17 вересня 2015 року Житомир справа № 806/2682/15
категорія 11.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбелпродукт" до відділу Державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови від 19.05.2015 р. у частині накладення арешту на рахунок №260484462 та зняти арешт з вказаного рахунку,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбелпродукт" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до відділу Державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови від 19.05.2015 р. у частині накладення арешту на рахунки №260484462 та зняти арешт з вказаного рахунку. В обґрунтування позову позивач зазначив, що з даний рахунок відкрито для виплат особам, які мають статус потерпілих від аварії на ЧАЕС, а тому накладення арешту на даний рахунок є порушенням вимог Закону України "Про виконавче провадження".
Представник позивача просив справу розглянути у порядку письмового провадження.
Відповідач направив на адресу суду заперечення у яких просив відмовити у задоволенні позову, справу просив розглянути за відсутності його представника.
У відповідності до ч.4 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи на примусовому виконанні у відділі Державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції перебуває вимога про сплату недоїмки №ю-609/17у видана Коростенською ОДПІ 21.02.2014 р.
Постановою від 19.05.2015 р. у виконавчому провадженні ВП №4260463 у зв'язку з несплатою ТОВ "Укрбелпродукт" боргу наданого державним виконавцем для самостійного виконання, було накладено арешт на рахунки ТОВ "Укрбелпродукт" у межах суми боргу.
З довідки АТ "ОСОБА_1 Аваль" від 08.07.2015 р. №335 вбачається, що на поточний рахунок №260484462, який відкрито ТОВ "Укрбелпродукт" надходять кошти цільового призначення - тільки для виплат особам, які мають статус потерпілих від аварії на ЧАЕС.
Визначення умов і порядку виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку встановлено Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999, № 606-XIV зі змінами і доповненнями (далі - Закон №606-XIV).
Відповідно до ст.11 Закону №606-XIV, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Частиною 3 статті 11 вказаного Закону передбачено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.73 Закону України "Про виконавче провадження" стягнення не може бути звернуто на такі виплати, як щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення.
Слід також відмітити, що за визначенням ч.2 ст.2 Закону України "Про оплату праці" додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Системний аналіз наведеної норми свідчить, що компенсаційні виплати передбачені чинним законодавством для громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС за своєю природою виникнення і є саме видом додаткової заробітної плати.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Частиною п'ятою статті 97 Кодексу законів про працю України, яка кореспондує частині третій статті 15 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Отже, виплата підприємством працівникам заробітної плати є пріоритетною перед погашенням заборгованості іншим кредиторам підприємства (юридичної особи).
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Частиною шостою зазначеної статті встановлено, що своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Таким чином виплата підприємством заробітної плати є пріоритетною перед погашенням заборгованості іншим кредиторам підприємства (юридичної особи) та не може бути поставлена в залежність від погашення заборгованості за іншими платежами останньої.
З огляду на зазначене, враховуючи, що цільовим призначенням коштів, які знаходяться на №260484462, являються, кошти для виплат особам, які мають статус потерпілих від аварії на ЧАЕС, що є одним із видів оплати праці працівників, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування постанови від 19.05.2015 р. у виконавчому провадженні ВП №4260463 в частині накладення арешту на поточний рахунок позивача №260484462, що відкритий у АТ "ОСОБА_1 Аваль".
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову від 19 травня 2015 року у виконавчому провадженні ВП №4260463 в частині накладення арешту на поточний рахунок ТОВ "Укрбелпродукт" №260484462, що відкритий у АТ "ОСОБА_1 Аваль".
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева