Справа № 2а/1570/3552/2011
08 червня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Парій І.І.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представників відповідачів - Земцева Л.М., Пурдіка В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, з урахуванням уточнень до адміністративного позову (а.с.79-83), про визнання дій житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси щодо зняття позивача з квартирного обліку неправомірними; зобов'язання військової частини НОМЕР_2 та житлової комісії військової частини НОМЕР_1 поновити позивача у черзі на поліпшення житлових умов за строками попередніх протоколів - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року; зобов'язання квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси прийняти облікову справу позивача на поліпшення житлових умов при військовій частині НОМЕР_1 та включити до усіх видів черг на поліпшення житлових умов військовослужбовців гарнізону - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року.
В судовому засіданні позивач підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові, уточненнях до адміністративного позову та письмових поясненнях по справі. (а.с.3-5, 79-83, 141-142)
Представники відповідачів -військової частини НОМЕР_1 (далі -в/ч НОМЕР_1 ) та житлової комісії військової частини НОМЕР_1 (далі -житлова комісія в/ч НОМЕР_1 ) заперечували проти позову, просили суд відмовити у його задоволенні повністю, з підстав, викладених у протоколі № 13 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 28.02.2012 року та письмових запереченнях квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси проти позову. (а.с.94-95, 115-117)
В судовому засіданні 02.02.2012 року представник відповідача -квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси (далі -КЕВ м. Одеси) позов не визнала, просила суд відмовити у його задоволенні повністю, з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову. (а.с.94-95)
В судове засідання 08.06.2012 року представник відповідача -КЕВ м. Одеси не прибула. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином. (а.с.157) Від представника зазначеного відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. (а.с.158) Усною ухвалою, занесеною у журнал судового засідання, суд відмовив у задоволенні даного клопотання. (а.с.162-165)
Виходячи з наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.
Заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач на військову службу поступив добровільно 05.08.1980 року. З 01.06.1993 року по 15.02.2005 року проходив військову службу у в/ч НОМЕР_3 ( АДРЕСА_1 ), правонаступником якої є в/ч НОМЕР_1 ; з 15.02.2005 року по 30.12.2005 року -у в/ч НОМЕР_4 (м. Винниця). (а.с.8-11)
Так зокрема, наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 30.03.2005 року № 59 (а.с.120) полковника ОСОБА_1 , начальника інспекції, призначеного наказом Головнокомандувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 15.02.2005 року № 47 на посаду начальника відділення контролю за фінансово-господарською діяльністю (по повітряному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), ВОС -3101012, військової частини НОМЕР_5 У, м. Вінниця, на підставі рапорту про прийом справ та посади від 30.03.2005 року:
- з 30 березня 2005 року виключено із списків особового складу частини, всіх видів забезпечення;
- військові перевізні документи на проїзд військовослужбовця видано від станції Одеса до станції Вінниця;
- визначено, що за період служби у військовій частині НОМЕР_3 гідний отримання одноразової грошової винагороди, передбаченої наказом Міністра оборони № 75 від 05.03.2001 року за січень-лютий 2005 року у повному розмірі, тощо.
В судовому засіданні позивач підтвердив, що у зв'язку із призначенням його наказом Головнокомандувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 15.02.2005 року № 47 на посаду начальника відділення контролю за фінансово-господарською діяльністю (по повітряному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), ВОС -3101012, військової частини НОМЕР_5 У, м. Вінниця, ним отримано підйомну допомогу.
Наказом Міністра оборони України по особовому складу від 22 грудня 2005 року № 822 (а.с.12), відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, звільнено з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт «б»(за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу, полковника ОСОБА_1 , начальника відділення контролю за фінансово-господарською діяльністю (по повітряному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») контрольно-ревізійного управління командування.
Наказом командира військової частини НОМЕР_6 від 28.12.2005 року № 241 (по стройовій частині) (а.с.13) полковника ОСОБА_1 , начальника відділення контролю за фінансово-господарською діяльністю (по повітряному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») контрольно-ревізійного управління командування Повітряних Сил Збройних Сил України, звільненого наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 22 грудня 2005 року № 822 з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт «б»(за станом здоров'я) «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України'з правом носіння військової форми одягу, з 30 грудня 2005 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Малиновського РВК м. Одеси.
Відповідно до витягу з протоколу № 2 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_3 від 23 грудня 2004 року (а.с.27, 110-112), члени житлової комісії, розглянувши рапорт полковника ОСОБА_1 (а.с.26) про зарахування його на поліпшення житлових умов та квартирний облік з дати подання рапорту зі складом сім'ї 1 особа, на підставі рішення місцевого суду Малиновського району м. Одеси від 4 листопада 2004 року № 2 100022/04, постановили: полковника ОСОБА_1 зарахувати на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов з 20 грудня 2004 року, склад сім'ї 1 особа (підстава -рішення суду від 04.11.2004 року № 2-100022/04).
Довідка (витяг з домової книги про склад сім'ї та прописку), видана позивачу про те, що він з 19.01.2005 року постійно проживає та прописаний за адресою: АДРЕСА_2 , у складі 1 особа, датована 19.01.2005 року. (а.с.19)
Відповідно до витягу з протоколу № 8 засідання житлової комісії в/ч А 0800 від 2 лютого 2006 року (а.с.30, 107-109), члени житлової комісії, розглянувши рапорт полковника ОСОБА_1 (а.с.28) про зарахування його до пільгової першочергової черги з пільгою за вислугою років понад 25 років, ветерана військової служби та у позачергову чергу, як звільненого з Лав Збройних Сил України за скороченням, на підставі наказу МОУ від 22 грудня 2005 року № 822, постановили: полковника ОСОБА_1 до першочергової черги зарахувати з 28.12.2005 року (пільга -вислуга років понад 25 років, ветеран військової служби) та до позачергової черги з 28.12.2005 року (пільга -звільнення з Лав Збройних Сил України за скороченням).
02.04.2009 року начальником КЕВ м. Одеси на звернення від 17.03.2009 року (а.с.41) позивача повідомлено, що згідно з вимогами п. 1.9 «Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 року № 577 «… Усі питання, пов'язані із наданням та забезпеченням житловою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або у судовому порядку…», тому для вирішення усіх питань пов'язаних з зарахуванням на квартирний облік, позивачу необхідно звертатись безпосередньо до житлової комісії в/ч НОМЕР_1 . Далі у зазначеному листі вказано, що позивач був забезпечений житлом для постійного проживання від МО України у Одеському гарнізоні за адресою: АДРЕСА_3 (2 кімнати 28,72 кв.м), і згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей (із змінами та доповненнями) використав право єдиноразового забезпечення постійним житлом. (а.с.42)
Відповідно до витягу з протоколу № 13 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 28.02.2012 року (а.с.115-117), члени житлової комісії постановили, зокрема:
- протокол № 2 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_3 від 23 грудня 2004 року, стосовно зарахування на квартирний облік полковника ОСОБА_1 -відмінити;
- протокол № 8 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_3 від 2 лютого 2006 року, стосовно зарахування в пільгові черги полковника ОСОБА_1 -відмінити;
- полковника запасу ОСОБА_1 відповідно до п. 2, п. 5 ст. 40 Житлового кодексу України зняти з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов при в/ч НОМЕР_1 .
Згідно змісту даного протоколу, вищенаведені рішення прийняті житловою комісією в/ч НОМЕР_1 з наступних підстав, зокрема:
- у відповідності до п. 12 Наказу МОУ від 03.02.1995 року № 20 «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України'при прийнятті на квартирний облік військовослужбовець повинен надати рапорт про прийняття на квартирний облік; довідку з місця проживання про склад сім'ї та прописку.
Полковник запасу ОСОБА_1 під час проходження служби в Одеському гарнізоні отримав квартиру від Міністерства оборони України (протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_3 від 03.01.2002 року № 29) за адресою: АДРЕСА_4 на склад сім'ї три особи із зняттям з квартирного обліку. Після розлучення звернувся рапортом у грудні 2004 року до житлової комісії А 3842 про зарахування на квартирний облік при цьому на момент подачі рапорту він не був зареєстрований у м. Одесі;
- у відповідності до п.п. 15, 18 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та надання їм житлових приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів УРСР та Укрсовпрофа від 11 грудня 1984 року, згідно з якими на квартирний облік приймаються громадяни, котрі потребують поліпшення житлових умов, які постійно проживають, а також прописані в цьому населеному пункті.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що він отримав підйомну допомогу (яка виплачується тільки при переміщенні до нового місця служби в інший населений пункт) в зв'язку з переводом до нового місця служби в м. Вінниця;
- у відповідності до ст. 40 п. 5 Житлового кодексу України громадяни, які перебувають на квартирному обліку осіб потребуючих поліпшення житлових умов, знімаються з цього обліку у разі неправомірних дій посадових осіб при вирішенні питання о прийнятті на облік.
