ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
19 серпня 2015 року № 826/8088/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕММА» до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання дій протиправними,
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕММА» (далі - позивач, ТОВ «ГЕММА») до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач, Департамент) про визнання протиправними дій Управління екології та природних ресурсів Департаменту та зобов'язати відповідача видати дозвіл на спеціальне водокористування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було подано заяву та всі необхідні документи для отримання дозволу на спеціальне водокористування, на яке отримано відмову відповідача. Відмова обґрунтована відсутністю копії договору щодо збирання (відкачування), вивезення та знешкодження рідких побутових відходів з організацією, що має належні дозвільні документи у сфері поводження з відходами.
Позивач вважає, що підстави для відмови, викладені у листі є необґрунтованими, оскільки ТОВ «ГЕММА» подано лист ПАТ «Київспецтранс», в якому повідомлено, що між ПАТ «Київспецтранс» та Департаментом експлуатації каналізаційного господарства ПАТ «АК «Київводоканал» існує усна домовленість щодо надання послуг на приймання та знешкодження рідких побутових відходів на зливній станції, у зв'язку з чим просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови та зобов'язати видати йому дозвіл на спеціальне водокористування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за їх відсутності не подавав, письмових заперечень чи пояснень щодо заявлених позовних вимог не надав.
Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі наявних і ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ «ГЕММА» звернулось до Управління екології та природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою про одержання дозволу на спеціальне водокористування.
Однак, відповідачем листом від 02.03.2015 №064/115-ЄО відмовлено у видачі дозволу на спеціальне водокористування, мотивуючи тим, що позивачу, крім іншого, необхідно було подати:
копію договору щодо збирання (відкачування), вивезенню та знешкодженню рідких побутових відходів з організацією, що має належні дозвільні документи у сфері поводження з відходами;
водно-балансову схему зі змінами за звітний 2014 рік;
усунути розбіжності щодо фактичного обсягу водоспоживання між динамікою водоспоживання та водовідведення, звітом 2-ТП та клопотанням водокористувача.
Пізніше, позивачем листом від 27.03.2015 №84-Г повідомлено відповідача про усунення вказаних недоліків та просив видати дозвіл на спеціальне водокористування. Також, додатково позивач повідомив відповідача про те, що відповідно до укладеного договору від 02.02.2010 №Р01830 ПАТ «Київспецтранс» являється виконавцем послуг по вивезенню та знешкодженню рідких побутових відходів ТОВ «ГЕММА», який, у свою чергу, уклав із Департаментом експлуатації каналізаційного господарства ПАТ «АК «Київводоканал» усний договір щодо надання послуг на приймання та знешкодження рідких побутових відходів на зливній станції.
Розглянувши подані документи, відповідачем відмовлено у видачі дозволу на спеціальне водокористування листом від 02.04.2015 №064/206-ЄО, посилаючись на те, що позивачем не представлено копію договору щодо збирання (відкачування), вивезення та знешкодження рідких побутових відходів з організацією, що мають належні дозвільні документи у сфері поводження з відходами.
Не погоджуючись з відмовою у наданні дозволу позивач звернувся з даним позовом до суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Водного кодексу України, Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документи дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
У відповідності до ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України. Такі порядки мають передбачати, зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» прийняття від суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи заяви про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру здійснюється державним адміністратором виключно в дозвільному центрі.
Заява про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру, що оформляється дозвільними органами, або декларація подається суб'єктом господарювання в паперовій формі - особисто, через уповноважену ним особу, надсилається поштою або у випадках, передбачених законом, - в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій (електронною поштою або через Єдиний державний портал адміністративних послуг).
До заяви додаються документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законом, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа.
Статтею 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані, в тому числі, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Дозвіл на спеціальне водокористування надається безоплатно.
Порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування є платним.
Аналогічні норми щодо видачі дозволів на спеціальне водокористування містяться також і у Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування (далі - Порядок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №321, який регулює порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування.
Відповідно до п. 3 Порядку, дозволи видаються за клопотанням водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді, яке погоджується:
у разі використання поверхневих вод - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, територіальними органами басейнових управлінь водних ресурсів або обласними виробничими управліннями водного господарства і меліорації
у разі використання підземних вод - з Держгеонадрами або дочірніми підприємствами НАК "Надра України" за переліком, який затверджує Мінприроди;
у разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, - з МОЗ.
Згідно п. 4 Порядку, дозволи видаються органами, що зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, в місячний термін з дня подання в установленому порядку клопотання, а органами, зазначеними в абзаці третьому цього пункту, - в установлені ними терміни.
Клопотання водокористувачів розглядаються у місячний термін.
У разі відмови у погодженні клопотання або у видачі дозволу водокористувачу надається відповідь з обґрунтуванням причин відмови.
Пунктом 5 Порядку визначено, що зразки бланків дозволу та клопотання щодо його отримання, перелік відомостей, що подаються водокористувачами для отримання дозволу, затверджуються спільним наказом Мінприроди, МОЗ і Держводагентства.
Так, позивачем подано клопотання про узгодження вимог і отримання дозволу на спеціальне водокористування, в якому вказано, що водним об'єктом, де здійснюється водокористування є Артезіанська свердловина розташована на території підприємства. Скид стічних вод здійснюється до вигрібної ями, з якої вивозяться згідно договорів з ПрАТ «Київспецтранс» на вивіз та утилізацію рідких побутових відходів, забезпечення водою на виробничі потреби, згідно договору з ПП «Мастер-Сервіс».
З наявних у справі матеріалів вбачається, що починаючи з лютого 2014 року ТОВ «ГЕММА» подавало документи на отримання дозволу на спеціальне водокористування, проте кожного разу надавало не повний пакет документів встановлений законодавством.
Зокрема, 30.03.2015 через управління (центр) надання адміністративних послуг до Управління екології та природних ресурсів Департаменту надійшла заява позивача № 01006-000171872-063 та документи, що додаються до неї.
Серед документів, поданих ТОВ «ГЕММА» для отримання дозволу на спеціальне водокористування, позивачем не надано копії договору щодо збирання (відкачування), вивезення та знешкодження рідких побутових відходів з організацією, що має належні дозвільні документи у сфері поводження з відходами.
Відповідно до затверджених інформаційних та технологічних карток видачі дозволу на спеціальне водокористування (у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення) від 02.02.2015 суб'єкт господарювання у разі скиду стічних вод до стаціонарного, водонепроникного вигребу повинен надати разом з пакетом документів копію договору на збирання (відкачування), вивезення та знешкодження рідких побутових відходів, що утворюються в результаті діяльності підприємства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи» рідкі відходи це побутові відходи, що утворюються у будинку за відсутності централізованого водопостачання та каналізації і зберігаються у вигрібних ямах.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про відходи», зберігання та видалення відходів повинно здійснюватися відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт.
Крім того, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наявний у нього договір №Р01830 про надання послуг по збиранню, вивезенню та знешкодженню рідких побутових відходів (РПВ), який укладений між ТОВ «ГЕММА» та ПАТ «Київспецтранс» 02.02.2010.
Однак, дослідивши вказаний договір, вбачається, що строк дії даного договору закінчився 31.12.2010.
Водночас, позивачем не надано доказів, що підтверджували б продовження строку дії вказаного договору, тобто укладання додаткових угод між сторонами. Дослідивши умови договору, встановлено що ним не передбачено продовження його дії без укладання додаткових угод.
До того ж, необґрунтованими є посилання позивача на те, що між ПАТ «Київспецтранс» та Департаментом експлуатації каналізаційного господарства ПАТ «АК «Київводоканал» існує усна домовленість щодо надання послуг на приймання та знешкодження рідких побутових відходів на зливній станції.
Окрім того, як пояснив відповідач, ним не взято до уваги поданий позивачем договір укладений з ПАТ «Київспецтранс», оскільки у останнього не має належних дозвільних документів на знешкодження, захоронения, зберігання саме рідких побутових відходів, тобто відсутні підстави перевозити даний вид відходів.
Належних та допустимих доказів в спростування зазначеного позивачем не надано.
Враховуючи викладене, проаналізувавши встановлені обставини у справі та положення чинного законодавства, суд вважає дії Управління екології та природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування ТОВ «ГЕММА» обґрунтованими, а відмова у видачі дозволу на спеціальне водокористування ґрунтується на вимогах законодавства, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог, а тому підстав для їх задоволення немає.
Частиною 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, суд вважає, що відповідач при вчиненні дій щодо відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Натомість, позивач не довів суду та не надав належних та допустимих доказів в обґрунтування позовних вимог.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕММА» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко