Постанова від 21.08.2015 по справі 807/656/15

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2015 рокум. Ужгород№ 807/656/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання Штефанюк Н.І.

за участі сторін:

представника позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 178818,92 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 21 серпня 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову у повному обсязі було складено 28 серпня 2015 року.

До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовною заявою Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області до ОСОБА_1, якою просить суд: 1. Прийняти позовну заяву до провадження суду; 2. Розглянути справу без участі інспекції; 3. Винести судове рішення, яким стягнути суму податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (89432, Закарпатська область, Ужгородський район, село Сюрте, вул. Ш. Петефі, 9, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у розмірі 178818,92 грн. по платежу 50 11010500 "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування".

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте, подав однією з позовних вимог просив розглядати справу без його участі за наявними матеріалами справи.(а.с.6).

Відповідач у судове засідання не з'явився з невідомих причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою вказаною в позовній заяві, про що в матеріалах справи містяться поштове відправлення, яке повернулося на адресу суду з поміткою про вручення, а відтак на підставі статті 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами докази та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Статтею 16 пунктом 16.1 підпунктом 16.1.4 Податкового кодексу України (тут та далі у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Проте, як встановлено судом та підтверджено наявним в матеріалах справи, станом на час розгляду справи за відповідачем рахується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 178818,92 грн. (а.с. 7,10-11)

Відповідно до статті 15 Податкового Кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

26 вересня 2009 року працівниками Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області було проведено документальну позапланову перевірку фізичної особи ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи осіб по отриманому у 2013 році від АТ "УкрСиббанк" доходу (додаткове благо).

Під час проведення перевірки встановлено порушення відповідачем статті 164 пункту 164.2 підпункту 164.2.17 підпункту "д" Податкового кодексу України, а саме неподання декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік та донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 119212,61 грн. Вказане порушення зафіксовано позивачем у акті про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб до бюджету по отриманому у 2013 році від АТ "УкрСиббанк" доходу (додаткове благо) (а.с.а.с. 12-19).

Відповідно до 164 пункту 164.2 підпункту 164.2.17 підпункту "д" Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Документальною перевіркою встановлено, що згідно наявної податкової інформації платник податків - фізична особа ОСОБА_1 у періоді, що перевірявся, отримав дохід, який згідно зі статтею 164 пункту 164.2 підпункту 164.2.17 підпункту "д" Податкового кодексу України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік.

За наслідками проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 08 жовтня 2014 року № 81/14-2, яким позивачеві збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі - 178818,92 грн. у тому числі основного платежу 119212,61 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 59606,31 грн. (а.с. 20).

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачеві засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено 10 жовтня 2014 року (а.с. 20).

Відповідно до картки особового рахунку платника (а.с.а.с. 10, 11), сума грошового зобов'язання визначена вищенаведеним податковим повідомленням-рішенням відповідачем залишається несплаченим в повному обсязі та не оскаржувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Згідно зі статтею 57 пунктом 57.3 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 -54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (стаття 14 пункт 14.1 підпункт 14.1.175 Податкового кодексу України).

У відповідності до статті 59 пункту 59.1 Податкового Кодексу України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем направлялася рекомендованим листом податкова вимога, однак була повернута з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 21).

Відповідно до статті 58 пункту 58.3 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення

Приписами статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.28 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 71 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно зі статтею 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 6, 9, 10, 11, 70, 71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (89432, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Сюрте, вул. Ш.Петефі, буд. 9, ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг у розмірі 178818,92 (ста сімдесяти восьми тисяч вісімсот вісімнадцяти грн. 92 коп.) грн..

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяОСОБА_2