ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
24 листопада 2010 року № 2а-16752/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва
прозобов'язання провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва про зобов'язання провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" було внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України.
Частину першу статті 15 Цивільного процесуального кодексу України викладено в такій редакції: “Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 2) спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства”.
Пункт 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України - виключено.
Законом України “Про судоустрій і статус суддів” частину першу статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 4, відповідно до якого місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Однак, зазначено, що внесені щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, вводяться в дію з 1 січня 2011 року.
Таким чином, позовну заяву ОСОБА_1 щодо зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості щомісячної державної соціальної дитині війни в розмірах 30% мінімальної пенсії за віком та зобов'язання здійснювати виплату щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірах відповідно до вимог Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва про зобов'язання провести перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги.
2. Роз'яснити позивачу, що дана справа має розглядатися в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
3.Ухвалу разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
4.Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статті 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.П. Огурцов