Справа № 2-а-1361/11
іменем України
24 травня 2011 року смт.Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Свистун О.М., розглянувши у скороченому провадженні в смт.Ратне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ратнівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
встановив :
04 травня 2011 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом, в якому зазначила, що згідно ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі -Закону) їй як інваліду внаслідок захворювання, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, повинна виплачуватись у зв'язку з призначеною ІІІ групою інвалідності додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
На даний час вона отримує таку пенсію у значно меншому розмірі, з чим не погоджується.
Вважає, що виплата належної їй пенсії повинна проводитись, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Ратнівському районі (далі -Управління) та зобов'язати відповідача здійснити нарахування і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком згідно ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 1 серпня 2010 року.
20 травня 2011 року Управлінням подано до суду письмове заперечення, де зазначено, що вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, з огляду на те, що належна їй як інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи додаткова пенсія виплачена в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.08 №654, якою встановлено розрахункові величини для обчислення розміру такої виплати.
Згідно п.1.2 згаданої постанови розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по ІІІ групі інвалідності, не може бути нижче 760 грн. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст..50 Закону із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», встановлена інвалідам ІІІ групи у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Вважає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду за захистом порушеного права.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 06.05.11 позов у частині зобов'язання відповідача нарахувати і виплати щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 серпня 2010 року по 03 листопада 2010 року залишено без розгляду.
Позов підлягає до повного задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується виданим їй відповідним посвідченням.
Як вбачається з довідки Волинської обласної МСЕК, позивачу з 17 червня 2009 року до 01 липня 2012 року встановлена ІІІ група інвалідності, причиною якої визнано захворювання, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки Управління позивач по даний час отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону.
Додаткова пенсія особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи згідно ст.50 Закону призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Однак розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, зазнав змін, що відбулись відповідно до п.п.12, п.п.15 п.28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності 01 січня 2008 року.
Згадані положення бюджетного Закону рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційними і такими, що втратили чинність з дня ухвалення вказаного рішення.
У подальшому на час розгляду справи судом до ст.50 Закону зміни не вносились.
Відповідач згідно поданого письмового заперечення виплачує позивачу щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в меншому розмірі, керуючись при цьому постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні позивачеві розміру пенсії застосуванню підлягає ст.50 Закону, а не вище названа постанова Кабінету Міністрів України, оскільки остання істотно звужує обсяг раніше встановлених законом прав.
Суд, з огляду на відсутність іншого порядку визначення розміру мінімальної пенсії за віком, ніж передбачений ч.2 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з метою реалізації конституційної гарантії на отримання пенсії, приходить до висновку про необхідність застосування відповідачем згаданої правової норми при визначенні розміру мінімальної пенсії за віком, що є базовою величиною для розрахунку основної і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дорівнює розміру визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач, всупереч ст.71 КАС України, заперечуючи проти позову, правомірності своїх дій в частині виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у менших, ніж встановлений Законом, розмірах, не довів.
Таким чином, захисту підлягає право позивача шляхом зобов'язання Управління перерахувати і виплатити додаткову пенсію у передбаченому ст.50 Закону розмірі за період з 04 листопада 2010 року по день звернення до суду з позовом із врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та виплачених сум.
Суд не стягує з Управління судового збору, оскільки від його сплати на підставі п.34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” від 31 січня 1993 року відповідач звільнений.
Керуючись ст.ст.11, 17, 183-2, 186 КАС України, ст.ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, суд
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Ратнівському районі Волинської області щодо невиплати ОСОБА_1, як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків мінімальної пенсії за віком згідно ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 04 листопада 2010 року по 04 травня 2011 року протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків мінімальної пенсії за віком згідно ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 04 листопада 2010 року по 04 травня 2011 року з урахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ратнівський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання її копії апеляційних скарг.
Головуючий -підпис
З оригіналом згідно
Суддя Ратнівського
районного суду ОСОБА_2
Постанова не набрала законної сили.
Суддя Ратнівського
районного суду ОСОБА_2