25 вересня 2015 року м. Одеса Справа № 815/5478/15
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванова Е.А.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом за позовом Білгород - Дністровського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів, -
Білгород - Дністровський міськрайонний центр зайнятості (далі - Б-Дністровський МЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1А.) в якому позивач з урахуванням уточнень просив стягнути з відповідача суму коштів у розмірі 1286,43 грн..
Позовні вимоги мотивовані тим, що громадянка ОСОБА_1 звернулась до Б-Дністровського МЦЗ 01.10.2013 року за сприянням у працевлаштуванні та наказом від 02.10.2013 року №НТ131002 їй надано статус безробітної та у період з 01.10.2013 року по 06.08.2014 року отримувала допомогу по безробіттю відповідно до законодавства. Але 13.08.2015 року, в ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що ОСОБА_1 17.03.2014 року прийнята на роботу в Підгірненську сільську раду ДНЗ «Зайчення», про що не повідомила центр зайнятості. Таким чином за період з 17.03.2014 року по 06.08.2014 року відповідач незаконно отримала матеріальне забезпечення у розмірі 1786,43 грн.. 13.08.2015 року Б-Дністровським МЦЗ був виданий наказ за №250 про повернення коштів відповідачем та 13.08.2015 року ОСОБА_1 було надіслане повідомлення про повернення коштів у сумі 1786,43 грн., яке було отримано останній 25.08.2015 року. 04.09.2015 року ОСОБА_1 було частково повернено суму коштів у розмірі 500 грн.. На підставі викладеного позивач просив задовольнити його позовні вимоги та стягнути з відповідача заборгованість по виплаченої йому допомоги по безробіттю в сумі 1286,43 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте надав на адресу суду лист в якому просив справу розглянути за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».
Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову.
Статтею 34 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється серед інших органів інспекціями служби зайнятості.
Правовідносини щодо зайнятості населення регулюються Законом України «Про зайнятість населення».
Стаття 1 п. 3 цього Закону визначає, що в Україні до зайнятого населення належать зокрема, громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Статтею 2 цього Закону визначено поняття безробітні, якими визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у Білгород-Дністровському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна з 01.10.2013 по 06.08.2014 та отримувала допомогу по безробіттю відповідно до законодавства.
13.08.2015, в ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що ОСОБА_1 17.03.2014 прийнята на роботу в Підгірненську сільську раду ДНЗ „Зайчення", про що не повідомила центр зайнятості, що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 13.08.2015 року №.274 (а.с. 11)
В заяві про надання статусу безробітного від 01.10.2013 ОСОБА_1 інформувала, що через відсутність роботи не маю заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечую себе роботою самостійно.
За період з 17.03.2014 по 06.08.2014 відповідач отримала матеріальне забезпечення у розмірі 1786,43 грн..
Проте з урахуванням часткової сплати у розмірі 500 грн. сума не повернених коштів становить 1286,43 грн..
Чинним законодавством саме на особу покладено обов'язок інформування центру зайнятості про випадки, які впливають на виплату матеріального забезпечення, зокрема ч. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" чітко визначає, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки ОСОБА_1 не повідомила про своє працевлаштування, що відноситься до категорії зайнятого населення, вона не має права на отримання допомоги по безробіттю за вищевказаний період.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
13.08.2015 року Б-Дністровський МЦЗ був виданий наказ №250 про повернення коштів ОСОБА_1 у встановленому порядку (а.с.13).
Судом встановлено, що 13.08.2015 року Б-Дністровським МЦЗ ОСОБА_1 було надіслане повідомлення від 13.08.2015 року №1444/15/06 про повернення коштів у розмірі 1786,43 грн. (а.с. 14), яке було отримано відповідачем 25.08.2015 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення наявне в матеріалах справи.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі неповернення коштів, незаконно виплачених в якості допомоги по безробіттю у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Оскільки відповідачем не повернуті кошти, отримані в якості допомоги по безробіттю в сумі 1286,43 грн. (1786,43 грн. - 500 грн. (сплата)), тому, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача суму заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1286,43 грн., яка отримана відповідачем безпідставно, тобто не будучи безробітним.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
Позов Білгород - Дністровського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, Білгород - Дністровський район, Одеська область, 67741) на користь Білгород - Дністровського міськрайонного центру зайнятості коштів у сумі 1286,43 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят шість гривень 43 коп.) до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на р/р 37173300900011 в УДКС у Білгород - Дністровському районі, код ЄДРПОУ 20988545, МФО 828011, одержувач - Білгород - Дністровський міськрайонний центр зайнятості.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Е.А.Іванов