ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел: 278-43-43
Вн. № 1/5
17 лютого 2011 року м. Київ № 2а-248/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Клочкової Н.В., при секретарі Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву
за позовом Служби безпеки України
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві
про скасування повідомлень-рішень,
за участю представників сторін:
представник позивача ОСОБА_1, довіреність № 22/91-Д від 22.03.10 р.;
представник відповідача ОСОБА_2, довіреність № 05-04/2-16598 від 10.01.11 р., ГУ ДКУ в м. Києві;
представник відповідача не з'явився, не повідомивши про причини неявки, ДПІ у Святошинському районі м. Києва,
Служба безпеки України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві про визнання дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва щодо нарахування Службі безпеки України штрафних (фінансових) санкцій та пені за прострочення оплати оренди земельної ділянки по проспекту Перемоги, 131 у Святошинському районі м. Києва протиправними; скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва від 23 вересня 2009 року № 0011551504/0, № 0011561504/0, № 0011571504/0, від 21 січня 2010 року № 0000431504/0; стягнення з місцевого бюджету міста Києва на користь Служби безпеки України грошових коштів у сумі 29 069, 31 грн. (двадцять дев'ять тисяч шістдесят дев'ять гривень тридцять одна копійка), що були зараховані Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва без достатньої правової підстави до місцевого бюджету внаслідок прийняття суб'єктом владних повноважень протизаконних рішень (повідомлення-рішення від 23 вересня 2009 року № 0011551504/0, № 0011561504/0, № 0011571504/0, від 21 січня 2010 року № 0000431504/0); стягнення з Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва на користь Служби безпеки України грошових коштів, перерахованих Службою безпеки України на оплату судового збору у розмірі 294 грн. 10 коп. (двісті дев'яносто чотири гривні десять копійок).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач скористався досудовим порядком вирішення спору, доказом цього є відповідь Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, у якій відповідач зазначає, що нарахована пеня в сумі 2 787,10 грн. в картці особового рахунку з орендної плати юридичних осіб та штрафні санкції в сумі 26 282, 21 грн. застосовані правомірно з дотриманням всіх вимог діючого законодавства, та не підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 січня 2011 року призначено судове засідання для вирішення питання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду в адміністративній справі № 2а-248/11/2670 на 24 січня 2011 року.
В судовому засіданні 24 січня 2011 року суддя оголосив про відкладення розгляду питання щодо поновлення строку звернення до суду до 17 лютого 2011 року.
В судовому засіданні 17 лютого 2011 року представник позивача надав пояснення щодо поновлення провадження у справі. Представник відповідача щодо поновлення строків звернення до суду не заперечував.
Представник позивача в своїх поясненнях вказав на те, що Окружним адміністративним судом м. Києва з посиланням на пропущення позивачем строку усунення недоліків 27.08.2010 року було винесено ухвалу про повернення позовної заяви, вказавши при цьому, що 23.08.2010 року у суді був робочим днем, у зв'язку з чим кінцевим строком усунення недоліків суд визначив 23.08.2010 року. Керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2009 р. № 1412-р "Про перенесення робочих днів у 2010 році", позивач вказав на те, що робочий день 23.08.2010 року було рекомендовано перенести на 21.08.2010 року та визначено його вихідним днем.
25.11.2010 року позивачем було повторно подано позовну заяву до Окружного адміністративного суду м. Києва про оскарження дій ДПІ у Святошинському районі м. Києва, проте позовну заяву було залишено без розгляду через пропуск місячного строку позовної давності, який встановлений для вимог про стягнення грошових коштів.
Представник позивача в своїх поясненнях вказав на зміну строку звернення до суду відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", що набув чинності після виникнення права позивача на судове оскарження дій відповідача, тобто на той момент КАС України було передбачено річний строк позовної давності.
Суд вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними і клопотання таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Спірні правовідносини виникли між сторонами 22 лютого 2010 року. На момент виникнення спірних правовідносин та винесення відповідачем оскаржуваних актів КАС України встановлювався річний строк звернення до суду, який в даному випадку повинен був сплинути 23 лютого 2011 року.
За загальним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Цей принцип закріплений в ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Дійсно, відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, вказана норма у наведеній редакції набрала чинності 30 липня 2007 року, після внесення відповідних змін Законом України “Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010, № 2453-VI.
Відповідно до частин 2-3 ст. 99 КАС України, у редакції, яка діяла до прийняття наведених змін та під час виникнення спірних правовідносин у вказаній справі, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для поновлення строку звернення до суду, оскільки зміни, які були внесені до ч. 4 ст. 99 КАС України, що стосуються скорочення строку на звернення до адміністративного суду з одного року до одного місяця, набрали чинності лише з 30.07.2010 року, а спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли в лютому 2010 року.
Дана позиція кореспондується з позицією суду апеляційної інстанції, зокрема, яка викладена у справі № 2а-11989/10/2670 (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2010 р. головуючий суддя - Безименна Н.В., судді Горяйнов А.М.,Желтобрюх І.Л.) та у справі № 2а-12170/10/2670 (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2010 р. головуючий суддя Попович О.В., судді Бабенко К.А., Мельничук В.П.).
Керуючись положеннями ст. 99, ст. 102, п. 7 ч. 4 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Поновити Службі безпеки України строк на звернення до адміністративного суду у справі № 2а-248/11/2670.
2. Ухвалу направити сторонам.
Суддя Н.В. Клочкова