Справа № 1570/1361/2012
24 квітня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Парій І.І.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті ОСОБА_2 адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Ренійський морський торговельній порт»до державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
Державне підприємство «Ренійський морський торговельній порт»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області про скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 01.02.2012 року № НОМЕР_1.
В судовому засіданні представник позивача підтримала адміністративний позов, просила суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові. (а.с.2-3)
Представник відповідача заперечував проти позову, просив суд відмовити у його задоволенні в повному обсязі, з підстав, викладених у запереченнях проти адміністративного позову. (а.с.29-30)
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 19.12.1991 року Державне підприємство «Ренійський морський торговельний порт»(далі -позивач / ДП РМТП) зареєстроване Ренійською районною державною адміністрацією Одеської області, як юридична особа, ідентифікаційний код: 01125809, місцезнаходження: 68800, Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188. (а.с.25, 26, 37-39)
19.11.1991 року позивач узятий на облік в органах державної податкової служби за № 1 та перебуває на обліку у державній податковій інспекції у Ренійському районі Одеської області Державної податкової служби (далі -відповідач / ДПІ у Ренійському районі). (а.с.27)
17.01.2012 року, на підставі п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»зі змінами та доповненнями, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, службовою особою ДПІ у Ренійському районі у приміщенні ДПІ у Ренійському районі проведено камеральну перевірку за звітний податковий період з 01.12.2011 року по 21.12.2011 року своєчасності сплати податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 21.11.2011 року по акту документальної перевірки платника податку на прибуток -ДП РМТП.
За результатами проведеної перевірки 17.01.2012 року складений акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 7/15-01125809. (а.с.7)
Відповідно до висновків перевірки, викладених у зазначеному акті, платник порушує терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI:
Визначене грошове зобов'язання з податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення при проведенні документальної перевірки, не сплачене у строкГраничний термін сплатиДата сплатиКількість днів затримки сплатиСума сплаченого податкового боргу
12345
124410,501.12.201121.12.201120124410,5
Далі в акті перевірки зазначено: «Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податку на прибуток передбачена ст. 126 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI та складає 10 % від податкового зобов'язання, не сплаченого у законодавчо встановлений термін. ШС = 124410,5 х 10 % = 12441,05 грн.».
До даного акту перевірки доданий розрахунок штрафних санкцій. (а.с.8)
З обов'язками, правами, відповідальністю суб'єктів господарювання, порядком надання заперечень (зауважень) та оскарження рішень і дій посадових осіб органів державної податкової служби ознайомлені, один примірник акта з додатками на 1 аркуші отримали керівник ДП РМТП ОСОБА_3 та головний бухгалтер ДП РМТП ОСОБА_4 (а.с.7зв.)
Податковим повідомленням-рішенням відповідача від 1 лютого 2012 року № НОМЕР_1 (а.с.10) позивача повідомлено, що відповідно до акта перевірки № 7/15-01125809 від 17.01.2012 року встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, визначеного п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 20 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 124410,5 грн., та позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 12441,05 грн. за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано позивачем 07.02.2012 року. (а.с.10)
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням відповідача від 1 лютого 2012 року № НОМЕР_1, позивач оскаржив його у судовому порядку.
В судовому засіданні встановлено, що податковим повідомленням-рішенням відповідача від 21 листопада 2011 року № НОМЕР_2 (а.с.9) позивача повідомлено, що згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 390/2301/1125809 від 14.11.2011 встановлено порушення пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 року № 334/94-ВР із змінами та доповненнями, ст. 36, п. 37.1 ст. 37, абз. б ст. 138.10.6, п. 150.1 ст. 150, розд. 3, абз. 2 п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI з доповненнями та змінами, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання позивачу за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у розмірі 141523 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення отримане позивачем, як зазначено представниками сторін в судовому засіданні, 21.11.2011 року у приміщенні ДПІ у Ренійському районі та не оскаржено позивачем.
Листом позивача від 28.11.2011 року за вих. № 56/282, який отримано відповідачем 28.11.2011 року, керівництво Ренійського порту звернулось до відповідача з проханням зарахувати грошове зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення за № НОМЕР_2 від 21 листопада 2011 року у сумі 141523 грн. за рахунок надмірно сплачених дивідендів. (а.с.11)
Відповідно до актів від 31.12.2011 року (а.с.12, 13), службовою особою ДПІ у Ренійському районі та бухгалтером підприємства -позивача проведено звірення розрахунків платника з бюджетом:
- за період з 01.01.2011 року по 01.12.2011 року за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (21010100), сальдо на 01.12.2011 року: 153880,00 грн.;
- за період з 01.01.2011 року по 30.11.2011 року за платежем: податок на прибуток підприємств і організацій (11020100), сальдо на 30.11.2011 року: 17112,50 грн.
Переплата позивача по податку на прибуток підприємств і організацій в сумі 17112,50 грн. зарахована відповідачем в рахунок сплати грошового зобов'язання позивача згідно податкового повідомлення-рішення за № НОМЕР_2 від 21 листопада 2011 року з цього платежу без заяви позивача.
Згідно з висновком ДПІ у Ренійському районі № 847 від 21 грудня 2011 року (а.с.31) щодо заяви або результатів розрахунку за загальним річним оподаткованим доходом позивача про повернення з бюджету частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучені до бюджету на суму 141523,00 грн., за даними особового рахунку у платника податків станом на 21 грудня 2011 року обліковується помилково та/або надміру сплачена частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучені до бюджету у сумі 141523,00 грн., що утворився з 17 листопада 2009 року.
Зазначений висновок отримано Управлінням ДКСУ у Ренійському районі Одеської області 21.12.2011 року. (а.с.31)
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі -ПК України), Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (далі -ЗУ № 509-ХІІ), Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 року № 181), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288 (далі -Порядок).
Відповідпо до п.п. 3, 10 ст. 10 ЗУ № 509-ХІІ, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема:
- контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
- передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції.
Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 75.1 статі 75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 43.3 статті 43 ПК України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно з п. 9 гл. 1 Порядку, операції з повернення платежів з бюджетів здійснюються органами Державного казначейства України з рахунків, на які в поточному бюджетному періоді відповідно до законодавства зараховується вид надходжень, що повертається.
Органи Державного казначейства України здійснюють процедури по забезпеченню виконання документів, зазначених у пунктах 5 та 6 цієї глави, в такому порядку:
- за наявності поточних надходжень на відповідних бюджетних рахунках орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
- у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках для здійснення повернення відповідний орган Державного казначейства України не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) направляє звернення для підкріплення коштами цих рахунків;
- за платежами, що належать державному бюджету, - до Державного казначейства України;
- за платежами, що належать місцевим бюджетам, - до відповідних місцевих фінансових органів;
- за частиною платежу, що перерахована до відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування, - до відповідного територіального органу цього фонду.
Статтею 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:
- наданими відповідачем доказами доведено обставини, на підставі встановлення яких здійснено висновки про допущені позивачем порушення п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України; перевірку цих обставин здійснено у межах повноважень та у спосіб, що передбачені відповідним законодавством України.
Обґрунтування позивачем незаконності оскарженого рішення відповідача зверненням позивача від 28.11.2011 року до відповідача з проханням зарахувати грошове зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення за № НОМЕР_2 від 21 листопада 2011 року у сумі 141523 грн. за рахунок надмірно сплачених дивідендів, -не спростовує правомірності висновків відповідача про допущені позивачем порушення, виходячи з того, що зазначене звернення позивача розглянуто відповідачем у порядку та у строки, визначені п. 43.5 ст. 43 ПК України.
ОСОБА_2 того, підстав для застосування положень п. 87.1 ст. 87 ПК України, в частині здійснення сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу за рахунок надміру сплачених сум такого платежу без заяви платника в сумі 124410,5 -у відповідача не було, т.я. станом на момент виникнення спірних правовідносин у позивача була наявна переплата з іншого платежу, ніж заявлено відповідачем до сплати;
відповідно
- податкове повідомлення-рішення від 1 лютого 2012 року № НОМЕР_1 -прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та з дотриманням інших вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, тому, підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 86, 94, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Державного підприємства «Ренійський морський торговельній порт» до державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області від 1 лютого 2012 року № НОМЕР_1 - залишити без задоволення повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
В повному обсязі постанову складено 28 квітня 2012 року
Суддя М.Г. Цховребова
Суддя
.