Справа № 815/4813/15
25 вересня 2015 року м. Одеса
16 год. 45 хв.
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «ІМЕКСБАНК» та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) до переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у АТ «ІМЕКСБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника до Загального реєстру вкладників АТ «ІМЕСКБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, -
До Одеського окружного адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «ІМЕКСБАНК» та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) до переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у АТ «ІМЕКСБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника до Загального реєстру вкладників АТ «ІМЕСКБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 протиправно не включив позивача до переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а в свою чергу Фонд гарантування вкладів фізичних осіб протиправно не включив ОСОБА_1 як вкладника до Загального реєстру вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають на право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки вказані дії вчинені без дотримання вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та порушують право позивача на отримання гарантованої суми вкладу (аркуші справи 4-5, 43-44).
Через канцелярію суду за вхід. № 22429/15 від 10.09.2015 року представником відповідача уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації в АТ «ІМЕКСБАНК» надано письмові заперечення проти позову, у яких відповідач позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та просив відмовити у задоволенні позову мотивуючи тим, що на підставі постанови Правління Національного банку України № 50 від 26.01.2015 року, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 16 від 26.01.2015 року з 27.01.2015 року у ПАТ «ІМЕКСБАНК» запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «ІМЕКСБАНК». На виконання приписів ч. 2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «ІМЕКСБАНК» була створена комісія та призначено проведення перевірки укладених Банком протягом року з дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточного/карткових рахунків), а також обставин зарахування грошових коштів на вказані рахунки. В ході проведення перевірки, було виявлено ряд операцій щодо касових операцій без фактичного внесення/отримання фізичними особами готівкових коштів. Зазначені операції мали нетиповий характер і результатом таких операцій стало збільшення суми гарантованого відшкодування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Однією з таких операцій були правочини здійснені з коштами ТОВ «Склосфера», а саме - за період з 25.12.2014 року по 26.12.2014 року з поточного рахунку товариства № 26005105673001 у відділенні № 329 у АТ «ІМЕКСБАНК» у м. Харкові нібито було знято 284 000 грн. 00 коп., які одразу ж зарахувались на рахунки пов'язаних з ним третіх осіб в тому ж відділенні банку з призначенням платежу «фін.позика». Так, фактично коштами ТОВ «Склосфера» було поповнено рахунки. Серед яких в тому числі рахунок позивача - ОСОБА_1 на суму 145 000 грн. 00 коп. (25.12.2014 року). Наявний на відповідні дати грудня 2014 року залишок коштів у касі відділення банку № 329 в м. Харкові не дозволяв здійснити операцію щодо видачі вищевказаних готівкових коштів, а тому комісія банку прийшла до висновку щодо штучності та фіктивності створення правових підстав для отримання позивачем сум гарантованого відшкодування з коштів Фонду. Фактично з листопада 2014 року філії та відділення АТ «ІМЕКСБАНК» не здійснювали видачу/перерахування коштів з рахунків клієнтів. З огляду на вказане, відповідач стверджує, що видача/виплата або перерахування «реальних» грошових коштів в дійсності не проводилась, натомість на підставі поданих Банку платіжних документів відбувалось виключно коригування структури банківського балансу через зміну обліку грошових зобов'язань, що в свою чергу призвело для штучного створення правових підстав для виникнення в Фонду обов'язку здійснити виплату суми гарантованого відшкодування по таким операціям (аркуші справи 16-21).
В судове засідання сторони або їх представник не прибули, належним чином та своєчасно повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи (аркуші справи 13-15).
Через канцелярію суду за вхід. № 23549/15 від 22.09.2015 року представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (аркуш справи 42).
Відповідачі про причини неприбуття суду не повідомили, заяв про розгляд справи за їх відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не надали.
Письмові заперечення від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до суду не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі вищезазначеного, у відповідності ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням наданого представником позивача клопотання, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
На підставі ч. 1 ст. 41 та ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без здійснення фіксування судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, а також докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.12.2014 року між Публічним акціонерним товариством «ІМЕКСБАНК» (Банк) та ОСОБА_1 (Клієнт) укладено договір № НОМЕР_2 банківського рахунку у національній валюті, за яким Банк відкрив Клієнту поточний рахунок № 26203913027016 // 26200110329101 відповідно до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року № 492 та зобов'язувався приймати і зараховувати на відкритий рахунок, грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком (аркуші справи 6-7).
Згідно наданої позивачем квитанції № 41731 ПАТ «ІМЕКСБАНК» від 25.12.2014 року про здійснення касової операцій, ОСОБА_1 було винесено готівку у сумі 145 000 грн. 00 коп. на рахунок 26203913027016 (дебет 10026110329001 / кредит 26200110329101) (аркуш справи 9).
12.01.2015 року Публічним акціонерним товариством «ІМЕКСБАНК» укладено з ОСОБА_1 (вкладник) договір № НОМЕР_3 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 року, за яким сума вкладу становила 145 000 грн. 00 коп., процентна ставка 17% річних, вкладний рахунок № 26309913027017 / 26303110329202, поточний рахунок 26203913027016 / 26200110329101, строком на 95 днів з можливістю поповнення рахунку протягом усього строку, дата повернення вкладу - 17 квітня 2015 року, із щомісячною сплатою відсотків (аркуш справи 8).
Згідно виписки по рахунку, наданої відділенням АТ «ІМЕКСБАНК» у м. Харкові, саму готівки у розмірі 145 000 грн. 00 коп. була переведена з іншого рахунку позивача на депозитний рахунок (аркуш справи 10).
Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 року № 16/БТ «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» до категорії проблемних» вказану банківську установу було віднесено до проблемних (аркуші справи 22-24).
На підставі Постанови Правління Національного банку України від 26.01.2015 року № 50 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 16 від 26.01.2015 року «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «ІМЕКСБАНК», згідно з яким, з 27.01.2015 року розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК» з ринку шляхом запровадження у ньому тимчасової адміністрації; запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 27.01.2015 року по 26.04.2015 року включно; призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві «ІМЕКСБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_2 (аркуш справи 28-29).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.04.2015 року № 84, на підставі ст. 34 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» було продовжено здійснення тимчасової адміністрації у ОСОБА_3 «ІМЕКСБАНК» по 26.05.2015 року (включно) та продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду по 26.05.2015 року (включно) (аркуш справи 30).
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 12 та ч. 4 ст. 44 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», згідно з планом врегулювання Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (протокол засідання виконавчої дирекції від 26.03.2015 року № 075/15) на підставі постанови правління національного банку України № 330 від 21.05.2015 року «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ІМЕКСБАНК», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення « 105 від 27.05.2015 року «Про початок процедури ліквідації АТ «ІМЕКСБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію (аркуші справи 36-37).
Згідно вказаного рішення було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «ІМЕКСБАНК» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання з 27.05.2015 року; призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «ІМЕКСБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банку відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Ю,п, строком на 1 рік з 27.05.2015 року по 26.05.2016 року включно.
Як зазначив позивач у своєму позові, на офіційному сайті ФГВФО опубліковано оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення від 27.05.2015 року № 105 «Про початок процедури ліквідації АТ «ІМЕКСБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банка», Фонд з 04.06.2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Згідно оголошення на сайті ФГВФО від 15.07.2015 року, відшкодування коштів вкладникам АТ «ІМЕКСБАНК», які не звернулись до банку-агента Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в період з 04.06.2015 року по 15.07.2015 року, здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень до Фонду.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначено Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до ч. 1 ст. 3 якого Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 та ч. 3 ст. 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
За правилами частин 1-3 статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Згідно з ч. 5 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України», а також на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частиною 6 статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду визначено Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14 (надалі - Положення № 14).
Згідно з пунктами 3-5 розділу ІІІ зазначеного Положення № 14, Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Відповідно до п. 4 розділу ІІІ Положення № 14, перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку № 14 залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 року, протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV вищезазначеного Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених приписів чинного законодавства вбачається, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «ІМЕКСБАНК» та до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» щодо включення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Проте, уповноваженою особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «ІМЕКСБАНК» та до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» не включено ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, в свою чергу Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не включив ОСОБА_1 як вкладника до Загального реєстру вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
На думку позивача, така бездіяльність відповідачів є незаконною та протиправною, оскільки суперчить вимогам закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та порушує право позивача на отримання гарантованої суми вкладу.
При цьому, відповідачем у своїх запереченнях проти позову зазначено, що грошові кошти, перераховані на депозитний (вкладний) рахунок позивача, за яким на даний час ОСОБА_1 заявляє вимогу про включення його до списку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК» для отримання гарантованої суми відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб були отримані ним шляхом здійснення фіктивного правочину ТОВ «Склосфера», а саме - зарахування вказаним підприємством своїх коштів у сумі 145 000 грн. 00 коп. на рахунок позивача, з якого в подальшому ці кошти були перераховані на його вкладний (депозитний) рахунок. Штучність та фіктивність такого правочину підтверджує той факт, що ТОВ «Склосфера» шляхом «переводу» на рахунки третіх осіб, в тому числі позивача, фактично «розбило» свій поточний рахунок і всі кошти намагається отримати за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а фактично від держави. При цьому, держава не гарантує повернення коштів клієнтам банку, які є юридичними особами та фізичними особами - підприємцями. Таким чином, на думку відповідача, вказані вище правочини мають ознаки нікчемності та підпадають під критерії нікчемності, наведені у п. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Суд з такими доводами відповідача не погоджується виходячи з наступного.
Порядок відшкодування Фондом вкладів фізичних осіб врегульований нормами «Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14.
Так, в пункті 4 розділу II Положення визначено, що банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити: нарахування відсотків та перерахування з рахунків з обліку нарахованих витрат податку з оподаткованого доходу; відображення операцій з використанням платіжних карток, а також усіх видаткових операцій, що відбулися після початку процедури виведення Фондом банку з ринку; консолідацію інформації про вкладників на рівні головного банку; звірку сум залишків за вкладами і нарахованими відсотками, зменшеними на суму податку, між базою даних та балансовими рахунками, на яких обліковуються вклади фізичних осіб і нараховані за ними відсотки. Результати звірки оформлюються у вигляді Акта звірки бази даних та балансових рахунків за формою, визначеною Правилами формування та ведення баз даних про вкладників, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.07.2012 року № 3, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.08.2012 року №1430/21742.
Аналізуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що протягом дії тимчасової адміністрації в ПАТ «ІМЕКСБАНК» уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію проводить інвентаризацію банківських активів і зобов'язань, консолідацію (зведення) баз даних про вкладників на рівні головного банку; звірку між базою даних та балансовими рахунками сум залишків за вкладами і відсотками; аналіз стану бази даних та порівняння інформації, що зазначена у базі даних, на повну відповідність даним з копій документів вкладників із справ з оформлення рахунків, складає перелік вкладників для виплати під час дії тимчасової адміністрації в межах 200 тисяч гривень та визначає розрахункові суми для виплати, у тому числі у розрізі кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів.
З огляду на вищезазначене, уповноважені особи зобов'язанні докласти усіх зусиль для того, щоб обробити значні обсяги інформації та в найкоротші терміни сформувати списки вкладників, відповідно до яких проводитимуться виплати.
Враховуючи, що ОСОБА_1, є вкладником ПАТ «ІМЕКСБАНК» в розумінні положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а тому повинен був бути включений до переліку вкладників.
