24 вересня 2015 року м. Житомир справа № 806/3613/15
категорія 5.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Коваль О.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інко-Фуд Бердичів" до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
встановив:
25 серпня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Інко-Фуд Бердичів" (далі - ТОВ "Інко-Фуд Бердичів") із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - ГУ ДФС у Житомирській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11 серпня 2015 року №7-2204, №8-2204.
У позовній заяві ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" вказало, що ГУ ДФС у Житомирській області здійснило невиїзну документальну перевірку з питань державної митної справи ТОВ "Інко-Фуд Бердичів", при митному оформленні товару "внесок в статутний фонд підприємства з іноземними інвестиціями без права відчуження на протязі трьох років...". За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 22 липня 2015 року №4/15/101000000/НОМЕР_1. На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Житомирській області прийняло податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 11 серпня 2015 року №7-2204, яким збільшено суму грошового зобов'язання по ввізному миту на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності в сумі 61775 грн 48 коп., з яких 30887 грн 74 коп. основний платіж та 30887 грн 74 коп. - штрафні (фінансові) санкції та податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 11 серпня 2015 року №8-2204, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності в сумі 7722 грн 31 коп., з яких 6177 грн 85 коп. основний платіж та 1544 грн 46 коп. - штрафні (фінансові) санкції. Просить визнати протиправними та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Житомирській області від 11 серпня 2015 року №7-2204 про збільшення грошового зобов'язання зі сплати ввізного мита на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на суму 30887 грн 74 коп. та податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Житомирській області від 11 серпня 2015 року №8-2204 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності на суму основного платежу 6177 грн 85 коп. та 1544 грн 46 коп. штрафних санкцій.
Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити, з підстав, що викладені у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.87-88).
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
У період з 15 липня 2015 року до 17 липня 2015 року посадовими особами ГУ ДФС у Житомирській області проведено невиїзну документальну перевірку з питань державної митної справи ТОВ "Інко-Фуд Бердичів", при митному оформленні товару "внесок в статутний фонд підприємства з іноземними інвестиціями без права відчуження на протязі трьох років...".
За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 22 липня 2015 року №4/15/101000000/НОМЕР_1, у якому зроблено висновок про порушення товариством вимог податкового законодавства, а саме:
- порушення вимог частин 2, 7 статті 287 Митного кодексу України, пункту 188.1 статті 188, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, статті 13 Закону України від 19 березня 1996 року №93/96-ВР “Про режим іноземного інвестування” та статті 395 Господарського кодексу України, внаслідок не проведення державної реєстрації іноземної інвестиції: обладнання для переробки м'яса або птиці та меблів ввезених на митну території України іноземним учасником відповідно до митної декларації №101050000/2014/004407 від 9 грудня 2014 року, що призвело до заниження митних платежів, що справляються у разі ввезення товарів на митну територію України, та виникнення податкових зобов'язань у сумі 37065 грн 59 коп., у тому числі: ввізне мито (вид платежу 020, код платежу 15010100) - 30887 грн 74 коп.; податок на додану вартість (вид платежу 028, код платежу 14010300) - 6177 грн 85 коп. (а.с.21-23).
На підставі акта перевірки від 22 липня 2015 року №4/15/101000000/НОМЕР_1 ГУ ДФС у Житомирській області прийняло податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 11 серпня 2015 року №7-2204, яким збільшено суму грошового зобов'язання по ввізному миту на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності в сумі 61775 грн 48 коп., з яких 30887 грн 74 коп. основний платіж та 30887 грн 74 коп. - штрафні (фінансові) санкції та податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 11 серпня 2015 року №8-2204, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності в сумі 7722 грн 31 коп., з яких 6177 грн 85 коп. основний платіж та 1544 грн 46 коп. - штрафні (фінансові) санкції (а.с.24, 26).