В зв'язку з виявленими обставинами, які суперечать вимогам чинного житлового законодавства України стосовно зарахування на квартирний облік полковника ОСОБА_1 при військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_3 ), а саме: враховуючи його виїзд на постійне місце проживання в інший населений пункт, надання не відповідаючих дійсності відомостей, які явились підставою для зарахування на квартирний облік та неправомірних дій посадових осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік.
Не погоджуючись з вищенаведеними діями відповідачів, позивач оскаржив їх у судовому порядку.
В судовому засіданні також встановлено, що відповідно до протоколу № 29 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_3 від 03.01.2002 року, члени житлової комісії вирішили, зокрема, розподілити квартири серед безквартирних військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку, членів ініціативних груп, які знайшли інвесторів для фінансування будівництва житла та які отримали відповідні гарантійні рішенням офіцерських зборів та житлової комісії, відповідно до п. 18 наказу МО України № 20-95 року: 2-кімнатну квартиру АДРЕСА_5 підполковнику ОСОБА_1 , 3 особи. (а.с.102-106)
Позивач в судовому засіданні не заперечував, що розподілена квартира ним фактично отримана, за адресою: АДРЕСА_3 .
На доведення обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема: рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 4 листопада 2004 року по справі № 2-10022/04 (а.с.32); Свідоцтва про розірвання шлюбу між позивачем та ОСОБА_2 (а.с.31); наказу начальника штабу -першого заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 22.03.2006 року № 61 «Про перепідпорядкування та постановку на всі види забезпечення підрозділів контрольно-ревізійного управління командування Повітряних Сил Збройних Сил України»(а.с.33) тощо.
Так, рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 4 листопада 2004 року по справі № 2-10022/04 позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщення -задоволено: визнано ОСОБА_1 таким, що втратив право користування жилим приміщенням, розташованим за адресою: АДРЕСА_3 , внаслідок відсутності понад встановлених строків. Рішення набрало законної сили 6 грудня 2004 року.
Наказом начальника штабу -першого заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 22.03.2006 року № 61 місцем базування відділень контролю (за фінансово-господарською діяльністю) та контролю за технічним забезпеченням (по повітряному командуванню «Південь») контрольно-ревізійного управління командування Повітряних Сил Збройних Сил України, що були створені за приміткою № 125 до штату № 2/207, визначено м. Одеса.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (у редакції, чинній на час виникнення відповідних відносин): Житловим кодексом Української РСР від 30 червня 1983 року № 5464-Х (далі -ЖК УРСР), Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ (далі -ЗУ № 2011-ХІІ), Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 3 лютого 1995 року № 20, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1995 року за № 43/579 (далі -Положення), Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 (далі -Правила), Інструкцією про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженою наказом Міністра оборони України від 22 жовтня 2001 року № 370, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2001 року за № 940/6131 (далі -Інструкція).
Відповідно до ст. 31 ЖК УРСР, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Частиною 1 статті 36 ЖК УРСР передбачено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Згідно з ст. 38 ЖК УРСР порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Відповідно до абз. 1, 4 п. 1 ст. 12 ЗУ № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час взяття позивача на квартирний облік) держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання. Такі жилі приміщення надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби.
Відповідно до абз. 1, 4 п. 1 ст. 12 ЗУ № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час розгляду і вирішення справи) держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Пунктом 15 Правил встановлено, що на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті.
Відповідно до п. 18 Правил до заяви про взяття на квартирний облік додаються:
- довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку (додаток № 2 до Правил), видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку);
- довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої Ради).
Пунктом 11 Положення передбачено, що військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини.
В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік - підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства.
Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Військовослужбовці Збройних Сил України, які перебувають на квартирному обліку, при переміщенні по службі на вищу, рівнозначну посаду, а також з вищих посад на нижчі за підставами, передбаченими підпунктами "а", "б" та "д" пункту 36 Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу та підпунктами "а" та "б" пункту 27 Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщиками та мічманами (затверджені Указом Президента України від 13 травня 1993 року N 174/93), пов'язаному з переїздом до іншого гарнізону, приймаються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень.
Пунктом 12 Положення передбачено, що на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи:
- рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік;
- довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку;
- довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад).
Інші документи при потребі житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.
Військовослужбовці, які приймаються на квартирний облік на пільгових засадах або користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у рапорті з доданням до нього відповідних документів.
Відповідно до ст. 40 ЖК УРСР та п. 26 Правил, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
Відповідно до п. 13 Положення, військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті:
- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення;
- при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт;
- при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження;
- при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
Відповідно до п. 27 Правил, громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Пунктом 1 Інструкції передбачено, що особам офіцерського складу (далі - офіцери), прапорщикам (мічманам) та військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці, які проходять службу за контрактом), що переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади або зміною постійної дислокації військової частини (підрозділу) до місця постійної дислокації військової частини або підрозділу* зі зміною місця проживання, виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:
- дослідженими судом доказами відповідачами доведено:
- обставини, зазначені у листі КЕВ м. Одеси від 02.04.2009 року та у протоколі № 13 засідання житлової комісії в/ч А 0800 від 28.02.2012 року;
- обґрунтованість та нормативна правомірність застосування цих обставин у якості підстав для зняття позивача з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов при в/ч НОМЕР_1 та відповідно
- відсутність підстав для: поновлення в/ч A 0800 та житловою комісією в/ч А 0800 позивача у черзі на поліпшення житлових умов за строками попередніх протоколів - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року; прийняття КЕВ м. Одеси облікової справи позивача на поліпшення житлових умов при в/ч НОМЕР_1 та включення до усіх видів черг на поліпшення житлових умов військовослужбовців гарнізону - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року;
при цьому:
- суд не бере до уваги посилання позивача на наказ начальника штабу -першого заступника командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 22.03.2006 року № 61, як на доказ не зняття позивача з квартирного обліку при в/ч НОМЕР_1 , фактичного не переміщення позивача до нового місця служби в інший населений пункт -м. Вінниця тощо, оскільки зазначений наказ винесено після звільнення позивача з Лав Збройних Сил України (22.12.2005 року), він не має зворотної дії в часі, тому його дія не розповсюджується на спірні правовідносини.
Також, посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 13 червня 2002 року № 11-рп/2002 по справі № 1-23/2002 (а.с.144), зокрема на те, що законодавство України про порядок забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України не вимагає перебування їх на квартирному обліку за місцем проживання, -не виключає нормативно визначеної вимоги надання та врахування при вирішенні питання про взяття/прийняття на квартирний облік довідки з місця проживання про склад сім'ї та прописку;
відповідно:
- підстав, в тому числі законодавчих, для визнання дій житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , КЕВ м. Одеси щодо зняття позивача з квартирного обліку неправомірними та відповідно для зобов'язання в/ч A 0800 та житлової комісії в/ч НОМЕР_1 поновити позивача у черзі на поліпшення житлових умов за строками попередніх протоколів - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року; зобов'язання КЕВ м. Одеси прийняти облікову справу позивача на поліпшення житлових умов при в/ч НОМЕР_1 та включити до усіх видів черг на поліпшення житлових умов військовослужбовців гарнізону - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року -немає.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 33, 35, 71, 86, 94, 128, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси про визнання дій житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси щодо зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку неправомірними; зобов'язання військової частини НОМЕР_2 та житлової комісії військової частини НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 у черзі на поліпшення житлових умов за строками попередніх протоколів - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черзі з 28 грудня 2005 року та позачерговій черзі з 28 грудня 2005 року; зобов'язання квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси прийняти облікову справу ОСОБА_1 на поліпшення житлових умов при військовій частині НОМЕР_1 та включити до усіх видів черг на поліпшення житлових умов військовослужбовців гарнізону - у загальній черзі з 20 грудня 2004 року, у першочерговій черз
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
В повному обсязі постанову складено 13 червня 2012 року.
Суддя М.Г. Цховребова
13 червня 2012 року
.