При цьому, згідно наданої представником позивача через канцелярію суду за вхід. № 23689/15 від 23.09.2015 року відповіді за підписом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 № 6001 від 22.09.2015 року на запит від 15.09.2015 року щодо наявності ОСОБА_1 як вкладника АТ «ІМЕКСБАНК» у реєстрі вкладників було повідомлено, що ОСОБА_1 був включений до бази даних вкладників АТ «ІМЕКСБАНК» разом з тим, відповідно до п. 6 розділу ІІ Положення «Про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2014 року № 14, листом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ «ІМЕКСБАНК» вих. № 4401 від 09.04.2015 року до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб були надані зміни до бази даних вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», в частині тимчасового виключення з розрахунку загальної гарантованої суми по залишкам коштів за операціями вкладників, які мали ознаки «дріблення». Станом на 21.09.2015 року у Загальному реєстрі вкладників АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) як вкладник, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не числиться (аркуш справи 47).
На думку суду, таке виключення позивача із бази даних вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», що в свою чергу призвело до його не включення до переліку вкладників та до Загального переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є таким, що суперечить приписам чинного законодавства та порушує права позивача на отримання позивачем гарантованої суми вкладу, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач є вкладником ПАТ «ІМЕКСБАНК», грошові кошти у сумі 145 000 грн. 00 коп. були внесені на вкладний рахунок, що підтверджується квитанцією банку до введення тимчасової адміністрації у ПАТ «ІМЕКСБАНК».
Крім того, як свідчать матеріали справи, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 звернувся до ГУ контр розвідувального захисту економіки держави СБУ із повідомленням № 4428 від 10.04.2015 року про вчинення правопорушення на підставі якого просив внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування, в тому числі щодо позивача (аркуші справи 36-38).
При цьому, доказів щодо повідомлення позивачу про підозру у вчиненні правопорушення до суду не надано, так як і не надано доказів щодо наявності у відповідача підстав встановлювати нікчемність на підставі положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», з урахуванням чого, судом встановлено, що договір, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ «ІМЕКСБАНК», критеріям правочину, передбаченим ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» - не відповідає. Своє право на звернення до суду з відповідним позовом про визнання правочину нікчемним, на підставі норм цивільного законодавства, відповідач не використав, рішення суду про розірвання договору чи визнання його недійсним до суду пред'явлено не було.
Крім того, позиція уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» стосовно наявності ознак «дріблення» по операціям вкладника - ОСОБА_1 на думку суду не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки як вбачається з наданої відповідачем інформації, вказаних висновків відповідач дійшов на підставі того, що залишки за рахунками відкритими на ім'я ОСОБА_1 складають: № 26203913027012 - 742 грн. 20 коп., № 26309913027017 - 145 000 грн. 00 коп., № 26385913027020 - 4 308 грн. 69 коп. (аркуш справи 47).
При цьому, як вже зазначалося судом, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Тобто, право вкладника на відшкодування коштів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб за його вкладами не ставиться відповідно до норм закону, у залежність від кількості вкладів у одному банку. При цьому, сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень.
З урахуванням викладеного, визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» або інших правових підстав, за умови вже проведеної перевірки, не включати ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ «ІМЕКСБАНК» - судом не встановлено, у зв'язку з чим в зазначеній частині позову вимоги позивача мають бути задоволеними.
Щодо вимог заявлених до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд враховує, що відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою переліків вкладників.
Оскільки, ОСОБА_1 не був включений Уповноваженою особою до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, то Фонд був позбавлений можливості включити позивача до вказаного реєстру вкладників, у зв'язку з чим протиправна бездіяльність з його боку відсутня за передчасністю заявлених вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі з'ясованих обставин, з урахуванням вищезазначених приписів чинного законодавства, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 та необґрунтованості вчиненої відповідачем - уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації та на ліквідацію ПАТ «ІМЕКСБАНК» бездіяльності яка виразилась у не включенні позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «ІМЕКСБАНК» та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) до переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у АТ «ІМЕКСБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника до Загального реєстру вкладників АТ «ІМЕСКБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - задовольнити частково.
Бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «ІМЕКСБАНК» та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) до переліку вкладників АТ «ІМЕКСБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - визнати протиправною.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ІМЕКСБАНК» ОСОБА_2 надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві «ІМЕКСБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан