Постанова від 23.09.2015 по справі 805/3116/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 р. Справа № 805/3116/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецьку Головного Управління ДФС у Донецькій області, про скасування вимоги про сплату боргу від 07.07.2015 року №Ю-98-25 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Регіональні електричні мережі» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області (правонаступником якої є Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області) про скасування вимоги про сплату боргу від 07.07.2015 року №Ю-98-25 та визнання сплаченим позивачем єдиного соціального внеску за грудень 2014 року в розмірі 4 342 431 грн.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що у липні 2015 року поштою отримав вимогу про сплату боргу від 07.07.2015 року №Ю-98-25 по відокремленому підрозділу Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі». Вважає спірне рішення незаконним, необґрунтованим та підлягає скасуванню, оскільки звіт щодо нарахування податкового зобов'язання з ЄСВ за грудень 2014 позивачем подано за новим місцем реєстрації платника податків - Красноармійському ОДПІ (Димитровське відділення), а сплату внеску помилково проведено на рахунки ДПІ у Київському районі м. Донецька у розмірі 4342431 грн. Позивач неодноразово звертався до третьої особи з приводу перерахування помилково сплачених коштів, однак до теперішнього часу відповіді не отримав. Також підприємство позивача знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, що триває на території Донецької і Луганської областей. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску не застосовуються. З зазначених підстав позивач вважає себе звільненим від зобов'язань щодо сплати єдиного соціального внеску є безпідставними та необґрунтованими.

Через канцелярію суду представником позивача надано письмову заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представником відповідача через канцелярію суду надано заперечення на позов. В обґрунтування незгоди з позовом відповідач зазначає, що за даними картки особового рахунку ВП Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» недоїмка по єдиному соціальному внеску склала 2 880 171,51 грн. Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми єдиного соціального внеску, своєчасно не сплачені у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягуються з нарахування пені і застосування штрафів. Крім того, відповідач вважає, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» платники єдиного внеску звільняються від виконання зобов'язань, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464, разом з тим, умовою такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу за основним місцем обліку. Просив у задоволенні позову відмовити.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Державне підприємство «Регіональні електричні мережі» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 32402870, місце знаходження: Київська область, м. Вишгород.

Відокремлений підрозділ Донецької філії Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» зареєстрований в ЄДРПОУ без статусу юридичної особи, місце знаходження: Донецька область, м. Димитрів, пров. Кузнецький, 1Б, та перебуває на обліку Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області.

Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

На підтвердження своїх доводів позивачем надано копії платіжних доручень про перерахування грошових коштів єдиного внеску на розрахункові рахунки ДПІ у Київському районі м. Донецька від 15.01.2015 №65 у сумі 206 грн., від 23.01.2015 №125 у сумі 1000000 грн., від 26.01.2015 №130 у сумі 37 115 грн., від 26.01.2015 №134 у сумі 30392 грн., від 26.01.2015 №129 у сумі 150 грн., від 26.01.2015 №131 у сумі 1453 грн., від 26.01.2015 №133 у сумі 2278 грн., від 26.01.2015 №135 у сумі 390552 грн., від 26.01.2015 №136 у сумі 1514528 грн., від 26.01.2015 №132 у сумі 23532 грн., від 29.01.2015 № 70 у сумі 800000 грн., від 28.01.2015 №53 у сумі 542 225 грн.

23.02.2015 Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» листом повідомило ДПІ у Київському районі м. Донецька та Красноармійську ОДПІ про помилкову сплату єдиного внеску на розрахункові рахунки ДПІ у Київському районі м. Донецька.

07.07.2015 Красноармійською ОДПІ прийнята вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-98-25 на загальну суму боргу 7 737 455,25 грн., з яких недоїмка - 7 595 598, 42 грн., пеня - 141856, 83 грн.

Як вбачається з картки особового рахунку Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» станом на 02 липня 2015 року недоїмка зі сплати єдиного внеску становить 7 595 598,42 грн., пеня - 141856,83, всього 7 737 455, 25 грн.

На думку суду, обставина щодо помилкової сплати позивачем єдиного внеску не може підставою для скасування спірного рішення, оскільки для повернення помилково сплачених коштів позивачу необхідно виконати умови Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджених Наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013 №450. У разі невиконання цього Порядку контролюючим органом оскаржити його дії (бездіяльність) у судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем доведено наявність заборгованості в сумі 7 737 455,25 грн. зі сплати єдиного внеску Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі».

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669).

Законом України № 1669-VІІ внесено зміни до Закону 2464, зокрема, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 93 такого змісту:

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Таким чином, пункт 93 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.

Як встановлено судом та не спростовується сторонами, позивач не звертався із заявою приводу звільнення його як платника єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, позивач не виконав вимоги Закону і не може бути звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки не надав до Красноарміської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області заяву про звільнення від сплати єдиного внеску та списання заборгованості і Сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили Торгово-промислової палати України, а отже контролюючим органом правомірно винесено спірну вимогу про сплату боргу.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу від 07.07.2015 року №Ю-98-25 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Дмитрієв В.С.