельної ділянки, суд визначив перелік питань, врахувавши запропоновані відповідачем 2 питань та позицію позивача.

Попередню оплату експертизи суд покладає на відповідача 2, однак після закінчення розгляду справи витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, підлягають розподілу господарським судом на загальних підставах відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має право зупинити провадження у справі за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

Враховуючи наведені обставини, а також приписи ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, суд зупиняє провадження у даній справі.

Керуючись ст.ст. 41, п.1 ч. 2 ст. 79, ст.86 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі інженерно - технічну експертизу, а саме земельно-технічну.

2. На вирішення експертизи поставити наступні питання:

1) Яка ширина смуги відведення під залізничною колією Вороненка - Требушани на 102 км пк 4-5 на території Лазещинської сільської ради Рахівського району відповідно до документації із землеустрою та даних державного земельного кадастру?

До якої категорії земель згідно даних державного земельного кадастру відносить така земельна ділянка?

2) На якій відстані від середини осі залізничної колії на 102 км. пк 4-5 смуги лінії Вороненка - Требушани знаходиться межа земельної ділянки площею 0,15 га, розташованої на території Лазещинської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, кадастровий номер НОМЕР_1?

До якої категорії земель згідно даних державного земельного кадастру відносить така земельна ділянка?

3) Чи накладається на смугу відведення земель під залізничною колією на 102 км. пк 4-5 лінії Вороненка - Требушани на території Лазещинської сільської ради земельна ділянка площею 0,15 га , що знаходиться на території Лазещинської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, кадастровий номер НОМЕР_1? Якщо так, то в якій частині? Чи знаходиться яке - небудь нерухоме майно на вказаній земельній ділянці, якщо так, то в якій частині та яке саме, а також на якій відстані від осі залізничної колії?

4) Чи унеможливлюється експлуатація залізничних колій на 102 км. пк 4-5 смуги лінії Вороненка - Требушани у зв'язку з огорожею земельної ділянки площею 0,15 га, що знаходиться на території Лазещинської сілької ради Рахівського району Закарпатської області, кадастровий номер НОМЕР_1 та/або розташуванням майна, яке на ній знаходиться в межах накладки на смугу відведення (якщо така має місце)?

3. Проведення експертизи доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Львів, вул. Липинського, 54).

4. Зобов'язати учасників спору надати на вимогу експерта додаткові матеріали, у випадку необхідності.

5. Витрати, пов'язані з проведенням експертизи, покласти на відповідача 2 до вирішення питання розподілу господарських витрат у порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

6. Зобов'язати відповідача 2 оплатити рахунок експерта за проведення експертизи (рахунок для оплати надіслати за адресою:80633, с. Лазещина, 933 Рахівського району Закарпатської області).

7. Попередити експерта, який проводитиме судову експертизу, про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України, за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

8. Ухвалу суду разом з матеріалами справи надіслати до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Львів, вул. Липинського, 54).

9. Зупинити провадження у справі до отримання судом експертного висновку.

Суддя Л. М. Якимчук