Постанова від 23.09.2015 по справі 826/15071/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 вересня 2015 року № 826/15071/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу

за позовомДержавної архітектурно - будівельної інспекції України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС-Білд»

провжиття заходів реагування,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна архітектурно - будівельна інспекція України (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВС-Білд» (далі по тексту - відповідач) про вжиття заходів реагування шляхом зупинення виконання підготовчих робіт на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підготовчі роботи за адресою: м. Київ, вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі не відповідають вимогам законодавства, зокрема виконуються самовільно без документа, який би надавав право на виконання підготовчих робіт, а тому такі підготовчі робити мають бути зупинені.

Ухвалою суду від 29.07.2015р. відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу надати письмові заперечення проти позовних вимог в строки, передбачені статтею 183-2 КАС України.

Відповідач заперечень проти позовних вимог до суду не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у місті Києві відповідно статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553, на підставі постанови про проведення позапланової перевірки, винесеної слідчим СВ Управління МВС України на Південно - Західній залізниці лейтенантом Хончевим С.В., в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4201510000000119 від 03.02.2015р. проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних норм, державних стандартів і правил ТОВ «АВС-Білд» на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва «Будівництво малоповерхового багатоквартирного житлового будинку з господарськими приміщеннями та елементами благоустрою».

Під час проведення перевірки встановлено, що ТОВ «АВС-Білд» на вказаній земельній ділянці, яка передана у строкове платне користування зазначеній організації на підставі договору про право встановлення користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) №633 від 15.04.2015р., самовільно без документа, який би надавав право на виконання підготовчих робіт виконано роботи з підготовчого періоду до будівництва житлового будинку, а саме: огороджено будівельний майданчик, влаштована тимчасова споруда, що є порушенням ч. 1 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», за результатами якої 14.07.2015р. складено Акт.

На підставі встановленого порушення, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у місті Києві 14.07.2015р. винесено Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким у строк до 17.08.2015р. зобов'язано відповідача усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у встановленому законодавством порядку та складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

24 квітня 2015 року Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у місті Києві листом за № 10/26-53/2404/07 повідомив ТОВ «АВС-БІЛД», що надіслане повідомлення про початок виконання підготовних робіт із будівництва малоповерхового багатоквартирного житлового будинку з господарськими приміщеннями та елементами благоустрою на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва не може бути внесено до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів з огляду на наступне.

Питання надання та реєстрації дозвільних документів регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком виконання підготовчих робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466. Після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень. Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, готується замовником за формою згідно з додатком 1 та подається замовником до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта будівництва.

Підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Відповідно до п. 3.3.5 ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва» у випадку розроблення проекту виконання підготовчих робіт для здійснення їх до початку робіт із будівництва об'єкта необхідно отримати у встановленому порядку містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

Згідно із листом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) встановлено, що відповідно до даних електронної бази документообігу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), інформація щодо реєстрації замовнику містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво малоповерхового багатоквартирного житлового будинку з господарськими приміщеннями та елементами благоустрою на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва відсутня.

Отже, зазначена вище проектна документація розроблена без вихідних даних, а саме не отримані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва.

На лист ТОВ «АВС-БІЛД» від 29.04.2015 за № 1, Департамент надав відповідь 26.05.2015 за № 10/26-54/2605/05 з обґрунтуванням причин, які слугували підставою для відмови у внесені надісланого повідомлення про початок виконання підготовчих робіт із будівництва малоповерхового багатоквартирного житлового будинку з господарськими приміщеннями та елементами благоустрою на вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі м. Києва до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів.

В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що підготовчі роботи за адресою: м. Київ, вул. Гвардійській, 74 у Голосіївському районі не відповідають вимогам законодавства, зокрема виконуються самовільно без документа, який би надавав право на виконання підготовчих робіт, такі підготовчі робити мають бути зупинені, а тому для захисту порушених прав позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно п. 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, який забезпечує Державна архітектурно - будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою КМУ від 09.07.2014р. №294 Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Основними завданнями Держархбудінспекції України є участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; здійснення державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, проектних рішень, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунального господарства; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Пунктом 13 частини 6 вказаного Положення №294 передбачено, що Держархбудінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: проводити претензійно-позовну роботу, звертатися до суду з позовами щодо захисту своїх прав та законних інтересів.