Представник позивача у судовому засіданні пояснив, що не погоджується з висновками податкового органу виходячи з підстав викладених у позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог пояснив, що висновки ГУ ДФС у Житомирській області, зафіксовані в акті невиїзної документальної перевірки є хибними та необґрунтованими. Зазначив, що оскільки ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" є підприємством з іноземними інвестиціями, то скористалось пільгами в оподаткуванні при митному оформленні товарів, а на день розгляду справи ввезене майно вже зареєстровано як інвестицію.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні оскільки на час здійснення перевірки ввезене майно не було зареєстроване як іноземна інвестиція, а прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення відповідають вимогам чинного законодавства та є правомірними з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.87-88).
Особливості режиму іноземного інвестування на території України визначає Закон України від 19 березня 1996 року №93/96-ВР "Про режим іноземного інвестування" (далі - Закон України №93/96-ВР).
Відповідно до пунктів 2-3 статті 1 Закону України №93/96-ВР терміни, що вживаються в цьому Законі, мають таке значення:
іноземні інвестиції - цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту;
підприємство з іноземними інвестиціями - підприємство (організація) будь-якої організаційно-правової форми, створене відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція в статутному капіталі якого, за його наявності, становить не менше 10 відсотків.
Згідно з абзацом четвертим статті 2 Закону України №93/96-ВР іноземні інвестиції можуть здійснюватися у вигляді будь-якого рухомого і нерухомого майна та пов'язаних з ним майнових прав.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України від 18 вересня 1991 року №1560-XII «Про інвестиційну діяльність» об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях економіки, цінні папери (крім векселів), цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, інші об'єкти власності, а також майнові права.
Встановлено, що ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" зареєстроване 4 лютого 2013 року за №13041020000001704 та як платник податків перебуває на податковому обліку у Бердичівській ОДПІ з 5 лютого 2013 року за №1628 (а.с.34-35).
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом економічної діяльності ТОВ "Інко-Фуд Бердичів є 10.13 Виробництво м'ясних продуктів (а.с.34-35).
Пунктом 1.2 Статуту ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" визначено, що ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" є підприємством з іноземними інвестиціями (а.с.40), єдиним учасником якого є іноземне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Інко-Фуд», Республіка Білорусь, (пункт 3.1 Статуту).
Отже доля іноземного підприємства у статутному капіталі підприємства ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" становить 100%.
Статтею 18 Закону України №93/96-ВР встановлено, що оподаткування митом майна, що ввозиться в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємств з іноземними інвестиціями (крім товарів для реалізації або використання з метою, безпосередньо не пов'язаною з провадженням підприємницької діяльності), здійснюється у порядку, встановленому Митним кодексом України.
Частиною 2 статті 287 Митного кодексу України встановлено, що товари (крім товарів для реалізації або використання з метою, безпосередньо не пов'язаною з провадженням підприємницької діяльності), що ввозяться на митну територію України на строк не менше трьох років іноземними інвесторами відповідно до Закону України "Про режим іноземного інвестування" з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, звільняються від сплати ввізного мита. При відчуженні таких товарів раніше трьох років з часу зарахування їх на баланс ввізне мито сплачується на загальних підставах.
Тобто Митним кодексом України визначено умови, за яких товари (крім товарів для реалізації або використання з метою, безпосередньо не пов'язаною з провадженням підприємницької діяльності), що ввозяться на митну територію України на строк не менше трьох років іноземними інвесторами відповідно до Закону України "Про режим іноземного інвестування" звільняються від сплати мита, а саме: такі товари мають завозитися з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або такі товари мають ввозитися як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями.
Судом встановлено, що ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" 19 листопада 2014 року зареєструвало зміни до статуту, якими збільшило грошовий та майновий вклад до статутного капіталу підприємства (а.с. 78-81).
9 грудня 2014 року ТОВ "Інко-Фуд Бердичів" на підставі статуту зі змінами за митною декларацією ІМ40 ДЕ №101050000/2014/004407 здійснило митне оформлення товарів, що ввозилися на територію України, як «внесок статутний фонд підприємства з іноземними інвестиціями без права відчуження на протязі трьох років…», а саме:
- обладнання для переробки м'яса або птиці: куттер з двома 6-ти ножовими головками КSFD225/119. Був у використанні. Заводський №33647. Дата випуску 1998 рік. Продуктивність 4000кг/год. Призначений для підготовки та подрібнення м'ясної сировини. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торговельна марка KARLSCHNELL. Виробник KARLSCHNELL. Країна виробництва Німеччина;
- обладнання для переробки м'яса або птиці: проточний куттер тип 119 FD225D. Був у використанні. Без номера. Дата випуску 2001 рік. Продуктивність 4000кг/год. Призначений для підготовки та подрібнення м'ясної сировини. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торгівельна марка KARLSCHNELL. Виробник KARLSCHNELL Країна виробництва ЄС;
- обладнання для закривання, кліпсування оболонки батонів ковбасних продуктів: подвійний автоматичний кліпсатор ALPINA тип DС18/15. Був у використанні. Заводський №853111. Дата випуску 2003 рік. Максимальна швидкість 120 тактів/хвилину, максимальна потужність 3,5 кВт, стандартна напруга - 380В, 50-60Ец. Призначений для кліпсування (наложення кліпс) на штучні, фіброузні, колагенові оболонки ковбасних виробів. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торговельна марка ALPINA. Виробник ALPINA. Країна виробництва Швейцарія;
- обладнання для переробки м'яса або птиці: машина для зняття м'ясної плівки MAJA тип EASY. Був у використанні. Заводський №43463. Дата випуску 2002 рік. Довжина ножа - 341мм., електрична потужність 0,75кВт. Подача сировини ручна. Призначена для зрізання м'ясної плівки з м'ясних туш. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торговельна марка MAJA. Виробник MAJA. Країна виробництва ЄС;
- обладнання для переробки м'яса або птиці: машина для видавлювання кісток з тушок курчат тип FM6.50. Був у використанні. Заводський №FM.00.650.020. Дата випуску 2011 рік. Електрична потужність 0,37кВт. Подача сировини: установка стегон в утримувачі ручна, далі автоматична подача. Призначена для кінцевої обробки м'яса птиці. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торговельна марка FOODMATE. Виробник FOODMATE. Країна виробництва Нідерланди;
- обладнання для загортання товару з термоусадкою пакувального матеріалу: ванна термоусадочна тип С.А.70Е 960143. Був у використанні. Призначена для обсадки термозбіжних макетів. Використовується в м'ясопереробній промисловості. Торговельна марка SUPERVAC. Виробник SUPERVAC. Країна виробництва Німеччина;
- меблі для сидіння з дерев'яним каркасом оббиті, що не обертаються та не перетворюються на ліжка, у зібраному стані: стілець (оббивка шкіра). Були у використанні.
Загальна фактурна вартість імпортованого товару 323369 грн 49 коп., загальна митна вартість - 386103 грн 33 коп. (а.с.28-32).
Ввезене майно відображене в змінах до статуту, а саме: в пунктах 52-58 переліку майна, що збільшують статутний капітал підприємства (а.с. 81).
Таким чином на підставі поданого позивачем статуту від 4 лютого 2013 року №13041020000001704 та змін до статуту від 19 листопада 2014 року №13041050007001704, ТОВ «Інко-Фуд Бердичів», як підприємство з іноземними інвестиціями, скористалось пільгами в оподаткуванні під час митного оформлення товарів - цінностей, що вкладаються в об'єкт інвестування, на підставі частини 2 статті 287 Митного кодексу України.
Однак, частина 5 статті 13 Закону України №93/96-ВР передбачає, що незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що на час розгляду справи ввезені товари вже зареєстровані як іноземна інвестиція Житомирською обласною державною адміністрацією за №1318-3-2-893 від 18 серпня 2015 року. (а.с. 93)
Отже, податкові повідомлення-рішення від 11 серпня 2015 року №7-2204 та №8-2204 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області №7-2204 від 11 серпня 2015 року, №8-2204 від 11 серпня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інко-Фуд Бердичів" 365 грн 40 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 29 вересня 2015 р.