28 серпня 2015 рокум. Ужгород№ 807/1418/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
за участі секретаря судового засідання Штефанюк Н.І.
за участю сторін:
представника позивача - не з'явився;
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 28 серпня 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову у повному обсязі було складено 04 вересня 2015 року.
До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовною заявою Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, якою просить стягнути податковий борг перед бюджетом з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (податковий номер - НОМЕР_1, смт. Тересва, вул. Партизанська, буд. 69, Тячівського району Закарпатської області) в розмірі 1074,20 грн..
Позовну заяву мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 1074,20 грн., який є несплачений, а відтак позивач просить задовольнити заявлені позовні вимоги.
Позивач, в судове засідання не з'явився, проте надіслав суду клопотання, яким просив розгляд даної справи провести без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами (а.с. 25).
В судові засідання, відповідач не з'являвся, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано.
Відповідно до статті 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Відповідно до статті 41 частини 1 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Статтею 16 пунктом 16.1 підпунктом 16.1.4 Податкового кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, витягу реєстраційних даних, відповідач зареєстрований 27 квітня 2012 року; узятий на податковий облік в ДПІ Тячівському районі 03 травня 2012 року (а.с.а.с. 6-8).
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
В порушення даної норми Відповідач не сплатив у належні строки до бюджету суму податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 6176,38 грн..
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 13 вересня 2012 року відповідачем подано позивачеві заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та обрано II групу із ставкою єдиного податку в розмірі 20 % до розміру мінімальної заробітної плати (станом на 01 січня .2014 року та на 01 січня 2015 року - 1218 грн.х 20% = 243,60 грн.(а.с.а.с. 9, 10).
Згідно зі статтею 293 Податкового Кодексу України, ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до статті 295 пунктів 295.1 та 295.2 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
За порушення відповідачем визначених Податковим кодексом України строків сплати авансових внесків єдиного податку, позивачем 19 грудня 2014 року прийняте податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2, яким застосовано до відповідача штраф у розмірі 1032,30 грн. на підставі статті 122 Податкового кодексу України (а.с. 15).
Окрім цього, за ФОП ОСОБА_2 рахується залишок несплаченої пені в сумі 41,90 грн., нарахованої на суму податкового боргу відповідно до статті 129 пункту 129.1 Податкового кодексу України (а.с.а.с. 12-13).
Згідно статті 59 пункту 59.1 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, Державною податковою інспекцією у Тячівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкову вимогу форми "Ф" № 1227-25 від 08 червня 2015 року (а.с. 14).
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Заборгованість відповідача підтверджується також наявною в матеріалах справи карткою особового рахунку платника, що складає 1074,20 грн. (а.с. 12-13).
Застосоване судом законодавство - використане в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин.
Зважаючи на вказані норми Податкового кодексу України, враховуючи обставини, встановлені судом, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 9, 10, 11, 70, 71, 94, 160-163 КАС України, -
Позовну заяву Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (90564, селище міського типу Тересва, вул. Партизанська, будинок 69, Тячівського району, Закарпатської області, РНОКПП НОМЕР_1) податковий борг у розмірі 1074,20 (однієї тисячі сімдесяти чотирьох грн. 20 коп.) грн..
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяОСОБА_3