ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20.09.2010р. № 2а-13273/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пащенко К.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Київської міської ради
провизнання протиправною бездіяльності при розгляді звернення, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій, в тому числі, просить визнати за ним право на замовлення комплексу земельно-кадастрових робіт в будь-якій землевпорядній організації, що має відповідну ліцензію, за його клопотанням від 20.05.2010 разом з додатками для оформлення на правах оренди строком на 10 років земельної ділянки (кадастровий квартал №8000000000:63:430) для будівництва і обслуговування торговельного комплексу.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою і підсудні одному адміністративному суду; не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
За змістом п. 2 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1619 від 01.11.2000, виконання земельно-кадастрових робіт здійснюється на підставі договору, укладеного з державними органами земельних ресурсів, з урахуванням чого суд приходить до висновку, що право на замовлення комплексу земельно-кадастрових робіт є цивільно-правовим, а тому спір про нього підлягає розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи, що вимога про визнання права на замовлення комплексу земельно-кадастрових робіт не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у адміністративній справі.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 1 ч.1 ст. 109, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Пащенко К.С.