ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
26 вересня 2011 року № 2а-6815/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання -Шаповалової К.В.,
представника позивача -ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
з позовомПублічного акціонерного товариства «Альфа-Банк»
доЛичаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції
третя особаОСОБА_2
прозобов'язання вчинити певні дії, -
12 травня 2011 року ПАТ «Альфа-Банк»звернулось до суду з позовом до Личаківського ВДВС Львівського міського управління юстиції, третя особа: ОСОБА_2 про зобов'язання звільнити з-під арешту майно, а саме: автомобіль DAEWOO MATIZ , 2008 року випуску, червоного кольору, державний номер -BC1037BI, № кузова XWB4A11BD8A, тип -легковий седан -В (свідоцтво про реєстрацію -ВСС061098, видане -Львів в-л екз. роботи ДАІ, 28.02.2008 року), що належить третій особі та перебуває у заставі позивача, обґрунтовуючи свої вимоги порушенням відповідачем прав позивача як заставодержателя.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі.
29 червня 2011 року на підставі ч.2 ст.26 КАС України та з дотриманням вимог ст.15-1 КАС України справа № 2а-6815/11/2670 прийнята до провадження суддею Добрівською Н.А. та призначена до судового розгляду. Явка уповноважених представників сторін визнана обов'язковою.
У зв'язку з неявкою в судове засідання 12 вересня 2011 року повноважного представника відповідача судом винесено ухвалу про відкладення розгляду справи на 26 вересня 2011 року. Явка уповноваженого представника відповідача визнана обов'язковою.
Вказаною ухвалою суду також витребувано у відповідача належним чином завірені копії документів, що містяться у виконавчому провадженні № 23327321 та оригінали вказаних документів для огляду в судовому засіданні. У разі неможливості забезпечення особистої участі повноважного представника суб'єкта владних повноважень відповідачу запропоновано надати вказані документи безпосередньо до канцелярії суду або направити поштою за адресою: 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1.
Обов'язок по забезпеченню явки в судове засідання повноважного представника відповідача та наданню доказів покладено на начальника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, якого попереджено про адміністративну відповідальність відповідно до статті 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення за вчинення дій, які свідчать про явну зневагу до суду, а також про кримінальну відповідальність за невиконання судового рішення згідно ст.382 КК України.
Копія вказаної ухвали отримана повноважним особою Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції 19.09.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення рекомендованого відправлення.
Станом на 26 вересня 2011 року витребувані ухвалою суду від 12 вересня 2011 року документи до суду не надані, явка повноважного представника Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції в судове засідання, призначене на 26.09.2011 року о 14-30 год. не забезпечена.
Водночас, ненадання відповідачем інформації та документів на виконання ували Окружного адміністративного суду м. Києва, спричиняє неможливість об'єктивного розгляду справи та зумовлює затягування строків розгляду справи.
У зв'язку з неможливістю розгляду справи без дослідження документів, визначених в ухвалі суду від 12 вересня 2011 року, Окружним адміністративного суду м. Києва 26 вересня 2011 року винесено ухвалу про витребування доказів у суб'єкта владних повноважень -Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції та оголошено у справі перерву.
Внаслідок грубого нехтування Личаківським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції вимог суду, викладених в ухвалі, суд змушений був вийти за межі строків розгляду справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України. Крім того, у зв'язку з систематичною неявкою представника відповідача в судові засідання, неподання ним письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог та витребовуваних доказів (належним чином завірених копій документів, що містяться у виконавчому провадженні № 23327321), суд позбавлений можливості розпочати розгляд справи по суті заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Зокрема, ст.382 Кримінального кодексу України передбачено, що за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню службовою особою караються штрафом від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Більше того, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Майстер проти України», «Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Личаківський відділ державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції внаслідок неподання витребуваних судом документів для подальшого розгляду справи та прийняття законного та обґрунтованого рішення, порушив вимоги ст. ст.49, 79 Кодексу адміністративного судочинства України. З метою усунення обставин, що призводять до порушень закону, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне звернути увагу посадових осіб Державної виконавчої служби України, Міністерства юстиції України Прокуратури Львівської області на вищевикладене.
Керуючись положеннями ст.159, ст.160, ст.166 КАС України, суд -
1. Винести окрему ухвалу щодо протиправного невиконання Личаківським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції та начальником вказаного відділу ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 вересня 2011 року.
2. Направити дану окрему ухвали до для відповідного реагування та проведення належної перевірки.
3. Зобов'язати Прокуратуру Львівської області, Міністерство юстиції України та Державну виконавчу службу України в п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання даної окремої ухвали повідомити Окружний адміністративний суд м. Києва про результати проведеної перевірки.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А. Добрівська