В п. 10 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013, № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" зазначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи за участю Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів, у тому числі й ті, які виникають під час виконання повноважень:

у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (закони України від 16 листопада 1992 року N 2780-XII "Про основи містобудування", від 17 лютого 2011 року N 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", від 14 жовтня 1994 року N 208/94-ВР "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", від 20 травня 1999 року N 687-XIV "Про архітектурну діяльність", від 5 квітня 2007 року N 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частина восьма статті 4 Закону України від 25 грудня 2008 року N 800-VI "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", частина п'ята статті 11 Закону України від 5 листопада 2009 року N 1704-VI "Про будівельні норми");

у сфері ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (стаття 17 Закону України від 20 травня 1999 року N 687-XIV "Про архітектурну діяльність", Закон України від 1 червня 2000 року N 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності").

Частиною 7 Положення №294 передбачено, що Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Проведення архітектурно-будівельного контролю регулюється "Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553. (надалі Порядок №553).

У відповідності до ч. 5 ст. 26 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (надалі - Закон № 3038-VI), проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ст. 35 Закону № 3038-VI, після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень замовник здійснює на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт. Виконання підготовчих робіт, у тому числі з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, може здійснюватися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт. Виконання підготовчих робіт з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень без реєстрації зазначеної декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється. Зареєстрована декларація про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання підготовчих робіт здійснює орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня отримання декларації. За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт (направлення повідомлення до органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті) отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником інших документів дозвільного характеру для виконання підготовчих робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається. Форма декларації про початок виконання підготовчих робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про початок виконання підготовчих робіт замовникові для усунення виявлених недоліків, якщо у декларації не відображено інформації щодо замовника, назви чи адреси об'єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених частиною четвертою статті 34 цього Закону), або щодо осіб, відповідальних за проведення технічного нагляду, та осіб, які розробили проект виконання підготовчих робіт, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.

Згідно зі ст. 36 Закон № 3038-VI, право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Отже, виходячи з приписів вказаних вище правових норм вбачається, що для виконання підготовчих робіт суб'єкт містобудівної діяльності має дотримати одну з двох умов: або надіслати повідомлення, або зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт (у випадку винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень).

При цьому, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачена відмова у задоволенні повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, натомість, в силу приписів частини шостої статті 35 Закону № 3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про початок виконання підготовчих робіт замовникові для усунення виявлених недоліків, якщо у декларації не відображено інформації щодо замовника, назви чи адреси об'єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених частиною четвертою статті 34 цього Закону), або щодо осіб, відповідальних за проведення технічного нагляду, та осіб, які розробили проект виконання підготовчих робіт, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.

Рішення про реєстрацію або повернення декларації про початок виконання підготовчих робіт може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права реєстрації декларації), або оскаржено до суду.

У разі самостійного виявлення помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у надісланій декларації про початок виконання підготовчих робіт замовник має право протягом трьох робочих днів із дня надіслання такої декларації подати виправлені (достовірні) дані щодо інформації, яка потребує змін.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення суб'єкта владних повноважень з позовною заявою про вжиття заходів реагування стало те, що відповідач самовільно без документа, який би надавав право на виконання підготовчих робіт виконав роботи з підготовчого періоду до будівництва житлового будинку, а саме: огородження будівельного майданчика, влаштування тимчасової споруди, що є порушенням частини першої статті 35 Закону №3038-VI.

Вказані порушення зафіксовані в акті позивача від 14.07.2015р.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах документом, який надає право відповідачу проводити підготовчі роботи є повідомлення про початок виконання підготовчих робіт. Про наявність обов'язку у останнього подачі та реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт позивач ні в складених документах за результатами здійснення контрольних заходів, ні в адміністративному позові не вказує.

Під час розгляду справи встановлено та не заперечувалося позивачем, що відповідач такі повідомлення надсилав на адресу контролюючого органу у квітні та травні 2015 року, тобто до початку виконання підготовчих робіт, втім їх не було зареєстровано позивачем через відсутність містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Отже, ТОВ «АВС-Білд» було дотримано приписи ч. 1 ст. 35 Закону №3038-VI.

Також суд звертає увагу на ту обставину, що Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994р. №208/94-ВР передбачено відповідальність у вигляді штрафу за виконання підготовчих робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат (п. 1 ч. 2 ст. 2).

У відповідності до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Враховуючи те, що порушення вимог містобудівного законодавства, які викладені в акті від 14.07.2015р. свого підтвердження не знайшли, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позову та вжиття до ТОВ «АВС-Білд» заходів реагування.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Державній архітектурно - будівельній інспекції України відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко