ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відкриття провадження в адміністративній справі
03 грудня 2010 року м. Київ№ 2а-16265/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрівська Н.А., ознайомившись з позовною позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
доУправління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації
третя особа без самостійних вимогГоловне управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації
провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
12 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог: Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.11.2010 року позовну заяву залишено без руху, та надано строк для усунення недоліків до 08.12.2010 року.
01.12.2010 року на виконання вимог ухвали суду позивач надіслав додаткові документи по справі.
Спір виник із публічно-правових відносин, у яких одна із сторін є суб'єктом владних повноважень. Зазначений спір згідно з вимогами ст.17 КАС України належить до компетенції Окружного адміністративного суду міста Києва та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України. Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
В порядку підготовки справи до судового розгляду суд прийняв рішення про витребування від сторін необхідних документів та інших матеріалів.
Враховуючи, що судом в порядку підготовки справи до судового розгляду проведені всі необхідні процесуальні дії, передбачені ст.110 КАС України, для забезпечення всебічного, об'єктивного розгляду і вирішення справи протягом розумного строку, суд дійшов висновку про можливість закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду.
Керуючись ст. ст.104-107, 110, 121, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа без самостійних вимог: Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
2 Встановити відповідачу строк до 13 грудня 2010 року для подання заяви про визнання позову або заперечень проти позову із доказами на підтвердження доводів.
4. Закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду, який буде здійснено суддею Добрівською Н.А. 20 грудня 2010 року о 12:10 год.
Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Мала Житомирська, 3а, зал судових засідань № 3.
6. В судове засідання викликати повноважних представників сторін. Явку уповноважених представників сторін визнати обов'язковою.
7. Копії ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права і обов'язки (копія позовної заяви та додані до неї матеріали направлені відповідачу позивачем).
Ухвала не підлягає оскарженню та відповідно до ч.6 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили з моменту її постановлення.
Суддя: ОСОБА_2
Витяг про процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі, встановлені ст. 49, ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки.
Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Статтею 50 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що крім прав та обов'язків, визначених у ст.49 КАС України, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитись від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.