Постанова від 30.09.2010 по справі 12/53

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2010 р. Справа № 12/53

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:

ОСОБА_1 /головуючий/, ОСОБА_2 , ОСОБА_3,

розглянувши апеляційну скаргу Прокурора Сарненського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області

на рішення Господарського суду Рівненської області

від 05.07.2010р. у справі № 12/53

за позовом Прокурора Сарненського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області

до відповідача ОСОБА_4 фермерського підприємства «Надслучанське» (с. Любиковичі)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_5 відділ в Сарненському районі

про стягнення 48962, 00. грн.

за участю представників:

від прокуратури: не з'явився

від позивача: ОСОБА_6М, ;

від відповідача: ОСОБА_7;

З правами та обов'язками, передбаченими ст. 22 ГПК України, представники сторін ознайомлені

Рішенням від 05.07.2010р. у справі № 12/53 Господарського суду Рівненської області (суддя Крейбух О.Г.) відмовлено в позові Прокурора Сарненського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області до ОСОБА_4 фермерського підприємства «Надслучанське» (с. Любиковичі) про стягнення 48962,00 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, прокурор Сарненського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області подав апеляційну скаргу, у якій скаржник просить рішення Господарського суду Рівненської області скасувати, з огляду на наступне:

- згідно довідки від 05.11.08 про інвентаризацію стану розрахунків с/г підприємств, які отримали дотації з Державного бюджету щодо погашення ними заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.08 по Сарненському районі, складеної управлінням агропромислового розвитку Сарненської РДА, прострочена заборгованість СФГ «Надслучанське» по даному виду податку станом на 01.10.08. складає 30000,00 грн.;

- при оцінці доказів, наданих відповідачем - платіжних доручень, судом не встановлено достовірність даних, щодо дати їх подання з підтверджуючими даними банку про їх прийняття, проведення розрахунків банком, а також не досліджено обороти грошових коштів на особовому рахунку відповідача №260087766 в Рівненському обласному філіалі «ОСОБА_8 Аваль» та вихідні залишки станом на 30.09.08, 01.10.08 та 02.10.08, інше. 02.10.08, інше.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що підстави для скасування рішення Господарського суду Рівненської області- відсутні, з огляду на наступне:

Як було вірно зазначено місцевим господарським судом в оскаржуваному рішенні, протягом 2007 року управлінням агропромислового розвитку Сарненської районної адміністрації згідно складених реєстрів та відомостей через відділення державного казначейства в Сарненському районі перераховано на рахунки сільськогосподарському фермерському господарству «Надслучанське» виділені кошти з Державного бюджету України на підтримку сільськогосподарських товаровиробників на загальну суму 4 8962,00 грн., в тому числі:

- на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 182 від 09.02.2007р. «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва -800,00 грн.

- на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва» - 29800,00 грн.,

- на виконання вимог Порядку використання коштів державного бюджету України на фінансову підтримку агропромислових підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства фінансів України № 138/305 від 02.03.2007р. -18362,00 грн.

При цьому однією з вимог при наданні зазначених коштів згідно з даними нормативними документами є відсутність заборгованості по податках і платежах до місцевого та державного бюджетів.

ОСОБА_5 відділом у Сарненському районі у період з 19.05.2008р. по 13.06.2008р. проведено ревізію фінансово- господарської діяльності управління агропромислового розвитку Сарненської РДА за період -ІҐ квартал 2006 року та 2007 рік, про що складено Акт ревізії фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Сарненської РДА за період - IV квартал 2006 року та 2007 рік від 13.06.2008р. № 260-16/006 (надалі - Акт ревізії від 13.06.2008р.).

Так, Актом ревізії від 13.06.2008р. (а.с. 10-32) встановлено, що згідно представленої Сарненською МДПІ копії Акту від 30.05.2007р.№ 15/23/30715443 «Про результати виїзної документальної перевірки СФГ «Надслучанське» з питань дотримання вимог податкового законодавства у відповідача станом на 01.10.2006р. рахувалась заборгованість в сумі 58415,00 грн., станом на 01.01.2007р. заборгованість по податку з дохід фізичних осіб - 65381,00 грн. грн. (бухгалтерською довідкою №2 від 06.06.2008р., представленою СФГ «Надслучанське», заборгованість більше 6-ти місяців підтверджується).

Тобто зазначеною ревізією встановлено факт незаконного отримання в 2007 року СФГ «Надслучанське» коштів на підтримку сільськогосподарських товаровиробників. Проте, рішення за результатами проведеної перевірки ні КРУ, ні ДПІ щодо застосування певних санкцій стосовно позивача чи відповідача - не приймалось.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Таким чином, беручи до уваги, що рішення контролюючими органами не приймались, а акти ревізії не можуть бути окремим предметом спору згідно вимог чинного законодавства і, відповідно, не могли бути оскаржені в суді. Отже, вони є об'єктом дослідження при розгляді даної справи як докази по справі.

Відповідно до цього, господарський суд апеляційної інстанції зазначає, що у самому Акті ревізії, накладеному КРУ у Сарненському районі, особами, що його складали, були зазначені суперечливі обставини, які дають підстави суду для піддання сумніву вказаного акту при наданні йому оцінці як доказу по даній справі.

Так, зокрема, у абзаці 6-му аркуша 18 Акта (а. с. 27) було зазначено, що до заявки про одержання бюджетних коштів до Управління агропромислового розвитку представлені були довідки, в яких на дату звернення зазначена відсутність заборгованості до Пенсійного Фонду та по платежах до бюджету, облік яких ведеться Державною податковою інспекцією в Сарненському районі. В акті Сарненської МДПІ, на який, посилається Сарненська КРУ, йдеться про заборгованість відповідача по оплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.06 та 01.01.07, та не зазначено про наявність такої заборгованості на час отримання дотації з бюджету.

За таких обставин, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що посилання осіб, що складали Акт на незаконність в отриманні вищезазначених коштів, є необгрунтованимим та такими, що суперечать обставинам, зазначеним у цьому ж акті.

У відповідності до п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Так, на підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним відділом в Сарненському районі направлено управлінню агропромислового розвитку Сарненської РДА лист від 27.06.2008р. № 260/11-137 з вимогою усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань, а саме повернення незаконно наданої з Державного бюджету України дотації сільськогосподарським підприємствам.

27 серпня 2008 року, враховуючи складну ситуацію, що склалася в результаті проведення органами державної контрольно-ревізійної служби перевірок правомірності надання дотацій сільськогосподарським підприємствам за період 2005-2007 років, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 763 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу», згідно з якою сільськогосподарські підприємства не повертатимуть до бюджету одержані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання за умови погашення заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб до 1 жовтня 2008 року. Така заборгованість у відповідача на зазначену дату становила 30 тис. грн.

При цьому, відповідачем в якості доказів сплати простроченої заборгованості цієї подано до суду платіжні доручення від 30.09.2008р. № 236 на суму 14950, 00 грн. та від 30.09.2008р. № 237 на суму 15050,00 грн., які прийняті до виконання та проведені банком - Сарненським відділенням Рівненської обласної дирекції «Райффайзен банк «Аваль» 30 вересня 2008 року (а.с.84- 85) .

Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України та відповідальність суб'єктів переказу визначається Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

За приписами ст. 21.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", ініціювання переказу проводиться шляхом, зокрема, подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.

Розрахунковим є документ на переказ коштів, що використовується для ініціювання переказу з рахунку платника на рахунок отримувача (п. 1.35 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").

Одним із видів розрахункових документів є платіжне доручення, що містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (ст. 1.30, ст. 22.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").

Розрахункові документи, за винятком платіжної вимоги - доручення, мають подаватися ініціатором до банку, що його обслуговує. При використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання, (ст. ст. 22.3, 22.4 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").

Відповідно до п.18 розділу II Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29.03.2001р. №135, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.04.2001р. за № 368/5559, розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, він виконує в день їх надходження.

Згідно з п. 1.24 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.

Згідно пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8, п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» виконання платником зобов'язання по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов'язання пов'язує з моментом подання в банк платіжного доручення та перерахування сум податку.

Тобто здійснення платником будь-яких інших додаткових дій, крім подання платіжних документів, чинним законодавством не передбачено.

За таких обставини, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що, оскільки платіжні доручення від 30.09.2008р. № 236 на суму 14950,00 грн. та від 30.09.2008 р. № 237 на суму 15050,00 грн. проведені банком згідно з відміткою Сарненського відділення Рівненської обласної дирекції «Райффайзен банк «Аваль» 30 вересня 2008 року, то прострочена заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у загальній сумі 30000,00 гривень була сплачена СФГ «Надслучанське» 30 вересня 2008 року, тобто станом на 01.01.2008р. заборгованість з даного виду податку у відповідача була відсутня.

З огляду на викладене, враховуючи сплату простроченої заборгованості у загальній сумі 30000,00 гривень з податку з доходів фізичних осіб відповідачем до 01.10.2008р. та постанову Кабінетом Міністрів України № 763 від 27.08.2008р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу», в задоволенні позовних вимог про стягнення коштів, отриманих у 2007 році в рамках програм підтримки сільськогосподарських виробників, у сумі 48962,00 грн. було правомірно відмовлено Господарським судом Рівненської області.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення, Господарським судом було належним чином досліджено усі обставини, що мають значення для справи при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а тому воно є таким, що підлягає залишенню без змін.

На підставі наведеного та відповідно до вимог ст. ст.99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд-

ПОСТАНОВИВ

Рішення від 05.07.2010 р. у справі № 12/53 Господарського суду Рівненської області залишити без змін, апеляційну скаргу- без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий суддя Кузь В.Л.

суддя Юркевич М.В.

суддя Городечна М.І.