Постанова від 10.08.2011 по справі 2а-9/11/1206

Головуючий у 1 інстанції - Соловей Р.С.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2011 року справа №2а-9/11/1206

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Нікуліна О.А.

суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області, 35-ї Самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 23 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області, 35-ї Самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області про зобов'язання здійсни ти перерахунок грошового забезпечення,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в луганській області, 35-ї самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області про зобов'язання здійсни ти перерахунок грошового забезпечення

Постановою Брянківського міського суду Луганської області від 23 березня 2011 року позов ОСОБА_3 задоволено у повному обсязі.

Суд першої інстанції визнав неправомірними дії 35-ї самостійної державної пожежної частини Головного управління МНС України в Луганській області та Головного управління МНС України в Луганській області з 1.11.2009 р. по 30.06.2010 р. щодо встановлення та виплати ОСОБА_3 грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу в розмірі 685 грн., зобов'язав 35-у самостійну державну пожежну частину Головного управління МНС України в Луганській області перерахувати ОСОБА_3 грошове забезпечення, включаючи всі доплати та надбавки, розрахунок яких залежить від розміру посадового окладу, за період з 1.11.2009 р. по 3.06.2010 р., виходячи з того, що розмір посадового окладу складає не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом в місяці, за який нараховується грошове забезпечення, а саме: з 1.11.2009 р. по 31.12.2009 р. - 744 грн., з 1.01.2010 р. по 31.03.2010 р. - 869 грн., з 1.04.2010 р. по 30.06.2010 р. - 884 грн., та виплатити перераховану суму грошового забезпечення з урахуванням отриманої за вказаний період суми.

З постановою суду першої інстанції не погодилися відповідачі по справі та звернулися з апеляційними скаргами на неї, в яких зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважають, що постанова підлягає скасуванню з наступною відмовою у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

ОСОБА_3 з 05.05.1996 р. по 30.06.2010 р. проходив службу в МВС, МНС України, органах і підрозділах цивільного захисту, а саме - в 35-й самостійній державній пожежній частині Стахановського міського управління Головного управління МНС України в Луганській області на посаді командира відділення - водія із званням прапорщика служби цивільного захисту. Згідно і наказом Головного управління МНС України в Луганській області від 30.06.20її року № 234о/с його було звільнено з займаної посади у відставку (з виключенням з військового обліку) за станом здоров'я. Ці пояснення підтверджуються записом трудовій книжці, грошовому атестаті № 3 (а. с. 7 - 10), а також не заперечуються позивачем та відповідачами.

З грошового атестату № 3, виданого 35-ю самостійною державною пожежною частиною Стахановського міського управління Головного управління МНС України в Луганській області ОСОБА_3, вбачається, що останній був задоволений такими видами грошового забезпечення:

- оклад за спеціальним званням - 60 грн. по 30.06.2010 р.,

- посадовий оклад - 685 грн. по 30.06.2010 р.,

- відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 30% - 223,50 грн. по 30.06.2010 р.,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань за червень 2010р. (50%) - 484,25 грн.,

- надбавка за особливі умови служби (ризик 25%) -186,25 грн.,

- класність наказ МНС від 10.06.2008 р. № 147 п.2 50% (10%) - 34,25 грн. по

30.06.2010 р.,

- премія за червень 2010 р. (10%) - 68,50 грн.,

- індексація - 340,34 грн. по 30.06.2010 р.,

- нічні - 35,26 грн. по 30.06.2010 р.,

- перерахунок індексації - 179,53 грн. (а. с. 10).

З наказу Головного управління МНС України в Луганській області № 32 від 29.01.2008 р. вбачається, що з 01.01.2008 р. встановлені посадові оклади на кожного співробітника Головного управління МНС України в Луганській області; зокрема, прапорщику служби цивільного захисту командиру відділення-водію 35-ї самостійної державної пожежної частини СМУ ГУ МНС України в Луганській області ОСОБА_3 встановлено посадовий оклад у розмірі 685 грн.

Відповідно до статті 42 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» від 24 червня 2004 року N 1859-ІУ, порядок проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту визначається цим Законом та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, яке затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 1) Трудові відносини працівників органів і підрозділів цивільного захисту регулюються законодавством про працю (ч. 3).

Статтею 90 вказаного Закону встановлено, що держава гарантує оплату праці осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту з метою створення достатніх матеріальних умов для незалежного і сумлінного виконання ними службових обов'язків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установив, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затвердив схеми посадових окладів, у тому числі осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, а також надбавки за виконання особливо важливих завдань в процентному відношенні в залежності від розміру посадового окладу.

Згідно із статтею 3 Закону України «Про оплату праці», мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також: погодинну норму праці (обсяг робіт). До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із положеннями Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої Наказом МНС України від 10.06.2008 р. N 447, до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення (п. 1.3); доплати та надбавки розраховуються у відсотковому відношенні до посадового окладу.

П. 1.13. Інструкції передбачає, що грошове забезпечення, що належить особі рядового і начальницького складу і своєчасно не виплачене йому або виплачене у меншому, ніж: належно, розмірі, виплачується (здійснюється доплата різниці) за весь період, протягом якого особа рядового і начальницького складу мала право на нього, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Суд встановив, що відповідач - 35-а самостійна державна пожежна частина Головного управління МНС України в Луганській області - мала обов'язок проводити перерахунок саме посадового окладу при зміні законодавче встановленого розміру мінімальної заробітної плати, а саме призначати позивачеві посадовий оклад у розмірах: з 1 листопада 2009 року - 744 грн., з 1 січня 2010 року -869 грн., з 1 квітня 2010 року - 884 грн. Надбавки та доплати, які розраховуються у відсотковому відношенні до посадового окладу, мали розраховуватись відповідачем із посадового окладу у зазначених вище розмірів у відповідні вказані періоди.

Проте, колегія суддів на може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: Підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Суд першої інстанції допустився порушень норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Суд першої інстанції встановив, що має місце порушення права позивача на отримання заробітної плати у законодавчо визначеному розмірі та відновив порушене право.

Але судом не встановлено які саме порушення вчинені відповідачами, вимоги яких нормативно-правових актів ними порушено, які обов'язки стовно позивача ними не виконано.

Відповідно до ч.2 ст. 90 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» умови грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затвердив схеми посадових окладів, у тому числі осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23, а також надбавки за виконання особливо важливих завдань в процентному відношенні в залежності від розміру посадового окладу.

Вказана постанова є чинною не скасована не змінена та обов'язкова до застосування відповідачами при здійсненні розрахунку та сплати грошового утримання особам, що перебувають на службі в підрозділах цивільного захисту.

Суд першої інстанції зобов'язав відповідачів здійснити підвищення посадового окладу позивача до рівня мінімальної заробітної плати на відповідні періоди часу, розрахувати інші доплати та виплатити заборгованість.

Рішення суду першої інстанції призведе до порушення конституційного принципу діяльності державних органів, передбаченого ст. 19 Конституції України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Іншого порядку нарахування та сплати грошового утримання позивачеві ніж передбачено ПКМУ №1294 від 07 листопада 2007 року немає.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області, 35-ї Самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області на постанову Брянківського міського суду Луганської області від 23 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в луганській області, 35-ї самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області про зобов'язання здійсни ти перерахунок грошового забезпечення - задовольнити.

Постанову Брянківського міського суду Луганської області від 23 березня 2011 року - скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області, 35-ї Самостійної державної пожежної частини Стахановського міського управління Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Луганській області про зобов'язання здійсни ти перерахунок грошового забезпечення - відмовити у повному обсязі.

Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Головуючий О.А.Нікулін

Судді С.В.Жаботинська

ОСОБА_4