Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "29" вересня 2015 р. Справа № 14/5007/1366-Б/12
За заявою Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (м.Овруч,Житомирська область) та
Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби (м.Овруч, Житомирська область)
До боржника ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" (смт.Першотравневе, Овруцький район, Житомирська область)
про визнання банкрутом
Суддя Костриця О.О.
В засіданні суду прийняли участь:
від кредиторів: не з'явилися
від боржника: ОСОБА_2 - ліквідатор
В провадженні господарського суду Житомирської області знаходиться справа №14/5007/1366-Б/12 про визнання банкрутом ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" (смт. Першотравневе, Овруцький район, Житомирська область).
Постановою суду від 18.07.2013р. було, зокрема, визнано банкрутом Обслуговуюче підприємство "Комунальник", відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором ОП "Комунальник" арбітражного керуючого ОСОБА_2
Ухвалою суду від 18.06.2015р. було продовжено строк ліквідаційної процедури та повноваження ліквідатора боржника на три місяці до 18.09.2015р., відкладено розгляд справи, зобов'язано ліквідатора боржника вчинити певні дії по справі та надати витребувані судом документи.
14.09.2015р. до суду від Овруцької ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області надійшло клопотання №811/10/06-16-10-007 від 09.09.2015р. про залучення до участі у справі правонаступника Овруцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області - Овруцьку ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне прийняти та призначити до розгляду в засіданні суду вищезазначене клопотання.
29.09.2015р. до суду факсимільним зв'язком від Овруцької ОДПІ надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника кредитора.
29.09.2015р. на адресу господарського суду від ліквідатора боржника надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора на три місяці.
Цього ж числа, від ліквідатора надійшло клопотання про затвердження оплати послуг ліквідатора ОП "Комунальник" за період з 01.12.2013р. по 31.08.2015р. в сумі 51156,00грн.
Слід зазначити, що при вирішені даної справи судом застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011р.
В судовому засіданні розглядалось клопотання ліквідатора про затвердження оплати послуг ліквідатора ОП "Комунальник" за період з 01.12.2013р. по 31.08.2015р. в сумі 51156,00грн.
Ліквідатор боржника ОСОБА_2 в засіданні суду підтримала вищезазначене клопотання.
Суд, розглянувши дане клопотання ліквідатора про затвердження оплати, прийшов до висновку про відмову в його задоволенні виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання" визначено, що грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражному керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду від 03.12.2013р. було зокрема, встановлено ліквідатору боржника ОСОБА_2 основну грошову винагороду в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць здійснення нею своїх повноважень, починаючи з 18.07.2013р.
Відповідно до ч.ч. 5, 6, 7 ст. 115 Закону, сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника. Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат доводиться кредиторам до відома та повинен бути схвалений або погоджений комітетом кредиторів.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації подається арбітражним керуючим до господарського суду за п'ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
Відповідно до абз.13 п.37 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 N01-06/606/2013 звіти арбітражного керуючого про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат повинні бути схвалені або погоджені комітетом кредиторів, а звіти за підсумками судових процедур (розпорядження майном, санації, ліквідації) - затверджені господарським судом.
За таких обставин, суд вважає що клопотання ліквідатора про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ліквідатора під час ліквідації ОП "Комунальник" за період з 01.12.2013р. по 31.08.2015р. в сумі 51156,00грн. є таким, що подане, як передчасне, оскільки процедура ліквідації по даній справі триває, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне відмовити в його задоволенні.
Окрім того, суд вважає за необхідне звернути увагу ліквідатора на те, що відповідно до доданого до клопотання розрахунку оплати послуг, ліквідатором зазначено, що ухвалою суду було затверджено оплату послуг ліквідатора в сумі 10212,00грн. Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, ухвалою суду від 01.04.2015р. було відмовлено в задоволенні клопотання ліквідатора в частині затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ліквідатора під час ліквідації ОП "Комунальник" за період з 18.07.2013р. по 31.11.2013р. в сумі 10212,00 грн.
Ліквідатор боржника ОСОБА_2 в судовому засіданні надала проміжний звіт про хід ліквідаційної процедури боржника та протокол засідання комітету кредиторів від 23.09.2015р.
Разом з тим, ліквідатор вимоги ухвали суду від 18.06.2015р. виконала частково.
В судовому засіданні розглядалось клопотання ліквідатора боржника ОСОБА_2. про продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора на три місяці.
Ліквідатор боржника в судовому засіданні підтримала вказане клопотання в повному обсязі.
Суд розглянувши вищезазначене клопотання ліквідатора, вважає за необхідне його задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно зі ст. 4-5 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Банкрут - боржник, неспроможність якого виконати свої грошові зобов'язання встановлена господарським судом.
Під ліквідацією розуміється припинення суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.
Відповідно до ч.3 ст.40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч.6 ст 45 цього Закону, у разі якщо на момент закінчення строку ліквідації залишилися непроданими активи боржника і негайний продаж матиме наслідком істотну втрату їх вартості, ліквідатор передає такі активи в управління визначеній господарським судом юридичній особі, яка зобов'язана вжити заходів щодо продовження погашення заборгованості кредиторів боржника за рахунок отриманих активів. Ліквідатор у разі потреби передавання активів боржника, які залишаються непроданими на час закінчення процедури ліквідації, в управління іншій юридичній особі погоджує кандидатуру такої особи з комітетом кредиторів та звертається до господарського суду з відповідним клопотанням.
Статтею 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
У разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом. Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону. Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Як свідчать матеріали справи, постановою суду від 18.07.2013р. було, зокрема, визнано банкрутом Обслуговуюче підприємство "Комунальник" Овруцький район, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 18 липня 2014р. включно, призначено ліквідатором ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" арбітражного керуючого ОСОБА_2.
Ухвалами суду від 17.07.2014р., 16.10.2014р., 15.01.2015р., 17.03.2015р. та 18.06.2015р. було, зокрема, продовжено строк ліквідаційної процедури банкрута ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" та строк повноважень ліквідатора ОП "Комунальник" до 18.09.2015р.
Станом на день розгляду справи строк ліквідаційної процедури фактично закінчився, проте ліквідація банкрута не завершена.
Відповідно до проміжного звіту ліквідатора, останнім вчиняються відповідні дії направлені на завершення ліквідаційної процедури боржника, а саме: вживаються дії щодо погашення заборгованості по заробітній платі, а також, по поверненню майна боржника з чужого володіння.
Проміжний звіт ліквідатора та питання закінчення строку ліквідаційної процедури розглянуто комітетом кредиторів, яким прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора на три місяці (протокол засідання комітету кредиторів від 23.09.2015р.)
Таким чином, вказані обставини свідчать про не завершення ліквідатором ліквідації банкрута з об'єктивних причин та неможливість завершення ліквідації банкрута у визначений Законом строк взагалі.
Як зазначалося вище, відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону, у разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом.
Разом з тим, зважаючи, що не завершення ліквідації банкрута сталось не з вини ліквідатора, а з об'єктивних причин вказаних вище, відсутність скарг на дії ліквідатора за час виконання своїх повноважень, а також, результати вже проведеної роботи, суд не вважає за доцільне призначати нового ліквідатора по справі.
Враховуючи, що станом на день судового розгляду справи, строк ліквідаційної процедури фактично закінчується, а ліквідація банкрута не завершена і для її завершення потрібен додатковий час, суд вважає за необхідне клопотання ліквідатора задовольнити і продовжити строк ліквідаційної процедури і повноваження ліквідатора на три місяці, зобов'язавши останнього забезпечити завершення ліквідації банкрута.
При цьому, суд виходить з системного аналізу положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема ст. ст. 37, 45, 46, якими визначено поняття ліквідації, підстав та порядку її завершення, відповідно до яких, ліквідація банкрута це припинення суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення вимог кредиторів шляхом продажу його майна, і яка закінчується не збігом строку ліквідаційної процедури, а завершенням продажу майна банкрута, включеного до ліквідаційної маси, завершенням розрахунків з кредиторами, затвердженням звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу та внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи-банкрута.
Враховуючи вищевикладене та з метою витребування додаткових доказів по справі, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.
Керуючись ст.ст.77,86 ГПК України, ст.ст. 40-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -
1. Прийняти та призначити до розгляду в засіданні суду клопотання Овруцької ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області про залучення до участі у справі правонаступника.
2. Відмовити в задоволенні клопотання ліквідатора про затвердження оплати послуг арбітражного керуючого ліквідатора під час ліквідації ОП "Комунальник" за період з 01.12.2013р. по 31.08.2015р. в сумі 51156,00грн.
3. Задовольнити клопотання ліквідатора про продовження ліквідаційної процедури ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" (смт. Першотравневе, Овруцький район, Житомирська область) та повноважень ліквідатора ОСОБА_2
4. Продовжити строк ліквідаційної процедури банкрута ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" (смт. Першотравневе, Овруцький район, Житомирська область) на три місяці з 18.09.2015р. по 18.12.2015р. включно.
5. Продовжити строк повноважень ліквідатора ОСОБА_1 підприємства "Комунальник" (смт. Першотравневе, Овруцький район, Житомирська область) на три місяці з 18.09.2015р. по 18.12.2015р. включно.
6. Проміжний звіт ліквідатора взяти до відома.
7. Відкласти розгляд справи.
8. Призначити наступне засідання суду на "22" грудня 2015 р. о 10:30 в приміщенні господарського суду Житомирської області, каб. №407.
9. Зобов'язати ліквідатора ОСОБА_2:
- надати звіт ліквідатора з підтверджуючими документами, розглянутий на засіданні комітету кредиторів; протокол засідання комітету кредиторів надати суду;
- надати інформацію про рух коштів на розрахункових рахунках боржника в банківських установах;
- виявити додаткові докази про наявність/відсутність у банкрута майна на праві власності/користування;
- виявити та передати до архівної установи документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню, зокрема, згідно переліку видів документів, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 14.03.2013р. №430/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.03.2013р. за №428/22960;
- закрити рахунки банкрута, відкриті в банківських установах, за винятком основного ліквідаційного рахунку боржника;
- надати письмову інформацію, з підтверджуючими документами щодо зареєстрованих за боржником транспортних засобів;
- надати проміжний звіт ліквідатора про хід ліквідаційної процедури станом на день розгляду справи - 18.06.2015р., погоджений на засіданні комітету кредиторів боржника; відповідний протокол надати суду;
- повідомити про результати розгляду господарським судом Житомирської області справи №906/778/15;
- повідомити про вчинені дії стосовно земельної ділянки загальною площею 39,5197 га, яка обліковується в постійному користуванні боржника;
- надати інформацію, щодо перерахування дебіторської заборгованості на ліквідаційний рахунок боржника чи зберігання відповідних сум в касі підприємства;
- надати відповідь на запит ліквідатора до ВДВС Овруцького РУЮ щодо стану погашення заборгованості по заробітній платі;
- винести на розгляд засідання комітету кредиторів питання щодо оплати праці особи залученої ліквідатором до стягнення дебіторської заборгованості по комунальним платежам;
- за результатами проведеної роботи, згідно зі ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22 грудня 2011 року, подати ліквідаційний баланс, звіт про проведену роботу та інші матеріали, що свідчать про виконання ліквідатором покладених на нього обов'язків (докази, що свідчать про відсутність ліквідаційної маси; реєстр вимог кредиторів з зазначенням сум, які є неможливими до погашення; пояснювальну записку ліквідатора до ліквідаційного балансу);
- здійснювати продаж майна з неухильним дотриманням норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22 грудня 2011 року;
- надати докази реалізації майна та надходження грошових коштів на рахунок боржника.
Звернути увагу ліквідатора на ч.3 ст. 48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відповідно до якої, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноважена ним архівна установа зобов'язані прийняти архівні документи банкрута на зберігання без додаткових умов.
Попередити ліквідатора, що невиконання або неналежне виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого, в тому числі невиконання вимог суду, може бути підставою для його усунення від виконання обов'язків.
Викликати в судове засідання уповноважених представників кредиторів та ліквідатора ОСОБА_2
Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому чинним законодавством порядку.
У зв'язку із запровадженням автоматизованої системи документообігу у господарському суді будь-які заяви та клопотання у письмовому вигляді повинні бути зареєстровані в канцелярії суду до початку судового засідання.
Суддя Костриця О.О.
1-до справи;
2,- УПФУ в Овруцькому районі
3-Овруцька ОДПІ
4 - ліквідатору ОСОБА_2Ю