Справа № 2а/1570/6740/2011
27 лютого 2012 року
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю б/н від 29.04.2011р.
Від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю №6993/с/10-033 від 15.11.201 1р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Балтської МДП1 Одеської області про залишення без розгляду позовної заяви СП «Аттіс-Т» у формі ТОВ до Балтської МДП1 Одеської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява СП «Аттіс-Т» у формі ТОВ. в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Балтської МДП1 №0001392300/0 від 20.07.2010р.
27.09.2011р. до суду надійшло клопотання Балтської МДПІ Одеської області про залишення позовної заяви без розгляду на підставі ст..100 КАС України. В обґрунтування клопотання відповідач посилається на те. що позивач скористався досудовим порядком вирішення спору, у зв'язку з чим до спірних правовідносин застосовується передбачений ч.4 ст.99 КАС України місячний строк звернення до суду, який обчислюється з дня. коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги. Про рішення ДПА України за результатами розгляду скарги позивач дізнався 24.12.2010р.
У судовому засіданні 27.02.2012р. представник позивача проти задоволення заявленого клопотання заперечував, представник відповідача заявлене клопотання підтримав.
Суд вважає, що вказане клопотання не підлягає задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно зі ст..100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Однак вказана редакція ст.99 КАС України чинна з 30.07.2010р.. тобто після прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 20.07.2010р.
Водночас підпункт 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21.12.2000 N 2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що платник податків вправі оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення з урахуванням строків давності. В свою чергу, строки давності визначені статтею 15 зазначеного Закону і становлять 1095 днів.
При вирішенні конкуренції між положеннями частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України і нормами статей 5 та 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід враховувати приписи частини третьої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які. якщо не встановлено інше, обчислюються з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення платника податків з позовом до адміністративного суду щодо оскарження рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання і визначається на підставі норм статей 5 та 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і становить 1095 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення. А отже на момент звернення позивача до суду цей строк не закінчився.
Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-V1 "Про судоустрій і статус суддів" було внесено зміни до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), які набули чинності з 30 липня 2010 року.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене тривалість і правила обчислення строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.
Таким чином, тривалість строку звернення до суду не змінюється в разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини. Тому строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.
При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично пред'явлено позов.
А отже на момент звернення позивача до суду (25.08.2011р.) 1095-денний строк давності для оскарження податкового повідомлення-рішення від 20.07.2010р. не закінчився.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст.99,100,160.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання Балтської МДІII Одеської області про залишення п без розгляду відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
У зв'язку із перебуванням судді у відпустці повний текст ухвали складений та підписаний 05.03.2012р
Суддя М.М. Аракелян